Jean Baptiste du Casse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Baptiste du Casse

Jean Baptiste du Casse (ur. 1646 w Bayonne, zm. 25 czerwca 1715) – francuski admirał Bukanierów z Tortugi, gubernator St. Domingue, admirał króla Francji Ludwika XIV i króla Hiszpanii Filipa V.

Jean Baptiste du Casse brał udział w wojnie z ligą augsburską w latach 1688 - 1697. Pod koniec wojny związał się z admirałem Bernardem de Saint-Jean baron de Pointis, który za zgodą króla Ludwika XIV, zorganizował wyprawę łupieżczą na hiszpańską Kartageną. Dwaj admirałowie dogadali się w sprawie podziału łupów i co do udziału floty bukanierów. Kartagena po ataku 588 dział poddała się i po honorowej kapitulacji 3 maja 1697 roku obrońcy opuścili mury miasta. Mieszkańcy mogli pozostać w swoich domach po warunkiem oddania okupantom wszystkich kosztowności, a kościoły i klasztory miały zostać nienaruszone. Baron de Pointis złamał ustalenia rozejmu i nakazał obrabowanie wszystkich i wszystko bez wyjątku. Jednocześnie oszukał w rozliczeniu łupów du Casse i uciekł przed planowanym atakiem bukanierów. Jean Baptiste du Casse rozkazał ponowne przeszukanie i ograbienie Kartageny, a za pomocą tortur zdobył wiele kosztowności.

W drodze powrotnej flota bukanierów napotkała okręty brytyjskie i została rozgromiona. Jean Baptiste du Casse dostał się do niewoli. W niej przebywał do 1697 roku do podpisania pokoju w Roswick. Casse udał się na dwór Ludwika XIV i otrzymał awans na królewskiego admirała oraz otrzymał Order Świętego Ludwika.

W latach 1702 - 1713 Casse brał udział w wojnie o sukcesję hiszpańską, a król Filip V powierzył mu zorganizowanie ochrony tzw. srebrnej floty hiszpańskiej. Po eskortowaniu trzech takich flot, otrzymał Order Złotego Runa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Mickiewicz, Witold Mickiewicz, Słownik odkrywców i zdobywców, Poznań: wyd. ATENA, 1996, ISBN 83-85414-29-0, OCLC 749318882.