Jean Saubert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean Saubert
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1942
Stany Zjednoczone Roseburg, USA
Data i miejsce śmierci 14 maja 2007
Stany Zjednoczone Bigfork, USA
Dorobek medalowy
Igrzyska Olimpijskie
Silver medal with cup.svg Srebro
1964
Innsbruck
Gigant
Bronze medal with cup.svg Brąz
1964
Innsbruck
Slalom

Jean Marlene Saubert (ur. 1 maja 1942 w Roseburg, Oregon, zm. 14 maja 2007 w Bigfork, Montana) – amerykańska narciarka alpejska, dwukrotna medalistka olimpijska.

Pierwsze treningi narciarskie odbywała razem ze starszą siostrą w rodzinnym Oregonie; kontynuowała je w czasie nauki w szkole średniej Lakeview High School w Lakeview (Oregon), którą ukończyła w 1960, oraz w czasie studiów na Oregon State University w Corvallis. Po krótkim czasie awansowała do reprezentacji kraju, w 1962 wystąpiła na mistrzostwach świata w Chamonix, gdzie wyróżniła się w slalomie gigancie, zajmując 6. miejsce. W latach 1963-1964 zdominowała krajowe mistrzostwa w narciarstwie alpejskim, sięgając po złote medale w biegu zjazdowym (1963, 1964), slalomie gigancie (1963, 1964), slalomie (1964) i kombinacji (1964).

Rezultaty uzyskiwane w kraju sprawiły, że upatrywano ją jako kandydatkę do medali olimpijskich na igrzyskach w Innsburcku w 1964 (opinię taką wyraził m.in. znany amerykański komentator sportowy Jim McKay). Saubert spełniła te oczekiwania, sięgając po srebro w slalomie gigancie i brąz w slalomie. Rywalizację przegrała jedynie z francuskimi siostrami, Christine i Marielle Goitschel. Slalom gigant wygrała Marielle Goitschel, a Saubert podzieliła miejsce na drugim stopniu podium z jej siostrą, z kolei w rywalizacji specjalistek slalomu triumfowała Christine Goitschel, przed Marielle Goitschel i Jean Saubert. Amerykanka zapisała się w kronikach jako pierwsza medalistka w konkurencjach narciarskich z Oregonu, a także jako jedyna multimedalistka z USA na tych igrzyskach, jako zdobywczyni dwóch z wszystkich sześciu medali ekipy amerykańskiej.

Saubert kontynuowała jeszcze międzynarodowe starty przez dwa lata po austriackich igrzyskach. W 1965 podzieliła 1. miejsce z Marielle Goitschel w cyklu międzynarodowych zawodów slalomowych w Ameryce, a rok później na mistrzostwach świata w chilijskim Portillo uplasowała się na 4. pozycji w slalomie (mistrzostwo przypadło Francuzce Annie Famose). W 1966 Saubert zdecydowała się zakończyć karierę zawodniczą. Powróciła na studia na Oregon State University, gdzie uzyskała bakalaureat, a następnie obroniła magisterium na Brigham Young University. Przez kilkanaście lat pracowała w Utah jako nauczycielka wychowania fizycznego i instruktorka narciarstwa. W 1978 powróciła do rodzinnego Oregonu, gdzie w Hillsboro pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. Przeszła na emeryturę w 2000.

Obok pracy w szkole była działaczką wielu organizacji sportowych. Doczekała się licznych wyróżnień w formie członkostwa w sportowych Hall of Fame, m.in. olimpizmu amerykańskiego (1976) czy sportu w stanie Oregon (1983). W 2002 znalazła się w sztafecie z ogniem olimpijskim przed igrzyskami olimpijskimi w Salt Lake City.

Należała do Kościoła mormonów. Od 2001 walczyła z chorobą nowotworową piersi, zmarła w maju 2007 w wieku 65 lat.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Olimpijskie Olympic rings with white rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Olimpiada Miejsce Data Konkurencja Rezultat
Innsbruck 1964 Innsbruck 1 lutego 1964 Slalom 3. miejsce
Innsbruck 1964 Innsbruck 3 lutego 1964 Gigant 2. miejsce

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]