Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Jeanne Marie Le Prince de Beaumont (ur. 26 kwietnia 1711 w Rouen, zm. 8 września 1780) - francuska powieściopisarka.

Życie[edytuj]

Jej pierwsze małżeństwo, w 1743, zostało anulowane po 2 latach. W 1746 opuściła Francję i została guwernantką w Londynie. Jest autorką Pięknej i Bestii oraz Innych Klasycznych Francuskich Bajek (Beauty and the Beast and Other Classic French Fairy Tales). Po osiągnięciu sukcesu w Anglii ponownie wyszła za mąż, urodziła dużo dzieci i opuściła Anglię, by spędzić resztę życia w Savoy.

Twórczość[edytuj]

Jej pierwsze dzieło, moralistyczna powieść Triumf Prawdy (The Triumph of Truth, fr. Le Triomphe de la Vérité) został opublikowany w 1748. Kontynuowała swoją literacką karierę przez publikowanie wielu podręczników szkolnych. Potem zaczęła publikować kolekcje, które nazwała "magazynami" zawierające edukacyjne i moralizatorskie historie oraz wiersze dla dzieci. Pisała również inne bajki oparte na tradycyjnych ludowych opowieściach.

Baśń o Pięknej i Bestii jako pierwsza opracowała inna francuska znana powieściopisarka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Leprince de Beaumont znacznie poprawiła i skróciła tę historię do formy, która jest najbardziej znana. Pisarka dołączała poprawioną wersję do wielu „magazynów”, które publikowała przez następne 30 lat. Sukces tej skróconej i poprawionej wersji jest przyczyną, dla której Leprince de Beaumont jest powszechnie uznawana za autorkę tej klasycznej historii.