Jean Raspail

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy francuskiego pisarza i podróżnika. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Jean Raspail
Jean Raspail - Portrait - 2010.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 lipca 1925, Chemillé-sur-Dême
Narodowość Francuz
Dziedzina sztuki proza
Ważne dzieła książka Pierścień Rybaka
Raspail.html Profil na e-teatr.pl
Strona domowa

Jean Raspail (ur. 5 lipca 1925 w Chemillé-sur-Dême) – francuski pisarz i podróżnik, laureat wielu nagród, m.in. Grand Prix du Roman Akademii Francuskiej. Mieszka w Paryżu.

Poglądy polityczne[edytuj]

Raspail jest monarchistą. Przekonania te wpoił mu ojciec, sam będący zagorzałym monarchistą. Jak sam przyznaje, jego rojalistyczne poglądy są także formą dandyzmu, rozumianego jako afirmacja jednostki przeciw masie. Nie bierze udziału w wyborach, popiera jednak Sojusz Rojalistyczny[1].
Raspail snuje przeróżne rodzaje scenariuszy, w których przywracana jest monarchia. Jeden z nich przewiduje zbrojne powstanie, które w powieści Raspaila pt. "Król zza morza" wybucha 29 kwietnia 2000 roku[2].
Od kilkudziesięciu lat organizuje uroczystości żałobne, upamiętniające śmierć króla Ludwika XVI zamordowanego 21 stycznia przez rewolucjonistów. Ma ku temu szczególny powód, gdyż jest antydemokratą, zaś jego przodek François-Marie Raspail, deputowany do Zgromadzenia Narodowego, referował dekret wprowadzający po raz pierwszy w historii Francji głosowanie powszechne. Raspail czuje się zatem zobowiązany do "ekspiacji" za tę "plamę na honorze rodziny"[3].

Dzieła[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy