Jean Louis de Nogaret de La Valette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Louis de Nogaret de La Valette
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1554
Caumont, Langwedocja

Data śmierci

1642

Narodowość

francuska

Tytuł naukowy

diuk

Wyznanie

katolicyzm

Rodzice

Jean de Nogaret de La Valette
Jeanne de Saint-Lary de Bellegarde

Małżeństwo

Marguerite de Foix-Candale
Anne Castelet de Monier

Dzieci

8 (7 synów i 1 córka)

Jean Louis de Nogaret de La Valette (1554-1642) – diuk Épernon, jeden z najbardziej wpływowych przedstawicieli magnaterii francuskiej na początku XVII wieku. Urodził się w Caumont, w Langwedocji.

Był synem Jeana de Nogaret de La Valette oraz Jeanne de Saint-Lary de Bellegarde. Zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli związani z wojskiem, oczywista wydawała się więc przyszłość młodego Jeana.

Podczas wojen z hugenotami opowiedział się po stronie katolickiej. W trakcie oblężenia La Rochelle w latach 1572-1573 po raz pierwszy zauważony został przez przyszłego króla Francji, Henryka III Walezego. W roku 1578 Nogaret został jednym z faworytów króla. Od tego czasu jego kariera polityczna szybko się rozwijała, w 1587 został admirałem. Wtedy też poślubił Marguerite de Foix-Candale, z którą miał czworo synów: Henryka, Bernarda, Piotra oraz Ludwika. Kolejna żona, Anne Castelet de Monier, wydała na świat kolejną czwórkę dzieci: Jana-Ludwika, Ludwika oraz Bernarda, a także córkę Ludwikę.

Po zabójstwie króla w 1589 r., Nogaret przystąpił do tworzenia niezależnego rządu w Prowansji. Po siedmiu latach musiał jednak ukorzyć się przed królem, by ponownie zacząć snucie intryg, co ostatecznie doprowadziło do jego morderstwa w 1610 r. W kolejnych latach prowadził dalszą działalność polityczną. Zmarł w 1642.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Léo Mouton: Un demi-roi, le duc d'Épernon. Paryż: 1992.