Jeanette Dimech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeanette Dimech w 2011 r.

Jeanette Anne Dimech (ur. 10 października 1951 w Londynie) – hiszpańska piosenkarka znana pod imieniem Jeanette.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ jej dziadek miał przedsiębiorstwo importowo-eksportowe, jej rodzice mieszkali w Londynie, gdzie się urodziła, później przenieśli się do Chicago i Los Angeles, gdzie dorastała. Po separacji rodziców kiedy miała 12 lat powróciła do Barcelony razem z matką.

W latach 60. uczyła się gry na gitarze i zaczynała pisać piosenki w stylu muzyki folk. Jej muzycznymi idolami byli Bob Dylan, Donovan i The Byrds. Później dołączyła jako wokalistka do studenckiego zespołu Pic-Nic, z którym w 1969 odniosła umiarkowany sukces dzięki folkowej wersji hiszpańskiej piosenki dla dzieci „Cállate niña”. Inne znane ich piosenki to „Amanecer” i „No digas nada”.

Po rozpadzie zespołu pod koniec lat 60., wyjechała do Wiednia wraz z mężem, węgierskim muzykiem Laszlo Kristofem. Na początku lat 70. rozpoczęła solową karierę od pierwszego singla „Soy rebelde”, który odniósł sukces w krajach hiszpańskojęzycznych. Później piosenka była popularna we Francji i nagrała wersję angielską. Tę i piosenki takie jak „El muchacho de los ojos tristes” i „Estoy triste” napisał Manuel Alejandro, mający ustaloną pozycję artysty w Hiszpanii.

Porque te vas[edytuj | edytuj kod]

Jej największy sukces, piosenkę „Porque te vas”, napisał José Luis Perales, będąc jeszcze nieznanym na początku 1974. Dopiero kiedy piosenkę wykorzystał w swoim filmie Cría cuervos (Nakarmić kruki) Carlos Saura w 1976 roku, a film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Cannes (nagroda specjalna jury) i Festiwalu Filmowym w Berlinie (nagroda specjalna jury), piosenka zrobiła międzynarodową karierę i została przebojem. W Austrii dotarła do miejsca 13, w Szwajcarii do miejsca 4, a w Niemczech była numerem 1. Cover piosenki „Porque te vas” jako „Nie pytaj mnie” nagrała Alicja Boratyn na potrzeby TVN-owskiego serialu Majka.

Po „Porque te vas” Jeanette nigdy nie odniosła podobnego międzynarodowego sukcesu. Kontynuowała śpiewanie z umiarkowanym powodzeniem w Hiszpanii (i z mniejszym we Francji) aż do lat 90.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]