Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Jeanne Marie Leprince de Beaumont (ur. 26 kwietnia 1711 w Rouen, zm. 8 września 1780 w Chavanod ) – francuska powieściopisarka.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Jej pierwsze małżeństwo, zawarte w 1743 roku, zostało anulowane po 2 latach. W 1746 roku opuściła Francję i została guwernantką w Londynie. Jest autorką Pięknej i Bestii oraz innych klasycznych francuskich bajek (Beauty and the Beast and Other Classic French Fairy Tales). Po osiągnięciu sukcesu w Anglii ponownie wyszła za mąż, urodziła dużo dzieci i powróciła do Francji. Do końca życia mieszkała w Sabaudii.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jej pierwsze dzieło, moralistyczna powieść Triumf Prawdy (The Triumph of Truth, fr. Le Triomphe de la Vérité) został opublikowany w 1748. Później opublikowała wiele podręczników szkolnych. Następnie zaczęła wydawać kolekcje, które nazwała „magazynami”. Zawierały one edukacyjne i moralizatorskie historie oraz wiersze dla dzieci. Pisała również inne bajki oparte na tradycyjnych ludowych opowieściach.

Baśń o Pięknej i Bestii jako pierwsza opracowała inna francuska znana powieściopisarka, Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Leprince de Beaumont znacznie zmodyfikowała i skróciła tę historię. Dołączała swoją wersję do wielu „magazynów”, które publikowała przez następne 30 lat. Sukces jej wersji sprawił, że jest ona uznawana za autorkę tej baśni.