Jeden z dziesięciu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeden z dziesięciu
Nazwa formatu

Fifteen to One

Rodzaj programu

teleturniej

Kraj produkcji

 Polska

Język

polski

Prowadzący

Tadeusz Sznuk

Data premiery

3 czerwca 1994

Lata emisji

od 1994

Pora emisji

Obecnie:
poniedziałek–piątek 19.00

Liczba odcinków

około 3270[a] (138 serii)

Czas trwania odcinka

ok. 27 minut

Format nadawania

4:3 SDTV (1994–2010)
16:9 SDTV (2010–2016)
16:9 HDTV (od 2017[b])

Produkcja
Produkcja

Euromedia TV (od 1994)
Action Time (1994–2005)
Granada International (2005–2018)
ITV Global Entertainment (od 2018)
TVP3 Lublin (od 2002)

Stacja telewizyjna

TVP2 (1994–2017)
TVP1 (od 2018)

Strona internetowa

Jeden z dziesięciu (1 z 10) – polski teleturniej prowadzony przez Tadeusza Sznuka, produkowany przez Euromedia TV i TVP3 Lublin i emitowany w Telewizji Polskiej od 3 czerwca 1994[1], oparty na brytyjskim formacie Fifteen to One wymyślonym przez Johna M. Lewisa, na licencji All3Media International, którego oryginał był emitowany na antenie Channel 4. Pod względem lat emisji jest to najdłużej nadawany (spośród wciąż produkowanych) teleturniej w polskiej telewizji.

Nagrania do programu realizuje oddział Telewizji Polskiej w Lublinie.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Tadeusz Sznuk w studiu „Jednego z dziesięciu” (2021)

Do gry przystępuje dziesięcioro zawodników. Każdy gracz przed wejściem do studia losuje numer stanowiska, które będzie zajmować.

Każdy uczestnik rozpoczyna grę z trzema „szansami” (reprezentowanymi przez trzy lampki bądź rzędy światełek przy pulpicie gracza). Szansę traci się, nie odpowiadając na pytanie w ciągu trzech sekund lub podając odpowiedź błędną. Zawsze pod uwagę bierze się pierwszą wypowiedzianą w całości odpowiedź. Reklamacje i zastrzeżenia zawodników co do uznania prawidłowości odpowiedzi udzielonej przez nich samych lub przeciwników mogą być zgłaszane tylko do momentu rozpoczęcia odczytywania kolejnego pytania przez prowadzącego program lub ogłoszenia przez niego zakończenia rundy.

Etap I[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący zadaje graczom pytania zgodnie z kolejnością zajmowanych stanowisk, począwszy od gracza przy stanowisku nr 1 (każde pytanie kierowane jest do jednej osoby). Są dwie kolejki pytań. Poprawna odpowiedź ocala przed utratą szansy (tym sposobem już jedna poprawna odpowiedź zapewnia udział w drugim etapie). Jeśli zawodnik odpowie na pytanie błędnie lub nie odpowie wcale, to traci jedną szansę; jeśli nie odpowie poprawnie na żadne z dwóch pytań – kończy grę.

Etap II[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy udzielili w pierwszym etapie przynajmniej jednej poprawnej odpowiedzi kontynuują grę z taką liczbą szans, jaką udało im się zachować (trzema, jeśli obie ich odpowiedzi były poprawne, bądź dwiema, jeśli odpowiedzieli poprawnie jeden raz).

Pierwsze pytanie tej rundy prowadzący kieruje do zawodnika przy stanowisku nr 1 (chyba że ten odpadł w pierwszym etapie, wtedy do zawodnika przy stanowisku nr 2 itd.). Jeśli uczestnik odpowie poprawnie, to zyskuje prawo do wyznaczania; jeśli nie, to traci szansę, a prowadzący pyta kolejnych graczy tak długo, aż ktoś odpowie poprawnie i zdobędzie prawo wyznaczania.

Zgodnie z regulaminem teleturnieju pierwszy gracz, który otrzyma prawo typowania musi wybrać zawodnika znajdującego się po przeciwnej stronie studia, tj. zawodnicy z numerami 1–5 wyznaczają uczestników z numerami 6–10, a uczestnicy z numerami 6–10 wyznaczają zawodników z numerami 1–5[c]. Zasada ta obowiązuje tylko podczas pierwszego wyznaczania. W dalszej części nie ma żadnych ograniczeń co do wyznaczania. Reguła ta nie obowiązywała w pierwszych seriach programu.

Kolejne pytania zadawane są uczestnikom wskazanym przez osobę, która jako ostatnia udzieliła poprawnej odpowiedzi. Jeżeli wyznaczony zawodnik nie odpowie na swoje pytanie poprawnie, to dotychczasowy wyznaczający wskazuje dalej, a jeśli udzieli właściwej odpowiedzi, to przejmuje prawo do wyznaczania. Gra toczy się tym sposobem tak długo, aż w grze pozostanie troje zawodników. Trójka ta przechodzi do finału odcinka.

Etap III (finał)[edytuj | edytuj kod]

W tym etapie może paść co najwyżej 40 pytań, a ważną rolę odgrywają punkty. Każdy finalista dostaje trzy nowe szanse i tyle punktów, ile szans zachował po drugim etapie.

Pierwsze pytania prowadzący kieruje do wszystkich uczestników. Zawodnicy zgłaszają się do nich, naciskając przyciski znajdujące się na pulpitach (odpowiada tylko ten, kto zgłosi się najszybciej). Za dobrą odpowiedź finalista dostaje 10 punktów, a za błędną traci szansę. Jeśli nikt się nie zgłosi do odpowiedzi, to nikt nie traci szansy. Gracz, który jako pierwszy udzieli trzech prawidłowych odpowiedzi (i tym samym zdobędzie 30 punktów) otrzymuje prawo do wyznaczania kolejnego pytanego, podobnie jak w drugim etapie.

Gracz wyznaczony do odpowiedzi może zyskać dziesięć punktów lub stracić jedną szansę. Jeśli uczestnik wskaże do pytania samego siebie i odpowie poprawnie, to otrzyma podwójną liczbę punktów, czyli 20 (przed dziesiątą edycją zasada ta nie obowiązywała). Jeśli po wzięciu pytania „na siebie” zawodnik odpowie źle (bądź wcale), to gracze znowu zgłaszają się do odpowiedzi sposobem „kto pierwszy, ten lepszy”, a prawo wyznaczania otrzymują już po jednej poprawnej odpowiedzi (w pierwszej edycji zasady wyznaczania w takim przypadku były inne: prawo wyznaczania należało do osoby, która jako ostatnia udzieliła prawidłowej odpowiedzi). Gdy w grze pozostanie jeden zawodnik (ostatni, który zachowa szanse), zasada podwajania punktów przestaje obowiązywać.

Gra kończy się:

 • gdy prowadzący zada wszystkie czterdzieści pytań – wtedy zawodnikom za każdą zachowaną szansę dolicza się po dziesięć punktów, a zwycięzcą zostaje gracz z ich największą liczbą;
 • od siódmej edycji (1996): gdy ostatni gracz straci ostatnią szansę – on też zostaje zwycięzcą odcinka;
 • do szóstej edycji (1996): gdy dwóch zawodników straci wszystkie szanse i trzeci gracz – zwycięzca odcinka – musiałby odpowiadać na kolejne pytania samemu. Za każdą zachowaną szansę zwycięzca otrzymywał dodatkowe dziesięć punktów.

Liczba zdobytych punktów decyduje o udziale w Wielkim Finale danej edycji.

Wielki Finał[edytuj | edytuj kod]

Dziesięcioro zwycięzców 20 kolejnych odcinków (wcześniej 25 odcinków) z największą liczbą zdobytych punktów bierze udział w Wielkim Finale. Jego zasady są identyczne z regułami zwykłego odcinka.

W sytuacji, gdy dwoje lub więcej zawodników na ostatnim miejscu listy finalistów ma taką samą liczbę punktów, udział Wielkim Finale przysługuje wszystkim graczom z tym wynikiem. Wielokrotnie odbywał się finał 11-osobowy, raz nawet (w 89. edycji) Wielki Finał rozegrany został w 12-osobowym składzie[d]. Kilka razy Wielki Finał odbył się w składzie 9-osobowym albo nawet 8-osobowym, gdy któryś z zakwalifikowanych zawodników nie mógł przybyć na nagranie.

