Jean Van Hamme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean Van Hamme
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1939
Bruksela
Narodowość belgijska
Język francuski
Obywatelstwo belgijskie
Alma Mater Solvay Brussels School of Economics and Management
Gatunki powieść, komiks
Ważne dzieła Thorgal, XIII, Largo Winch
Odznaczenia
Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Jean Van Hamme (ur. 16 stycznia 1939 w Brukseli) – belgijski pisarz oraz scenarzysta komiksowy i filmowy[1].

Ukończył ekonomię, administrację, dziennikarstwo i nauki handlowe na Solvay Brussels School of Economics and Management. Zrobił błyskotliwą karierę w międzynarodowych koncernach. Porzucił pracę ekonomisty i w 1976 roku poświęcił się w całości pisarstwu i scenopisarstwu. Jako scenarzysta zadebiutował w 1968 roku scenariuszem do komiksu Epoxy, narysowanego przez Paula Cuveliera. Jest autorem powieści (m.in. Largo Winch, Le Telescope), scenariuszy do seriali telewizyjnych (m.in. Largo Winch według własnej powieści i komiksu, Piwny smak miłości według własnej powieści i komiksu Władców chmielu) i adaptacji kinowych (m.in. Diva, Meurtres á domicile, Largo Winch)[1].

Van Hamme współpracował z wieloma rysownikami, takimi jak William Vance (XIII), Dany (Historia bez bohatera) czy Philippe Francq (Largo Winch). Polskiemu czytelnikowi znany jest także dzięki udanej współpracy z Grzegorzem Rosińskim, której efektem jest bardzo popularna w Polsce seria Thorgal oraz komiksy Szninkiel i Western. Przez całe lata kilka jego serii sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy (chodzi o serie Thorgal, XIII, Largo Winch)[1].

Van Hamme za swe dzieła otrzymał ponad 40 nagród, m.in. w Belgii, Francji, Szwajcarii, Kanadzie, Niemczech, Holandii i Hiszpanii[1]. W latach 1986-1987 pełnił funkcję dyrektora wydawnictwa Dupuis. Pisał także sztuki teatralne. W latach 1992-2001 był przewodniczącym Belgijskiego Centrum Komiksowego w Brukseli. 31 maja 2005 roku został wyróżniony przez Ministra Kultury Francji odznaczeniem Zasłużonego dla Sztuki i Literatury[1].

Bibliografia komiksowa[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Twórczość Jeana Van Hamme’a.

Przypisy

  1. a b c d e Dany, Van Hamme: Historia bez bohatera. Dwadzieścia lat później. Warszawa: Egmont Polska, 2010, str. 1128