Jean Henri Fabre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Henri Casimir Fabre

Jean Henri Casimir Fabre (ur. 21 grudnia 1823 w Saint-Léons, Francja, zm. 11 października 1915 w Sérignan-du-Comtat) – francuski humanista, przyrodnik zajmujący się zwłaszcza entomologią, pisarz i poeta, nauczyciel szkolny i pedagog.

W latach 1842-1870 pracował jako nauczyciel nauk przyrodniczych w różnych szkołach, m.in. w Ajaccio na Korsyce i w liceum w Awinionie, jednocześnie stale podnosząc swe kwalifikacje w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Interesował się chemią, botaniką i mikologią. W tym czasie korespondował i współpracował z innymi przyrodnikami, w tym z Darwinem i Pasteurem. Później poświęcił się wyłącznie studiom entomologicznym prowadzonym w Sérignan, ok. 8 km od Orange, a rezultaty ich ogłaszał w swoich Souvenirs entomologiques (od 1879, tłumaczone później na 15 języków). Pracował tu już do końca życia, rozwijając swoją niezwykle wydajną i płodną działalność naukową. Jego prace naukowe dotyczą: życia, instynktów i rozwoju (os, pszczół i innych owadów, a także pająków). Uznawany jest[przez kogo?] za twórcę etologii oraz jednego z prekursorów ekologii.

Wydał liczne prace naukowe, m.in. Z życia owadów. Pozostałe to: Histoire de la bûche; récits sur la vie des plantes (1867), Les Ravageurs (1870), Les Auxiliaires (1873), Souvenirs entomologiques (1879, 10 wyd.), Les Animaux (1881).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zofia Bohuszewiczówna: Jean-Henri Fabre: dzieje myśli i życia, Warszawa, Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”, 1947
  • Jean Henri Fabre: Nasi sprzymierzeńcy: pogadanki o zwierzętach pożytecznych. Przekład Z. Bohuszewiczówna i M. Górska, Książnica-Atlas, Bibljoteka „Iskier”, Lwów-Warszawa 1925
  • Jean Henri Fabre: Szkodniki: pogadanki o owadach szkodliwych. Przekład Z. Bohuszewiczówna, Książnica-Atlas, Bibljoteka „Iskier”, Lwów-Warszawa 1925