Liczba odcinków w edycji[e][edytuj | edytuj kod]

 • Edycja 1. liczyła 26 odcinków: 25 zwykłych i Wielki Finał.
 • Edycje 2. i 3. liczyły po 21 odcinków: 20 zwykłych i Wielki Finał (ponadto w okresie emisji 2. edycji nadano odcinek specjalny niebędący częścią gry o Wielki Finał[e]).
 • Edycja 4. liczyła 33 odcinki: 32 zwykłe i Wielki Finał[potrzebny przypis].
 • Edycje 5–6 liczyły po 30 odcinków: 29 zwykłych i Wielki Finał[potrzebny przypis].
 • Edycje 7–71 liczyły po 26 odcinków: 25 zwykłych i Wielki Finał.
 • Edycja 72. liczyła 25 odcinków: 24 zwykłe i Wielki Finał (ponadto w ramach 72. serii nadano odcinek specjalny niebędący częścią gry o Wielki Finał[e]).
 • Każda edycja od 73. liczy 21 odcinków: 20 zwykłych i Wielki Finał (ponadto w ramach serii 77., serii 78. oraz serii 81. nadano po jednym odcinku specjalnym niebędącym częścią gry o Wielki Finał[e]).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Tzw. słodki kuferek firmy Solidarność ze słodyczami
Torebka z logo teleturnieju
Kubki z logo teleturnieju
 • Wszyscy uczestnicy etapu III w zwykłym odcinku: nagrody rzeczowe (np. tzw. słodkie kuferki, zegarki itp.)
 • Zwycięzca zwykłego odcinka: 5000 zł (od 28. do 106. edycji włącznie 3000 zł[2], początkowo jednak 1000 zł), pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu, nagrody rzeczowe (np. program antywirusowy, AGD, szwajcarski zegarek).
 • Uczestnik Wielkiego Finału, który zdobył największą liczbę punktów łącznie w swoim odcinku i w Wielkim Finale (nawet jeśli nie zakwalifikował się do etapu III Wielkiego Finału): 10 000 zł[2]. Do 43. edycji (włącznie) były to wycieczki do ciepłych krajów.
 • Zwycięzca Wielkiego Finału: 40 000 zł[2]. Do 43. edycji włącznie nagrodę główną stanowił samochód: Citroën AX w latach 1994–1995, Citroën ZX w 1995, Kia Rio w latach 2000-2001, Kia Sephia w 1996, Nissan Almera w 2000, Opel Corsa w 1996, Opel Astra w latach 1998–2001, Peugeot 106 (1998), Peugeot 206 w latach 1998–2000, Renault Thalia w latach 2003–2004, Toyota Corolla w latach 2000–2002, Toyota Corolla Verso w latach 2002–2003[potrzebny przypis].

Specyfika pytań[edytuj | edytuj kod]

Pytania w teleturnieju dotyczą różnych dziedzin nauki i sztuki, a ich trudność jest zróżnicowana. Pytania formułowane są w miarę możliwości w taki sposób, aby udzielić na nie konkretnej odpowiedzi. Najczęściej padają pytania otwarte, często jednak w pytaniu zawarte są możliwe warianty odpowiedzi (choć poprawną odpowiedzią może okazać się „żaden z wymienionych”, „wszyscy wymienieni” itp.). Niekiedy przy pytaniach o liczby dopuszcza się udzielenie odpowiedzi bliskiej poprawnej – prowadzący informuje wtedy o marginesie błędu (np. „można się pomylić o 5 lat”). Do roku 2010 nie zadawano pytań ilustrowanych – związanych z prezentowanym zdjęciem lub nagraniem. W odcinku z 22 listopada 2010 (19. odcinek 63. edycji) po raz pierwszy w historii programu pojawiły się pytania ilustrowane fragmentem muzycznym (w każdym odcinku są zazwyczaj dwa takie pytania w II etapie, rzadziej jedno na cały odcinek, co jakiś czas pojawia się trzecie w finale, niekiedy także czwarte, rzadko w finale jako drugie w danym odcinku, ale tylko gdy II etap był krótszy niż zwykle).

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas odbyło się 5 wydań specjalnych programu.

 • 1 stycznia 1995[3] (w okresie emisji 2. edycji, ale poza 2. edycją[e]).
 • 26 października 2012 (jako jeden z odcinków 72. serii, ale poza 72. edycją[e]) – z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej, w którym wzięli udział prezenterzy i dziennikarze, głównie z programów emitowanych na antenie TVP2. Wygrana została przekazana Lubelskiemu Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia[3].
 • 28 października 2013 (jako jeden z odcinków 77. serii, ale poza 77. edycją[e]) – z udziałem laureatów olimpiad szkolnych. Wygrana została przekazana Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia[4].
 • 18 listopada 2013 (jako jeden z odcinków 78. serii, ale poza 78. edycją[e]) – z udziałem sportowców i dziennikarzy sportowych. Wygrana została przekazana na rzecz Julii Bonk, córki Bartłomieja Bonka[5].
 • 30 września 2014 (jako jeden z odcinków 81. serii, ale poza 81. edycją[e]) – z udziałem wolontariuszy Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”[6].

Oprawa teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Scenografia[edytuj | edytuj kod]

W studiu ustawionych jest 10 pulpitów, przy których siedzą na krzesłach zawodnicy. Na każdym ze stanowisk znajduje się informacja z imieniem zawodnika oraz trzy lampki oznaczające „szanse”. Scenografia przez lata zmieniała się kilkakrotnie, lecz schemat ten zawsze pozostawał.

Edycje Opis Autor
1–9
[potrzebny przypis]
Podłoga koloru szarego. Pulpity w formie półsześciokąta w kolorze kremowym. Lampki na stanowiskach w postaci kwadratowych „ksenonówek”. Tło scenografii w formie błękitnych łuków przypominających witraże na beżowym (w kilkunastu odcinkach 1. edycji niebieskim) tle. Charakterystycznym elementem było ustawione na podłodze od początku 2. edycji logo programu – najpierw był to żółty napis pionowy „1 z 10”, w trakcie 4. edycji zmieniony na sześcian ze znakiem „1/10”, obecny w przerywnikach aż do 2005 r. Za każdym pulpitem w I i II etapie stało krzesełko, na którym siadali gracze po utracie kompletu szans (krzesełka zachowały się do 2007, kiedy całkowicie zastąpiono je gasnącym oświetleniem twarzy, wprowadzonym już w 2002 od 34. edycji). Dorota Ignaczak
10–18
[potrzebny przypis]
Podłoga w kolorze granatowym z 10 kółkami (poprzednio 17) i wielkim kołem w kolorze szarym z mniejszym kołem pośrodku. Pulpity masywne, kremowe z granatowymi (w III etapie z żółtymi) otoczkami wzdłuż. Lampki zielone koliste (od środka kulisty kształt, środkowa nieco wyżej niż dwie boczne, wszystko na przodzie pulpitu). Tło scenografii w formie prostokątnych okien z fakturą chmur (to tło było aż do 2005). Z przodu studia żółty płaski napis „Jeden z dziesięciu”.
19–45
[potrzebny przypis]
Podłoga błyszcząca w kolorze ciemnoniebieskim. Pulpity niebieskie z zielonymi świecącymi elementami. Tło scenografii podobne do poprzedniego, lecz od 2001 nieco przyciemnione. Z przodu studia napis żółty „Jeden z dziesięciu”. Lepsze niż wcześniej oświetlenie. W 2003 scenografia przeszła kilka razy lifting – lekko zmieniany był układ studia oraz wygląd pulpitów. Lampki: najpierw półkuliste, później środkowa w kształcie walca, boczne w kształcie walców obciętych symetrycznie po bokach (tzw. „końcówki wideł”), góra stanowiska. Od 5 odcinka 41. edycji zmienione tło za fakturami – z koloru pomarańczowego na żółto–pomarańczowy, a potem, od 8 odcinka 45. edycji na czarny, a także było podświetlane na niebiesko od dołu między kolejnymi fakturami.
46–54
[potrzebny przypis]
Podłoga taka sama jak w poprzedniej wersji. Pulpity w formie półwalca w kolorze srebrnym. Lampki zielone prostokątne, środkowa na przodzie, boczne nieco z boku pulpitu. Tło scenografii w formie prostokątnych paneli z rysunkami ornamentów. Z przodu studia napis „Jeden z dziesięciu” w kolorze podłogi z konturem liter.
54–72
[potrzebny przypis]
Podłoga w kolorze błękitnym ze srebrnym przezroczystym kołem. Pulpity srebrne, niezbyt masywne. Lampki duże, w kolorze niebieskim, środkowa w kształcie kwadratu, boczne w kształcie trapezów prostokątnych bliskich kwadratom (lekko ucięte z dołu i po bokach, symetrycznie). Tło scenografii stanowią zastawki z wielokrotnie powtórzonymi numerami stanowisk 1–10 na granatowym tle. Większe wykorzystanie efektów świetlnych. Od 55. edycji lampy za uczestnikami zmieniały kolory w zależności od momentu odcinka. W edycjach 55–57 w etapach 1–2 szare, podczas przerywnika zaczynającego etap 3 – niebieskie, w 3 etapie granatowe, od 58. edycji w 1 etapie szare, 2 etapie pomarańczowe, podczas przerywnika przed 3 etapem niebieskie, w 3 etapie granatowe. Od Wielkiego finału 59. edycji podczas przedstawiania uczestników czerwone, w pierwszym etapie żółte, w drugim zielone, a w trzecim granatowe. Od Wielkiego Finału 59. edycji za stanowiskami smuga światła w dolnej części dekoracji również zmieniła kolor w każdym z etapów (w I etapie niebieski, w II etapie zielony, a w III etapie ciemniejszy niebieski). W edycjach 54–59 światła miały kolor żółtopomarańczowy, a w edycjach 60–72 były zielononiebieskie. Do Wielkiego Finału 55. edycji za uczestnikami granatowe tło z numerami miało jeden duży numer na środku, a tło nad uczestnikami miało tylko małe numery, co właśnie od Wielkiego Finału 55. edycji zostało zmienione (zostały zamienione miejscami). Do 56. edycji imiona uczestników były napisane na żółtych paskach pod lampkami symbolizującymi szanse. Od 56. edycji imiona zawodników napisane były na tabliczkach położonych na stanowiskach (w etapie III imiona pozostały napisane na paskach pod lampkami), a na żółtych paskach napisano numer stanowisk. Odkąd program był nadawany w rozdzielczości 16:9, w studiu zaszło kilka drobnych zmian. Magdalena Kujszczyk
od 73 Podłoga w kolorze czarnym z promieniście rozchodzącymi podświetlanymi pasami. Pulpity z monitorem LCD wyświetlającym: imię zawodnika, numer stanowiska i „szanse”. Cały przód pulpitów zajmują dodatkowe pionowe lampy oznaczające „szanse”, a ich przedłużenie znajduje się na podłodze. Tło scenografii stanowi obraz kosmosu i podświetlane łuki zmieniające kolor w zależności od etapu gry (w I etapie fioletowy, w II etapie niebieski, a w III etapie złoty). W III etapie „szanse” oznaczają tylko pionowe lampy, nie ma kwadratów oznaczających szanse, a także numerów stanowisk, cyfry to liczba punktów poszczególnych graczy. Jako stanowiska finałowe używane są stanowiska 2, 3 i 4 z etapu I i II. Gracze w etapie I i II siedzą, a w etapie III stoją (wyjątkowo w etapie III Wielkiego Finału 100. edycji gracze siedzieli). Przez pierwsze dziesięć odcinków 73. edycji prowadzący swój „pulpit” miał identyczny jak pulpity graczy, tylko przezroczysty; później jego „stanowisko” zostało zmienione na przezroczysty blat w kształcie półkola z wyciętym środkiem podtrzymywany na cienkich przeźroczystych kawałkach plastiku. W trakcie 73. edycji studio oraz sposób nagrywania zostały lekko zmienione (w 3 etapie mniej złotego, dodano numery podczas przestawiania się graczy, większa płynność we włączaniu/zmienianiu/wyłączaniu świateł). Taka sama sytuacja miała miejsce gdy rozpoczęła się 97 edycja programu (polepszono jakość, zwiększono niektóre napisy, inaczej ustawiano kamerę). Od 4. odcinka 85. edycji (z małymi późniejszymi wyjątkami) siedzi również prowadzący. W Wielkim Finale 100. edycji zmieniono grafikę na ekranach znajdujących się w pulpitach zawodników. Od Wielkiego Finału 118. edycji do 12. odcinka 125. edycji (włącznie) zawodnicy byli oddzieleni od siebie przezroczystymi ściankami ze szkła akrylowego. Michał Białousz

Czołówki[edytuj | edytuj kod]

W 1. edycji czołówka była w rzeczywistości zmodyfikowanym intro Euromedii, gdzie po rozejściu pomarańczowego kwadratu z cyfrą 2 wyłaniał się złocisty napis „Jeden z dziesięciu”, a potem następowało przejście na obraz ze studia. Od 2. do ostatniego regularnego odcinka 46. edycji wprowadzono czołówkę przedstawiającą kuleczki pędzące po płytce drukowanej pośród układów scalonych. Większość kuleczek jest zatrzymywana po drodze, zaś żółta kulka jest wystrzelona na sprężynie i odbija się od innych obiektów, formując literę „Z”, po czym zapalały się litery słowa „Jeden” i obracały się bramki logiczne, ujawniając resztę tytułu. Od Wielkiego Finału 46. do końca 72. edycji czołówka zawierała pędzące po linii prostej i odbijające się kółka z liczbami od 1 do 10, w tle były widoczne m.in. zarys monety 1 euro, Homo quadratus Leonarda da Vinci, symbol yin-yang, znak „@”, prowadzący program, a także nazwy dziedzin nauki. Od 73. edycji czołówka zawiera tło powiązane z astronomią, pojawia się wizerunek Ziemi wyłaniającej się zza Księżyca, Homo quadratus, rysunek ludzkiej głowy, pojawia się prowadzący, potem następuje zmiana tła na podobne do obecnego wyglądu studia, gdzie nagrywane są odcinki, i pojawia się logo teleturnieju. Od Wielkiego Finału 96. edycji czołówka ukazuje się w nieco zmodyfikowanej, w porównaniu z poprzednią, formie, w związku z rozpoczęciem rejestrowania teleturnieju w wysokiej jakości obrazu (HD): w końcowym kadrze pojawia się tło z gwiazdami (takie, jakie jest za uczestnikami), zaś do muzyki dodano efekt „echa”.

Oprawa muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Muzyka w czołówce oraz w dżinglach to fragment kompozycji pod tytułem „Final Winners” skomponowanej przez Ralfa Weiganda[7]. Natomiast podkładem muzycznym używanym podczas wyświetlania planszy z nazwiskami zawodników i podczas prezentacji zawodników, a także jako utwór kończący emisję teleturnieju, jest fragment kompozycji „Long Night” stworzonej przez Johna Eppinga (właśc. Gerharda Narholza)[8]. Oba utwory pochodzą z niemieckiej biblioteki muzycznej Sonoton. W przerywnikach pomiędzy etapami wykorzystano skróconą wersję utworu „Daytime” Fabrizio Albaniego, wydaną przez Primrose Music.

Historia emisji[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy odcinek teleturnieju ukazał się 3 czerwca 1994 roku. Przez kilka pierwszych lat jego emisja była ciągła, tj. nie miała przerw wakacyjnych i trwała cały rok. W 2002 roku rozpoczęto wstrzymywanie emisji programu w czasie wakacji letnich. We wrześniu 2011 roku premierowe wydania teleturnieju zaczęły ukazywać się w sezonach kwartalnych (wiosennych i jesiennych), a nie rocznych, jak przedtem. Okazjonalnie granice sezonów przesuwają się nieznacznie, wydłużając emisję premier (np. Wielki Finał 110. edycji nadano 4 stycznia 2019 roku, a wiosenno-letnią przerwę w 2020 roku zakończono w połowie sierpnia). Pory emisji teleturnieju podsumowuje poniższa tabela.

Pory emisji teleturnieju „Jeden z dziesięciu” na antenie TVP2
Okres Pora emisji
od czerwca do września 1994 piątek 17.30
od września do grudnia 1994 piątek 19.00
od stycznia do grudnia 1995 czwartek–piątek 19.00/19.05
od stycznia do sierpnia 1996 środa–czwartek 19.05
od września 1996 do września 1998 środa–czwartek 18.35
od października 1998 do sierpnia 1999 środa–piątek 18.35
od września 1999 do sierpnia 2000 środa–piątek 18.55
od września 2000 do grudnia 2003 wtorek–czwartek 19.05
od stycznia 2004 do czerwca 2004 poniedziałek–środa 19.00
od września 2004 do czerwca 2005 wtorek–czwartek 19.05
wrzesień 2005 poniedziałek–środa 19.05
od października 2005 do listopada 2005 wtorek–środa 19.05
od grudnia 2005 do czerwca 2006 poniedziałek–środa ok. 18.55
od września do grudnia 2006[9] środa–czwartek 18.55/19.00[9]
od stycznia do lutego 2007[9] wtorek–środa 19.25/19.30[9]
od marca do czerwca 2007[9] poniedziałek–środa 19.05[9]
2007/2008 – 2008/2009[9] środa–czwartek 19.00/19.05[f][9]
od września do października 2009[9] środa–czwartek 18.00[9]
od listopada do grudnia 2009[9] poniedziałek–wtorek 18.00[9]
od stycznia do lutego 2010[9] poniedziałek–wtorek 19.05[9]
od lutego do kwietnia 2010[9] poniedziałek 19.30[9]
od kwietnia do czerwca 2010[9] poniedziałek 17.25[9]
2010/2011[9] poniedziałek–środa 17.25[9]
od jesieni 2011 do wiosny 2012[9] poniedziałek–czwartek 17.20[9]
od jesieni 2012 do jesieni 2013[9] poniedziałek–piątek 18.50[9]
wiosna 2014[9] poniedziałek–środa 18.50[9]
od jesieni 2014 do jesieni 2017[9] poniedziałek–piątek 18.50[9]

Przez ponad 23 lata teleturniej pokazywano na antenie TVP2. 15 stycznia 2018 roku nastąpiła zmiana stacji emitującej program – tego dnia „Jeden z dziesięciu” zaczął ukazywać się na antenie TVP1. Data ta odnosi się do emisji powtórkowej; pierwsze premierowe odcinki na antenie telewizyjnej Jedynki pojawiły się pod koniec lutego – wraz z rozpoczęciem 104. edycji. Porę emisji zmieniono nieznacznie. W listopadzie 2022 roku ponownie nieznacznie zmieniono godzinę emisji.

Pory emisji teleturnieju „Jeden z dziesięciu” na antenie TVP1
Okres Pora emisji
od 26 lutego 2018 do 3 listopada 2022[10] poniedziałek–piątek 18.55[10]
od 7 listopada 2022[10] poniedziałek–piątek 19.00[10]

W marcu 2020 Telewizja Polska poinformowała o zawieszeniu realizacji teleturnieju z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Do momentu wstrzymania nagrań zrealizowano wszystkie zwykłe odcinki 118. edycji. Nagranie Wielkiego Finału tej serii oraz kolejnych edycji musiało zostać przełożone. Ostatni przed przerwą premierowy odcinek TVP1 wyemitowała we wtorek, 14 kwietnia 2020 roku[11]. Premierowe odcinki powróciły na antenę 13 sierpnia 2020 r. – tego dnia wyemitowano Wielki Finał 118. edycji, a następnego dnia rozpoczęła się emisja 119. edycji. Wtedy też wprowadzono pewne modyfikacje w realizacji programu. Między stanowiskami zawodników znajdowały się pleksiglasowe szyby (do 12. odcinka 125. edycji), a na koniec odcinka prowadzący zostaje przy swoim stoliku (nie podaje rąk zawodnikom na pożegnanie) i z tego miejsca żegna się z widzami. Zrezygnowano również ze zdjęć grupowych.

