Jean-Louis-Ébénézer Reynier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jean Louis Ebenezer Reynier)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Generał Jean-Louis-Ébénézer Reynier
Generał Jean Louis Ebenezer Reynier

Jean-Louis-Ébénézer Reynier – (ur. 14 stycznia 1771 r. w Lausanne, w Szwajcarii - zm. 27 lutego, 1814 r. w Paryżu) francuski generał Wielkiej Armii I Cesarstwa Francuskiego pochodzenia szwajcarskiego.

Po zabójstwie generała Klébera w Egipcie, generał Menou przejął dowodzenie nad armią. Mając bardzo mały szacunek dla zdolności wojskowych Menou’a, Reynier bardzo często kłócił się z nim, aż w końcu został aresztowany i odesłany z powrotem do Francji.

Reynier zabił generała Destaing’a w pojedynku, ponieważ został on zobowiązany do aresztowania, Reynier’a. To zabójstwo oraz fakt, że próbował opublikować w prasie atak na Menou sprawiły, że został wygnany z Paryża na dłuższy czas.

Dowodził podczas Bitwy pod Maidą 4 lipca 1806 gdzie wojska francusko-polskie poniosły dotkliwą klęskę w walce z mniej liczebną ekspedycją brytyjską.

Podczas bitwy pod Lipskiem Korpus Saksoński Reynier’a zdradził Francuzów i przeszedł na stronę wroga. Był to olbrzymi cios a Reynier będąc ze swoim Korpusem został natychmiast uwięziony przez swoich podwładnych.

Podczas desperackiej kampanii w 1814 r. po śmierci Reynier’a Napoleon napisał do Generała Clarke’a "Jestem zaskoczony, że nic nie zostało jeszcze zrobione, aby upamiętnić Generała Reynier’a … człowieka, który świetnie służył, był szczery i którego śmierć była stratą dla Francji i mnie".

Bitwy, w których brał udział Generał Reynier:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki[edytuj | edytuj kod]