Przedwcześnie zakończył się także sezon wiosenny w 2021 roku. Powodem wstrzymania nagrań miały być nieporozumienia między nadawcą a producentem[12][13]. Program powrócił na antenę jesienią tego samego roku[12][13].

Ponadto we wrześniu 2021 roku nadawca zaczął udostępniać kolejne odcinki teleturnieju w serwisie wideo na życzenie TVP VOD (po ich emisji telewizyjnej)[g]. Z powodu ograniczeń licencyjnych odcinki wycofywane są z platformy mniej więcej po miesiącu od udostępnienia.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Informacje dotyczące oglądalności oparto na badaniach przeprowadzonych przez Nielsen Audience Measurement i dotyczą one wyłącznie oglądalności premiery telewizyjnej – nie uwzględniają oglądalności powtórek, wyświetleń w serwisach wideo na życzenie (np. TVP VOD) itp.

Odcinek teleturnieju nadany 11 marca 2009 roku obejrzało 2,44 mln widzów[14]. W latach 2007–2009 widownia poszczególnych odcinków teleturnieju sięgała poziomu 2,2–2,7 mln widzów.

Średnia widownia kilku odcinków 70. edycji nadanych w dniach 5–13 września 2012 (tuż po zmianie pory emisji) wyniosła 1,06 mln osób[15]. Oglądalność między 7 a 15 września 2011 roku (emisja o 17.20) była niższa i wynosiła 0,88 mln widzów[15].

79. serię teleturnieju (luty–kwiecień 2014) oglądało około 1,6 mln widzów[16]; 73. i część 74. serii (luty–kwiecień 2013) zaś – ok. 2,1 mln widzów[16].

Premierowe wydania programu w okresie od 1 września do 28 grudnia 2015 oglądało średnio 1,62 mln widzów[17]. W analogicznym okresie w roku 2014 widownia teleturnieju wyniosła średnio 1,54 mln widzów dziennie[17].

Po zmianie anteny (z TVP2 na TVP1) średnia widownia programu zimą i wiosną 2018 roku (tj. z uwzględnieniem powtórek) wzrosła o pół miliona widzów (w porównaniu z jesienią 2017)[18].

Premiery pierwszych szesnastu odcinków 107. serii (3–24 września 2018) oglądało średnio 1,48 mln widzów dziennie[19]. W okresie od 3 września 2018 do 11 lutego 2019 (serie 107–110 i miesiąc powtórek) teleturniej oglądało średnio 1,95 mln widzów dziennie[20].

Średnia widownia premierowych wydań nadanych między 9 września a 3 października 2019 roku (tj. niecałej 114. edycji) wyniosła 1,72 mln osób[21].

Odcinki nadane w okresie od 31 sierpnia do 22 grudnia 2020 roku (zatem bez uwzględnienia kilkunastu premier nadanych w sierpniu i z uwzględnieniem kilku powtórek nadanych w grudniu) gromadziły przed telewizorami średnio 1,73 mln widzów dziennie[22].

Premiery 123. i 124. edycji oglądało średnio 1,31 mln widzów dziennie[23].

Premiery odcinków nadanych na antenie TVP1 (tj. bez uwzględnienia wyświetleń w TVP VOD) w okresie od 6 do 24 września 2021 roku (nieco ponad połowa 125. edycji) osiągały widownię na średnim poziomie 1,13 mln widzów dziennie[24]. Jesienią 2021 i wiosną 2022 roku (od 6 września 2021 do 7 stycznia 2022 i od 9 marca 2022 do 13 czerwca 2022) program oglądało średnio 1,20 mln osób[25].

Spis edycji i ich zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Edycja[e] Premiera Wielki Finał Zwycięzca Nagroda za punkty Wynik kwalifikujący
do Wielkiego Finału
1994/1995 1 3 czerwca 1994 2 grudnia 1994 Jacek Gawrych 164 Janusz Chwałek 192 93
2[h] 9 grudnia 1994 2 marca 1995 Michał Haładyj 214 Michał Haładyj 214 81
3 3 marca 1995 12 maja 1995 Bogusław Majewski 234 Bogusław Majewski 234 91
4 18 maja 1995 1 września 1995 Roman Lewandowski bd. 111
1995/1996
5 7 września 1995 15 grudnia 1995 Jan Helak 366 Jan Helak 366 101
6 21 grudnia 1995 28 marca 1996 Janusz Mrzigod 184 Zbigniew Kwiatkowski 215 101
7 3 kwietnia 1996 27 czerwca 1996 Jacek Cieślak 384 Jacek Cieślak 384 102
8 3 lipca 1996 16 października 1996 Jan Małek 284 Jan Małek 284 93
1996/1997
9 17 października 1996 23 stycznia 1997 Waldemar Kucaj-Solecki bd. 112
10 29 stycznia 1997 24 kwietnia 1997 Radosław Kołodziej 134 bd. 91
11 30 kwietnia 1997 31 lipca 1997 Jerzy Gierduszewski 343 Jerzy Gierduszewski 343 121
12 6 sierpnia 1997 30 października 1997 Grzegorz Deszczak 266 Grzegorz Deszczak 266 92
1997/1998
13 5 listopada 1997 18 lutego 1998 bd. Józef Katra 252 102
14 19 lutego 1998 20 maja 1998 bd. bd. 101
15 21 maja 1998 27 sierpnia 1998 Mirosław Szaciłło 413 Mirosław Szaciłło 413 101
1998/1999 16 2 września 1998 12 listopada 1998 Andrzej Sołomiewicz 302 Andrzej Sołomiewicz 302 103
17 13 listopada 1998 21 stycznia 1999 Wiesław Zagajewski 202 bd. 111
18 22 stycznia 1999 26 marca 1999 Bogdan Ciszewski 253 Mirosław Wrzesiński 306 102
19 31 marca 1999 2 czerwca 1999 Tomasz Guzek 525 Tomasz Guzek 525 102
20 4 czerwca 1999 6 sierpnia 1999 Zdzisława Gruźla 184 Irena Wadoń 203 82
21 11 sierpnia 1999 7 października 1999 Marek Pakleza 203 Marek Pakleza 203 91
1999/2000
22 8 października 1999 9 grudnia 1999 Grażyna Klimowicz-Bożko 353 Grażyna Klimowicz-Bożko 353 91
23 10 grudnia 1999 11 lutego 2000 Karol Śledź 486 Karol Śledź 486 92
24 16 lutego 2000 13 kwietnia 2000 Bohdan Waydyk 314 Bohdan Waydyk 314 82
25 14 kwietnia 2000 15 czerwca 2000 Anna Rychlicka 185 Andrzej Milewski 275 101
26 28 czerwca 2000 30 sierpnia 2000 Zbigniew Glapa 365 Maria Jafra 433 92
2000/2001 27 31 sierpnia 2000 26 października 2000 Wiesław Bejda 295 Wiesław Bejda 295 112
28 31 października 2000 3 stycznia 2001 Tomasz Niechoda 293 Tomasz Niechoda 293 102
29 4 stycznia 2001 14 marca 2001 Longin Gałecki 403 Longin Gałecki 403 101
30 15 marca 2001 24 maja 2001 Małgorzata Fangrat 223 Małgorzata Fangrat 223 91
31 29 maja 2001 7 sierpnia 2001 Dariusz Janicki 204 Dariusz Janicki 204 82
32 8 sierpnia 2001 16 października 2001 Tadeusz Kurak 355 Tadeusz Kurak 355 111
2001/2002
33 17 października 2001 8 stycznia 2002 Ludwik Jaworski 364 Ludwik Jaworski 364 122
34 9 stycznia 2002 20 marca 2002 Tomasz Sobieraj 264 Tomasz Sobieraj 264 81
35 21 marca 2002 5 czerwca 2002 Zbigniew Bernat 174 Marek Jaskulski 192 92
36 6 czerwca 2002 31 października 2002 Aleksander Borowski 302 Tadeusz Mazurkiewicz 332 102
2002/2003
37 5 listopada 2002 28 stycznia 2003 Andrzej Dudek 375 Andrzej Dudek 375 121
38 29 stycznia 2003 3 kwietnia 2003 Stanisław Słowik 184 Jarosław Orlański 221 111
39 8 kwietnia 2003 11 czerwca 2003 Piotr Karski 193 Piotr Karski 193 92
2003/2004 40 2 września 2003 20 listopada 2003 Witold Banaszkiewicz 514 Witold Banaszkiewicz 514 92
41 25 listopada 2003 4 lutego 2004 Sławomir Paprocki 194 Hubert Wenda 242 102
42 9 lutego 2004 19 kwietnia 2004 Stefan Kisielewski 145 Wiesław Czapla 164 91
43 20 kwietnia 2004 21 września 2004 Tomasz Zomerfeld 375 Tomasz Zomerfeld 375 82
2004/2005
44 22 września 2004 24 listopada 2004 Andrzej Pawlik 224 Andrzej Pawlik 224 91
45 25 listopada 2004 2 lutego 2005 Grzegorz Walczak 273 Jacek Przybysiak 305 91
46 3 lutego 2005 12 kwietnia 2005 Marek Krukowski 415 Marek Krukowski 415 123
47 13 kwietnia 2005 15 czerwca 2005 Wiesław Noga 245 Dariusz Godoś 724 132
48 16 czerwca 2005 16 listopada 2005 Krzysztof Romańczak 314 Krzysztof Romańczak 314 112
2005/2006
49 17 listopada 2005 31 stycznia 2006 Bogusław Lewandowski 335 Leszek Białkowski 364 121
50 1 lutego 2006 18 kwietnia 2006 Piotr Żelazko 235 Grzegorz Datkiewicz 302 142
51 24 kwietnia 2006
[potrzebny przypis]
27 września 2006[9] Rafał Gajda 324 Karol Śledź 335 111
2006/2007
52 28 września 2006[9] 2 stycznia 2007[9] Stanisław Beszczyński 305 Stanisław Beszczyński 305 142
53 3 stycznia 2007[9] 27 marca 2007[9] Jacek Poprawiak 396 Wojciech Praefort 425 112
54 28 marca 2007[9] 5 września 2007[9] Bohdan Waydyk 304 Grzegorz Deszczak 325 102
2007/2008
55 6 września 2007[9] 3 stycznia 2008[9] Piotr Bruc 303 Piotr Bruc 303 111
56 9 stycznia 2008[9] 10 kwietnia 2008[9] Bogusława Soboń 223 Bogusława Soboń 223 123
57 16 kwietnia 2008[9] 8 października 2008[9] Ewa Nowicka 344 Ewa Wyciślak 373 103
2008/2009
58 9 października 2008[9] 5 lutego 2009[9] Michał Markiewicz 484 Michał Markiewicz 484 112
59 11 lutego 2009[9] 14 maja 2009[9] Dominik Rauer 504 Dominik Rauer 504 111
60 20 maja 2009[9] 9 listopada 2009[9] Witold Dziuba 202 Andrzej Zubala 345 131
2009/2010
61 10 listopada 2009[9] 22 lutego 2010[9] Bogusław Łojczyk 666 Bogusław Łojczyk 666 112
62 1 marca 2010[9] 5 października 2010[9] Marcin Kotulski 383 Paweł Bończyk 423 131
2010/2011
63 6 października 2010[9] 7 grudnia 2010[9] Włodzimierz Piasecki 264 Stanisław Gajos 305 131
64 8 grudnia 2010[9] 15 lutego 2011[9] Wiesław Chwajta 282 Wiesław Chwajta 282 141
65 16 lutego 2011[9] 19 kwietnia 2011[9] Stanisław Prajsnar 274 Stanisław Prajsnar 274 121
66 20 kwietnia 2011[9] 29 września 2011[9] Jakub Maniara 303 Jakub Maniara 303 122
jesień 2011
67 3 października 2011[9] 17 listopada 2011[9] Tadeusz Orzeł 244 Andrzej Skieterski 294 121
68 21 listopada 2011[9] 22 marca 2012[9] Mariusz Małgorzaciak 335 Mariusz Małgorzaciak 335 112
wiosna 2012
69 26 marca 2012[9] 15 maja 2012[9] Zbigniew Polański 212 Bogusław Majewski 234 111
70 16 maja 2012[9] 21 września 2012[9] Wojciech Pluta 223 Piotr Bruc 293 101
jesień 2012
71 24 września 2012[9] 30 października 2012[9] Jerzy Grygiel 473 Jerzy Grygiel 473 103
72[i] 31 października 2012[9] 5 grudnia 2012[9] Adam Różycki 402 Marian Gorgoń 476 122
wiosna 2013 73 27 lutego 2013[9] 28 marca 2013[9] Jakub Gach 455 Jakub Gach 455 121
74 29 marca 2013[9] 29 kwietnia 2013[9] Waldemar Pieńkowski 354 Waldemar Pieńkowski 354 111
75 30 kwietnia 2013[9] 3 czerwca 2013[9] Jarosław Kubik 534 Jarosław Kubik 534 112
jesień 2013 76 2 września 2013[9] 30 września 2013[9] Dominik Rauer 834 Dominik Rauer 834 123
77[j] 1 października 2013[9] 30 października 2013[9] Grażyna Klimowicz-Bożko 303 Krzysztof Romańczak 493 112
78[k] 31 października 2013[9] 3 grudnia 2013[9] Jolanta Syganiec 476 Jolanta Syganiec 476 132
wiosna 2014 79 25 lutego 2014[9] 14 kwietnia 2014[9] Jarosław Malec 313 Jarosław Malec 313 102
80 15 kwietnia 2014[9] 3 czerwca 2014[9] Stanisław Beszczyński 644 Stanisław Beszczyński 644 112
jesień 2014 81[l] 1 września 2014[9] 29 września 2014[9] Kamil Szwaba 474 Kamil Szwaba 474 81
82 1 października 2014[9] 29 października 2014[9] Paweł Bończyk 585 Michał Płaczkiewicz 586 101
83 30 października 2014[9] 28 listopada 2014[9] Karol Romaszko 644 Karol Romaszko 644 121
wiosna 2015 84 2 marca 2015[9] 30 marca 2015[9] Rafał Olczak 585 Rafał Olczak 585 103
85 31 marca 2015[9] 29 kwietnia 2015[9] Danuta Bzdawka 463 Danuta Bzdawka 463 112
86 30 kwietnia 2015[9] 29 maja 2015[9] Piotr Żelazko 404 Piotr Żelazko 404 101
jesień 2015 87 31 sierpnia 2015[9] 29 września 2015[9] Bogusław Lewandowski 375 Tomasz Rupacz, Bogusław Lewandowski 375 103
88 30 września 2015[9] 30 października 2015[9] Leszek Białkowski 475 Kamila Perczak 493 121
89 2 listopada 2015[9] 3 grudnia 2015[9] Małgorzata Łoboda 212 Małgorzata Łoboda 212 91
90 4 grudnia 2015[9] 15 stycznia 2016[9] Jacek Przybysiak 345 Leszek Bednarek 484 112
wiosna 2016 91 29 lutego 2016[9] 29 marca 2016[9] Piotr Bruc 826 Piotr Bruc 826 91
92 30 marca 2016[9] 27 kwietnia 2016[9] Arkadiusz Dziublak 212 Błażej Jagiełło 414 103
93 28 kwietnia 2016[9] 30 maja 2016[9] Krystyna Wegner 294 Krystyna Wegner 294 93
jesień 2016 94 29 sierpnia 2016[9] 26 września 2016[9] Mariusz Małgorzaciak 555 Mariusz Małgorzaciak 555 102
95 27 września 2016[9] 25 października 2016[9] Daniel Mandela 272 Daniel Mandela 272 92
96 26 października 2016[9] 25 listopada 2016[9] Jerzy Grygiel 245 Tomasz Orzechowski 355 111
wiosna 2017 97 27 lutego 2017[9] 27 marca 2017[9] Miłosz Rosiak 524 Jarosław Kubik 654 113
98 28 marca 2017[9] 26 kwietnia 2017[9] Jan Ziętal 163 Paweł Glac 235 111
99 27 kwietnia 2017[9] 30 maja 2017[9] Mirosław Mięsowicz 676 Mirosław Mięsowicz 676 112
jesień 2017 100 28 sierpnia 2017[9] 25 września 2017[9] Tomasz Kuchta 233 Miłosz Młynarz 253 101
101 26 września 2017[9] 24 października 2017[9] Waldemar Pieńkowski[26] 604 Waldemar Pieńkowski[26] 604[26] 102
102 25 października 2017[9] 22 listopada 2017[9] Michał Sołtysik[27] 213 Walery Pass[28] 283 92
103 23 listopada 2017[9] 21 grudnia 2017[9] Marcin Pełczyński[29] 546 Marcin Pełczyński[29] 546[29] 131
wiosna 2018 104 26 lutego 2018[9] 28 marca 2018[9] Edward Rakszewski[30] 505 Edward Rakszewski[30] 505[30] 131
105 29 marca 2018[9] 27 kwietnia 2018[9] Karol Romaszko[31] 604 Karol Romaszko[31] 604[31] 102
106 30 kwietnia 2018[9] 28 maja 2018[9] Dominik Rauer[32] 906 Dominik Rauer[32] 906[32] 92
jesień 2018 107 3 września 2018[9] 1 października 2018[9] Ewa Wyciślak 284 Ewa Wyciślak 284 92
108 2 października 2018[9] 30 października 2018[9] Stanisław Alot[33] 344 Stanisław Alot[33] 344[33] 111
109 31 października 2018[9] 3 grudnia 2018[9] Jarosław Malec[34] 354 Jarosław Malec[34] 354[34] 82
110 4 grudnia 2018[9] 4 stycznia 2019[9] Stanisław Beszczyński[35] 426 Stanisław Beszczyński[35] 426[35] 92
wiosna 2019 111 7 marca 2019[9] 8 kwietnia 2019[9] Krzysztof Gliński[36] 564 Krzysztof Gliński[36] 564[36] 101
112 9 kwietnia 2019[9] 8 maja 2019[9] Mariusz Kępka[37] 365 Mariusz Kępka[37] 365[37] 101
113 9 maja 2019[9] 6 czerwca 2019[9] Jerzy Józefowicz[38] 324 Krzysztof Rutecki[38] 453[38] 92
jesień 2019 114 9 września 2019[10] 7 października 2019[10] Wojciech Jarosz[39] 396 Rafał Olczak[39] 644[39] 101
115 8 października 2019[10] 6 listopada 2019[10] Sławomir Kerber[40] 344 Sławomir Kerber[40] 344[40] 111
116 7 listopada 2019[10] 6 grudnia 2019[10] Jarosław Orlański[41] 314 Jarosław Orlański[41] 314[41] 112
wiosna 2020 117 12 lutego 2020[10] 16 marca 2020[10] Arkadiusz Kopeć[42] 605 Arkadiusz Kopeć[42] 605[42] 111
118 17 marca 2020[10] 13 sierpnia 2020[m][10] Konrad Jurgiewicz[43] 283 Piotr Łoboda[43] 423[43] 103
jesień 2020
119 14 sierpnia 2020[10] 11 września 2020[10] Danuta Bzdawka[44] 483 Danuta Bzdawka[44] 483[44] 101
120 14 września 2020[10] 12 października 2020[10] Dariusz Borkowski[45] 265 Jan Wolniakowski[45] 343[46] 93
121 13 października 2020[10] 10 listopada 2020[10] Artur Łasiński[47][48] 536 Artur Łasiński[47][48] 536[47][48] 72
122 12 listopada 2020[10] 11 grudnia 2020[10] Piotr Bruc[49] 836 Piotr Bruc[49] 836[49] 92
wiosna 2021 123 17 lutego 2021[10] 18 marca 2021[10] Wojciech Radecki[50] 416 Wojciech Radecki[50] 416[50] 101
124 19 marca 2021[10] 21 kwietnia 2021[10] Sebastian Witkowski[51] 555 Sebastian Witkowski[51] 555[51] 102
jesień 2021 125 6 września 2021[10][52] 4 października 2021[10] Janusz Kubiak[53] 345[53] Tomasz Orzechowski 533 142
126 5 października 2021[10] 3 listopada 2021[10] Janusz Błazucki[54][55] 394 Paweł Jackowski[55] 586[55] 113
127 4 listopada 2021[10] 6 grudnia 2021[10] Tymoteusz Czyrson[56] 644 Tymoteusz Czyrson[57] 644[57] 91
128 7 grudnia 2021[10] 7 stycznia 2022[10] Sebastian Bączek[58] 675 Sebastian Bączek[58] 675[58] 121
wiosna 2022 129 9 marca 2022[10] 7 kwietnia 2022[10] Barbara Wilmanowicz[59] 694 Barbara Wilmanowicz 694[59] 141
130 8 kwietnia 2022[10] 11 maja 2022[10] Ryszard Wilk[60][61] 235 Rafał Olczak[61] 546[61] 113
131 12 maja 2022[10] 13 czerwca 2022[10] Waldemar Pieńkowski[62][63] 654 Waldemar Pieńkowski[62][63] 654[62][63] 111
jesień 2022[64] 132 13 września 2022[10] 12 października 2022[10] Dominik Szura[65][66] 315 Henryk Bzdawka[66] 324[66] 112
133 13 października 2022[10] 17 listopada 2022[10] Jacek Duda[67][68] 444 Jacek Duda[68] 444[68] 101
134 18 listopada 2022[10] 29 grudnia 2022[10] Dawid Żak[69][70] 315 Dawid Żak[70] 315[70] 81
wiosna 2023 135 1 marca 2023[10] 29 marca 2023[10] Krzysztof Gliński[71][72] 645 Krzysztof Gliński[72] 645[72] 102
136 30 marca 2023[10] 5 maja 2023[10] Mirosław Mięsowicz[73][74] 666 Mirosław Mięsowicz[74] 666[74] 92
137 8 maja 2023[10] 6 czerwca 2023[10] Jan Mrozowski[75][76] 572 Jan Mrozowski[76] 572[76] 112
jesień 2023 138 28 sierpnia 2023[10] 25 września 2023[10] bd. bd. 103
139 26 września 2023[10] bd. bd. bd. bd.

Rekordy i sytuacje nadzwyczajne[edytuj | edytuj kod]

 • Największa możliwa do zdobycia w jednym odcinku liczba punktów to 803. Aby uzyskać taki wynik, zawodnik musiałby zakończyć drugi etap z trzema szansami (za które dostałby 3 punkty), w trzecim etapie zgłosić się i odpowiedzieć na trzy pierwsze pytania, a następnie do końca wyznaczać siebie i bezbłędnie odpowiadać (za poprawną odpowiedź na pytania „wzięte na siebie” przyznaje się 20 punktów). Po wyczerpaniu puli 40 pytań przygotowanych do trzeciego etapu zawodnik w tej sytuacji dostałby 30 punktów za 3 zachowane szanse. W ramach jednej edycji uczestnik może tego dokonać dwukrotnie (w zwykłym odcinku i w Wielkim Finale), zatem w jednej edycji można zdobyć maksymalnie w sumie 1606 punktów.
 • Najwyższą w historii liczbę punktów w pojedynczym odcinku zdobył uczestnik 1. odcinka 125. edycji, Tomasz Orzechowski (wygrał odcinek, uzyskawszy 533 punkty)[77][78].
  • Drugą najwyższą liczbę punktów zdobyła Barbara Wilmanowicz – w 2. odcinku 129. edycji uzyskała 532 punkty[79][80].
  • Trzecia najwyższa liczba punktów zdobyta w jednym odcinku to 503. Taki rezultat uzyskał Paweł Jackowski w 17. odcinku 126. edycji[81][82].
  • Czwarta najwyższa liczba punktów wynosi 501. Ten wynik osiągnął Jan Mrozowski w 4. odcinku 137. edycji[83].
  • Piąty najwyższy wynik to utrzymujący się przez 6 lat rekord – 493 punkty. Wynik taki uzyskali: Kamila Perczak w 8. odcinku 88. edycji[84], Dominik Rauer w 20. odcinku 106. edycji[85] i Jolanta Syganiec w 10. odcinku 122. edycji.
 • Rekordową sumę punktów ze zwykłego odcinka i Wielkiego Finału (łącznie) uzyskał Dominik Rauer. W Wielkim Finale 106. edycji teleturnieju pobił swój własny rekord (834 pkt), ustanawiając nowy – 906 punktów[86][87].
 • W 17. odcinku 119. edycji Aneta Kurczewska-Hołtyn wygrała odcinek, zdobywając 11 punktów[88]. Jest to najmniejsza zdobyta przez zwycięzcę odcinka liczba punktów. Wyrównała tym samym rekord sprzed lat[potrzebny przypis].
 • W finale 16. odcinka 104. edycji Piotr Przęczek zdobył 483 punkty, ale stracił wszystkie szanse. Odcinek wygrał Leszek Kędzierski z wynikiem 71 punktów[89].
 • Czterech zawodników wygrało Wielki Finał trzykrotnie – są to Dominik Rauer, Stanisław Beszczyński, Piotr Bruc i Waldemar Pieńkowski.
 • Jedenaściorgu zawodnikom udało się wygrać dwukrotnie Wielki Finał. Są to: Grażyna Klimowicz-Bożko[90], Bohdan Waydyk, Bogusław Lewandowski, Piotr Żelazko, Mariusz Małgorzaciak, Jerzy Grygiel, Karol Romaszko, Jarosław Malec, Danuta Bzdawka, Krzysztof Gliński i Mirosław Mięsowicz.
 • Waldemar Pieńkowski wygrał trzykrotnie Wielki Finał, będąc za każdym razem liderem listy zwycięzców.
 • Piotr Bruc jako jedyny[potrzebny przypis] zdobył nagrodę za największą liczbę punktów czterokrotnie.
 • Zdarza się, że w Wielkim Finale nagrodę za punkty otrzymuje gracz, który nie dotarł do III etapu – jedynie za sprawą punktów zdobytych w swoim zwykłym odcinku (np. WF 88. edycji – Kamila Perczak). Wtedy ta osoba przychodzi do finałowej trójki po zakończeniu finałowej rozgrywki (we wcześniejszych edycjach dana osoba nie przychodziła po zakończeniu rozgrywki – np. podczas WF 70. edycji Piotr Bruc).
 • W Wielkim Finale 87. edycji po raz pierwszy w historii programu zdarzyło się, że dwaj gracze mieli najwyższą liczbę punktów (łączną – za odcinek zwykły i Wielki Finał). W tej sytuacji nagroda za punkty została podzielona. Obaj gracze dostali po 5000 zł (po 50 proc. z 10 000 zł)[91].
 • Wyjątkowo rzadko rozgrywka kończy się remisem, tj. wyłonieniem dwóch zwycięzców w jednym odcinku. Sytuacje te miały miejsce w odcinkach 6., 8., 104. i 125. edycji. Zwycięzcy odcinków zdobyli odpowiednio: Bogusław Solawa i Tadeusz Zapalski po 151 punktów, Anna Pawłowska i Marek Krukowski – po 152 punkty[92], Włodzimierz Rakowski i Lech Wiśniewski po 142 punkty[92], a Rafał Wawrzyński i Krzysztof Hanarz po 261 punktów[93][94]. Nagroda dla zwycięzcy jest w takiej sytuacji dzielona i obu zawodników wchodzi na listę finalistów z taką samą liczbą punktów (o ile dany wynik jest wystarczający do zapisania na tej liście). Postępowanie wygląda podobnie w przypadku remisu u wszystkich trzech graczy finału (taka sytuacja nie wydarzyła się jeszcze w historii programu).
 • W 15. odcinku 80. serii rozgrywka finałowa musiała zostać przerwana z powodu braku czasu antenowego. Jej dalszą część pokazano w kolejnym odcinku, przed rozpoczęciem nowej gry[95]. Powodem takiej sytuacji był bardzo długo trwający drugi etap.
 • W 16. odcinku 86. edycji jeden z uczestników zasłabł na planie. Nagrywanie dokończono po 20-godzinnej przerwie. Zadano wtedy trzy końcowe pytania finału, a w nagraniu wzięło udział dwoje zawodników (zawodnik ze stanowiska nr 2 już wcześniej odpadł)[96].
 • W kilku Wielkich Finałach zdarzały się przypadki, że jedno ze stanowisk było puste, gdyż jeden z graczy nie stawił się na nagranie.
 • W Wielkim Finale 89. edycji wzięło udział aż 12 zawodników[97].
 • W 12. odcinku 81. edycji zdarzyło się, że uczestnik wziął pytanie „na siebie” już w II etapie. Regulamin tego nie zabrania. Gracz udzielił błędnej odpowiedzi, przez co stracił szansę, ale mógł dalej wyznaczać. Drugi taki przypadek miał miejsce w 14. odcinku 112. edycji, z tym że zawodnik odpowiedział na pytanie poprawnie.
 • W 19. odcinku 55. edycji w drugim etapie żaden z graczy ze stanowisk 1–6 nie odpowiedział na pierwsze pytanie. Dopiero uczestniczka na stanowisku nr 7 odpowiedziała na pytanie i wtedy zgodnie z zasadą musiała wyznaczyć kogoś ze stanowisk 1–5[potrzebny przypis].
 • W 4. odcinku 120. edycji żaden z uczestników na stanowiskach 1–5 nie odpowiedział poprawnie na pytanie. Prawo do wyznaczania zdobył dopiero zawodnik przy stanowisku nr 6, który wbrew zasadom wyznaczył gracza ze stanowisk 6–10 (zamiast gracza ze stanowisk 1–5). Reguły wyznaczania nie wyegzekwowano także w 16. odcinku 122. edycji, w którym jako pierwszy wyznaczał zawodnik z numerem 8 (przy czym zawodnicy na stanowiskach nr 3 i nr 5 odpadli w pierwszym etapie).
 • Nie zdarzyło się jeszcze, aby większość zawodników stanowiły kobiety. Wielokrotnie występowali wyłącznie mężczyźni, jednak dwukrotnie była równa liczba mężczyzn i kobiet. Ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w odcinku specjalnym 77. edycji, gdzie brała udział młodzież licealna – laureaci olimpiad przedmiotowych[98]. Wygrał Kosma Nykiel[99], który zdobył 233 punkty, a wygrana 10 000 zł została przekazana na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wcześniej taki przypadek był w zwykłym odcinku jednej z edycji, wyemitowanym w Dzień Kobiet[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Cytaty związane z Jednym z dziesięciu w Wikicytatach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jeden z dziesięciu – taki finał zdarzył się drugi raz w historii. Ostatnio 22 lata temu. Gazeta.pl, 2018-02-28. [dostęp 2018-12-27].
 2. a b c Nagrody. Zasady przyznawania nagród w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, tvp.pl (online), 7 grudnia 2005 [zarchiwizowane z adresu 2006-04-29].
 3. a b [Post o odcinku specjalnym związanym z 60-leciem Telewizji Polskiej]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 25 października 2012. [dostęp 2021-11-13]. (pol.).
 4. Odcinek specjalny 77 edycji, TVP [zarchiwizowane z adresu 2013-11-04].
 5. Odcinek specjalny 78 edycji, TVP [zarchiwizowane z adresu 2013-12-21].
 6. Odcinek specjalny 81 edycji, TVP [zarchiwizowane z adresu 2014-09-30].
 7. On Air 5 – Openers, Beds, Commercials, Sonoton Agents [zarchiwizowane z adresu 2013-09-29] (ang.).
 8. „Really Hip” – Laszlo Bencker, Sonoton Agents [zarchiwizowane z adresu 2013-09-29] (ang.).
 9. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct cu cv cw cx cy cz da db dc dd de df dg dh di dj dk dl dm dn do dp dq dr ds dt du dv dw dx dy dz ea eb ec ed ee ef eg eh ei ej ek el em en eo ep eq er es et eu ev ew Na podstawie archiwalnego programu dla prasy Telewizji Polskiej.
 10. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc Na podstawie bieżącego programu dla prasy Telewizji Polskiej.
 11. TVP 1 przerywa emisje teleturniejów i telenoweli historycznej, Press.pl [dostęp 2020-03-31] (pol.).
 12. a b „Jeden z dziesięciu” wróci na antenę. „Strony znalazły porozumienie”. Onet (online), 10 czerwca 2021. [dostęp 2021-06-11]. (pol.).
 13. a b Justyna Dąbrowska: „Jeden z dziesięciu” dalej na antenie TVP. Wirtualne Media (online), 11 czerwca 2021. [dostęp 2021-06-11]. (pol.).
 14. masz: Słaby tydzień TVP2, Polsatu i TVN, zyskuje TVP1. Wirtualne Media (online), 17 marca 2009. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 15. a b Michał Kurdupski: „Jeden z dziesięciu” zyskał widzów, ale i tak przegrywa z konkurencją. Wirtualne Media (online), 17 września 2012. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 16. a b Patryk Pallus: „Jeden z dziesięciu” stracił widzów. Tadeusz Sznuk lepszy od Agaty Młynarskiej. Wirtualne Media (online), 13 kwietnia 2014. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 17. a b Michał Kurdupski: „Jeden z dziesięciu” ogląda 1,6 mln widzów. Teleturniej Tadeusza Sznuka pokonuje „Świat się kręci”. Wirtualne Media (online), 2 stycznia 2016. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 18. Michał Kurdupski: „Jeden z dziesięciu” w TVP1 ma o 490 tys. widzów więcej niż w TVP2. Wirtualne Media (online), 6 maja 2018. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 19. Michał Kurdupski: 1,5 mln widzów „Jednego z dziesięciu”. TVP1 stacją trzeciego wyboru. Wirtualne Media (online), 27 września 2018. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 20. Michał Kurdupski: 1,95 mln widzów „Jednego z dziesięciu” w TVP1. Wirtualne Media (online), 16 lutego 2019. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 21. Michał Kurdupski: Teleturniej „Jeden z dziesięciu” zyskał 200 tys. widzów. Wirtualne Media (online), 6 października 2019. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 22. Michał Kurdupski: 1,73 mln widzów teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, TVP1 wiceliderem. Wirtualne Media (online), 27 grudnia 2020. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 23. Michał Kurdupski: 1,31 mln widzów teleturnieju „Jeden z dziesięciu” w TVP1. Producent programu: Nie zgadzamy się na zmiany, które obniżą poziom. Wirtualne Media (online), 24 kwietnia 2021. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 24. Michał Kurdupski: 1,13 mln widzów teleturnieju „Jeden z dziesięciu” w TVP1. Wirtualne Media (online), 29 września 2021. [dostęp 2021-06-24]. (pol.).
 25. Michał Kurdupski: 1,20 mln widzów teleturnieju „Jeden z dziesięciu” w TVP1. Wirtualne Media (online), 15 czerwca 2022. [dostęp 2022-06-16]. (pol.).
 26. a b c Jeden z dziesięciu – Waldemar Pieńkowski. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 23 lutego 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 27. PK: Częstochowianin wygrał finał finałów teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. czestochowskie24.pl (online), 24 listopada 2017. [dostęp 2020-11-28]. (pol.).
 28. Jeden z dziesięciu – odcinek: Wielki Finał 102. edycji. tvp.pl (online), listopad 2017. [dostęp 2020-11-28]. (pol.).
 29. a b c Jeden z dziesięciu – Marcin Pełczyński. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 11 kwietnia 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 30. a b c Jeden z dziesięciu – Edward Rakszewski. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 11 kwietnia 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 31. a b c Jeden z dziesięciu – Karol Romaszko. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 16 maja 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 32. a b c Jeden z dziesięciu – Dominik Rauer. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 29 sierpnia 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 33. a b c Jeden z dziesięciu – Stanisław Alot. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 30 października 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 34. a b c Jeden z dziesięciu – Jarosław Malec. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 3 grudnia 2018. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 35. a b c Jeden z dziesięciu – Stanisław Beszczyński. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 5 stycznia 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 36. a b c Jeden z dziesięciu – Krzysztof Gliński. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 9 kwietnia 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 37. a b c Jeden z dziesięciu – Mariusz Kępka. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 9 maja 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 38. a b c Jeden z dziesięciu – Jerzy Józefowicz i Krzysztof Rutecki. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 7 czerwca 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 39. a b c Jeden z dziesięciu – Wojciech Jarosz i Rafał Olczak. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 8 października 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 40. a b c Jeden z dziesięciu – Sławomir Kerber. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 7 listopada 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 41. a b c Jeden z dziesięciu – Jarosław Orlański. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 6 grudnia 2019. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 42. a b c Jeden z dziesięciu – Arkadiusz Kopeć. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 17 marca 2020. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 43. a b c Jeden z dziesięciu – Piotr Łoboda. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 14 sierpnia 2020. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 44. a b c Jeden z dziesięciu – Danuta Bzdawka. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 12 września 2020. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 45. a b Jeden z dziesięciu – Foto-Story 120 edycji. jedenzdziesieciu.tvp.pl. [dostęp 2020-11-10]. (pol.).
 46. [Post o wynikach Wielkiego Finału 120. edycji] (Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 12 października 2020)
 47. a b c Jeden z dziesięciu – Artur Łasiński. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 11 listopada 2020. [dostęp 2020-11-28]. (pol.).
 48. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 121. edycji] (Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 10 listopada 2020)
 49. a b c Jeden z dziesięciu – Wielki Finał 122 edycji wygrał Pan Piotr Bruc. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 11 grudnia 2020. [dostęp 2020-11-28]. (pol.).
 50. a b c Wielki Finał 123 edycji wygrał Pan Wojciech Radecki. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 19 marca 2021. [dostęp 2021-03-20]. (pol.).
 51. a b c Wielki Finał 124 edycji wygrał Pan Sebastian Witkowski. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 21 kwietnia 2021. [dostęp 2021-04-21]. (pol.).
 52. Bądźmy razem jesienią 2021!. Centrum Informacji TVP (online), 25 sierpnia 2021. [dostęp 2021-08-27]. (pol.).
 53. a b Wielki Finał 125 edycji wygrał Pan Janusz Kubiak. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 4 października 2021. [dostęp 2021-10-28]. (pol.).
 54. Wielki Finał 126 edycji wygrał Pan Janusz Błazucki. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 4 listopada 2021. [dostęp 2021-11-11]. (pol.).
 55. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 126. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 3 listopada 2021. [dostęp 2021-11-13]. (pol.).
 56. Wielki Finał 127 edycji wygrał Pan Tymoteusz Czyrson. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 7 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-07]. (pol.).
 57. a b [Post o wynikach Wielkiego Finału 127. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 6 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-07]. (pol.).
 58. a b c Wielki Finał 128 edycji wygrał Pan Sebastian Bączek. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 7 stycznia 2022. [dostęp 2022-01-08]. (pol.).
 59. a b Jeden z dziesięciu – Barbara Wilmanowicz. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 8 kwietnia 2022. [dostęp 2022-04-13]. (pol.).
 60. Jeden z dziesięciu – Ryszard Wilk. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 13 maja 2022. [dostęp 2022-06-16]. (pol.).
 61. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 130. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 11 maja 2022. [dostęp 2022-06-16]. (pol.).
 62. a b c Jeden z dziesięciu – Waldemar Pieńkowski. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 22 czerwca 2022. [dostęp 2022-12-16]. (pol.).
 63. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 131. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 13 czerwca 2022. [dostęp 2022-06-16]. (pol.).
 64. Michał Kurdupski: „Jeden z dziesięciu” zostaje w TVP. Gospodarzem dalej Tadeusz Sznuk. Wirtualne Media (online), 13 czerwca 2022. [dostęp 2022-06-13]. (pol.).
 65. Jeden z dziesięciu – Dominik Szura. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 14 października 2022. [dostęp 2022-12-16]. (pol.).
 66. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 132. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 12 października 2022. [dostęp 2022-12-16]. (pol.).
 67. Jeden z dziesięciu – Jacek Duda. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 19 listopada 2022. [dostęp 2022-12-16]. (pol.).
 68. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 133. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 17 listopada 2022. [dostęp 2022-12-16]. (pol.).
 69. Jeden z dziesięciu – Dawid Żak. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 24 grudnia 2022. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 70. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 134. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 29 grudnia 2022. [dostęp 2022-12-31]. (pol.).
 71. Jeden z dziesięciu – Krzysztof Gliński. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 29 marca 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 72. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 135. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 29 marca 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 73. Jeden z dziesięciu – Mirosław Mięsowicz. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 23 kwietnia 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 74. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 136. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 5 maja 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 75. Jeden z dziesięciu – Jan Mrozowski. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 6 czerwca 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 76. a b c [Post o wynikach Wielkiego Finału 137. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 6 czerwca 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 77. Mateusz Domański: Historyczny wyczyn w "Jeden z dziesięciu". Skomentował uwagę Tadeusza Sznuka. o2.pl (online), 7 września 2021. [dostęp 2021-09-16]. (pol.).
 78. Tomasz Wojtas: Rekord w „Jednym z dziesięciu”, zwycięzca zdobył 533 pkt. Wirtualne Media (online), 9 września 2021. [dostęp 2021-09-16]. (pol.).
 79. Pani Barbara Wilmanowicz wygrała 2 odcinek 129 edycji. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 11 marca 2022. [dostęp 2022-03-11]. (pol.).
 80. [Post o wyniku pani Barbary Wilmanowicz]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 10 marca 2022. [dostęp 2022-03-11]. (pol.).
 81. 17 odcinek 126 edycji wygrał Pan Paweł Jackowski. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 29 października 2021. [dostęp 2021-11-13]. (pol.).
 82. [Post o wynikach 17. odcinka 126. edycji]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 28 października 2021. [dostęp 2021-11-13]. (pol.).
 83. Pan Jan Mrozowski wygrał 4 odcinek 137 edycji. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), 12 maja 2023. [dostęp 2023-06-26]. (pol.).
 84. [Post o wyniku pani Kamili Perczak] (Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 13 października 2015)
 85. MGa: Rekord wszech czasów w „Jeden z dziesięciu”. [WIDEO]. Super Express (online), 29 maja 2018. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 86. ew: 1 z 10. Pan Dominik znokautował przeciwników i pobił rekord. Nie mieli z nim szans. buzz.gazeta.pl, 29 maja 2018. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 87. Bartosz Świderski: Żartują, że wie więcej niż Wikipedia! Ten gracz nie dał szans rywalom w „Jeden z dziesięciu”. natemat.pl, maj 2018. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 88. 17 odcinek 119 edycji wygrała Pani Aneta Kurczewska-Hołtyn. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 7 września 2020. [dostęp 2020-09-17]. (pol.).
 89. „Jeden z dziesięciu”: zaskakujący finał odcinka. onet.pl, 2018-03-21. [dostęp 2018-03-23]. (pol.).
 90. Grażyna Klimowicz-Bożko i Krzysztof Romańczak, TVP, 31 października 2013 [zarchiwizowane z adresu 2014-05-23].
 91. Bogusław Lewandowski. tvp.pl, 2015-09-30. [dostęp 2016-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-14)]. (pol.).
 92. a b Nietypowa sytuacja w „Jeden z dziesięciu”. To drugi taki przypadek w historii. Wprost (online), 1 marca 2018. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 93. Wywiad z finalistami 17 odcinka 125 edycji. jedenzdziesieciu.tvp.pl (online), wrzesień 2021. [dostęp 2021-10-02]. (pol.).
 94. [Post o wynikach 17. odcinka 125. edycji teleturnieju]. Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu (online), 29 września 2021. [dostęp 2021-10-02]. (pol.).
 95. [Post o dwóch uczestnikach trafiających na listę zwycięzców w jednym odcinku] (Facebook, profil Jeden Z Dziesięciu, 22 maja 2014)
 96. „Jeden z dziesięciu”: uczestnik zasłabł na planie programu i... wygrał odcinek!. Teleshow WP (online), 27 maja 2015. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 97. Wywiad – Wielki Finał 89. edycji. tvp.pl, grudzień 2015. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 98. Odcinek specjalny 77. edycji. tvp.pl, październik 2013. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).
 99. Odc. specjalny 77. edycji. jedenzdziesieciu.tvp.pl, 28 października 2013. [dostęp 2020-09-12]. (pol.).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stan na początek września 2023 roku.
 2. Oraz wyjątkowo Wielki Finał 96. edycji, wyemitowany 25 listopada 2016.
 3. Reguły tej nie wyegzekwowano w 4. odcinku 120. edycji, gdy jako pierwszy prawo do wyznaczania zdobył zawodnik przy szóstym stanowisku.
 4. Do Wielkiego Finału 116. edycji także zakwalifikowało się dwanaścioro zawodników, jednak jeden z nich nie mógł przybyć na nagranie, w związku z czym w studio znajdowało się jedenaścioro graczy.
 5. a b c d e f g h i j W obrębie niniejszego artykułu przyjęto, że edycję tworzą rozgrywki o awans do Wielkiego Finału oraz sam Wielki Finał, serię zaś wszystkie odcinki, także specjalne.
 6. We wrześniu 2008: 18.55.
 7. Począwszy od serii 125.
  Wyjątkowo w styczniu 2022 roku w serwisie tym znajdowało się kilka odcinków 124. serii.
 8. Ponadto w okresie emisji 2. edycji (ale poza 2. edycją) nadano odcinek specjalny (1 stycznia 1995).
 9. Ponadto w ramach 72. serii (ale poza 72. edycją) nadano odcinek specjalny (26 października 2012).
 10. Ponadto w ramach 77. serii (ale poza 77. edycją) nadano odcinek specjalny (28 października 2013).
 11. Ponadto w ramach 78. serii (ale poza 78. edycją) nadano odcinek specjalny (18 listopada 2013).
 12. Ponadto w ramach 81. serii (ale poza 81. edycją) nadano odcinek specjalny (30 września 2014, dzień po emisji Wielkiego Finału).
 13. Sto osiemnasta edycja rozpoczęła się 17 marca 2020 r. i emitowano ją regularnie aż do wyczerpania zapasu odcinków. Jej dwudziesty odcinek nadano 14 kwietnia, natomiast dwudziestego pierwszego nie nagrano na czas z powodu pandemii koronawirusa w Polsce. Zaległy Wielki Finał wyemitowano 13 sierpnia 2020, po rozpoczęciu letniej transzy nagrań.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]