Jeep Gladiator (2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeep Gladiator
Ilustracja
Jeep Gladiator Rubicon przed liftingiem
Producent

Jeep

Zaprezentowany

Listopad 2018

Okres produkcji

od 2019

Miejsce produkcji

Stany Zjednoczone Toledo

Poprzednik

Jeep Pickup
Jeep Comanche

Dane techniczne
Segment

pickup segmentu D

Typy nadwozia

4-drzwiowy pickup

Skrzynia biegów

6-biegowa manualna
8-biegowa automatyczna

Napęd

AWD

Długość

5537 mm

Szerokość

1875 mm

Wysokość

1857-1933 mm

Rozstaw osi

3487 mm

Masa własna

2109–2301 kg

Zbiornik paliwa

83 l

Liczba miejsc

4

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Rezvani Hercules

Pokrewne

Jeep Wrangler
Rezvani Tank

Konkurencja

Chevrolet Colorado
Ford Ranger
GMC Canyon
Nissan Frontier
Toyota Tacoma

Jeep Gladiatorsamochód osobowy typu pickup klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Jeep od 2019 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Jeep Gladiator - tył
Jeep Gladiator Sport
europejski Jeep Gladiator

Jeep zdecydował się ponownie zastosować wprowadzoną po raz pierwszy w 1962 roku nazwę Gladiator w listopadzie 2018 roku dla dużego pickupa zbudowanego na bazie Wranglera czwartej. Nie sprawdziły się tym samym pojawiające się przed premierą medialne spekulacje, według których pojazd miał rzekomo otrzymać inną historyczną nazwę Jeep Scrambler[1], którą producent stosował już w latach 80. XX wieku.

W porównaniu do pokrewnego modelu, Gladiator wyróżnia się wyraźnie dłuższym nadwoziem, co wynika głównie z większego rozstawu osi. Z długością wynoszącą ponad 5,5 metra, jest to jeden z dłuższych pickupów na rynku[2]. Poza wymiarami i dużym przedziałem transportowym, pickup Jeepa odtwarza akcenty stylistyczne zastosowane już we Wranglerze. Model ma oświetlenie wykonane w całości w technologii LED, a także charakterystyczne rozwiązania jak zamocowane z zewnątrz zawiasy drzwi i maski[3]. Akcenty kolorystyczne zastosowane w nadwoziu są silnie uzależnione od poszczególnych wariantów wyposażenia - Gladiator może posiadać różne wypełnienia reflektorów i świateł, a także malowanie dachu, atrapy chłodnicy czy zderzaków[4].

Podobnie jak pokrewny Wrangler, także i Jeep Gladiator wyposażony jest standardowo w funkcję demontażu wybranych elementów nadwozia, jak boczne drzwi pierwszego i drugiego rzędu siedzeń, jak i dachu[5]. Samochód posiada prześwit 25,3 cm i może brodzić w wodzie o głębokości sięgającej 76 cm. Za napęd 4x4 odpowiada układ Selec-Trac z reduktorem oraz osiami Dana 44 – tylna z mechanizmem różnicowym z blokadą[6].

W trzecim kwartale 2020 roku producent zdecydował się wprowadzić zmodyfikowany model na rok 2021. Zmiany skupiły się przede wszystkim na dołączeniu do oferty nowego wysokoprężnego silnika 3.0 V6. Motor został wyposażony w 260 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 600 Nm. Wybór skrzyni biegów ograniczy się do 8-stopniowego automatu. Pojazdy z nowymi silnikami otrzymają wzmocnione mosty Dana 44 z przodu i z tyłu, które normalnie występują tylko w modelach Rubicon[7].

Lifting[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2023 zaprezentowany został Gladiator po obszernej modernizacji, której zakres został zaadaptowany z pokrewnego Wranglera. Pas przedni zyskał inny zderzak, nowe wkłady reflektorów i charakterystyczne czarne malowanie otoczenia osłony chłodnicy. Obszerne zmiany przeszła także kabina pasażerska, gdzie wprowadzono zupełnie nowy projekt kokpitu. Nowe zegary zyskały większy, umieszczony pomiędzy analogowymi tarczami większy wyświetlacz. Ponadto, okrągłen nawiewy zastąpiono prostokątnymi umieszczonymi niżej, by zrobić miejsce dla nowego, centralnego dotykowego wyświetlacza o przekątnej 12,3 cala obsługujący system uConnect piątej generacji[8].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Jeep Gladiator - wnętrze

Produkcja Jeepa Gladiator ruszyła w kwietniu 2019 roku, a w lipcu 2019 roku firma potwierdziła, że samochód trafi do sprzedaży także na rynku europejskim[9]. Ostatecznie, na początku 2021 roku Jeep wprowadził Gladiatora w tym regionie włącznie z rynkiem polskim[10]. W przeciwieństwie do swojego amerykańskiego odpowiednika, auto dostępne było tylko z jednym wysokoprężnym silnikiem: 3-litrowy turbodieslem V6. Scharakteryzował się on mocą 264 KM oraz 600 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego stale pomiędzy 1400 a 2800 obr./min. Współpracuje on z 8-biegowym automatem i napędem AWD. Na polskim rynku Gladiator występował w 4 wersjach: Sport, Overland, 80th Anniversary oraz w limitowanej Launch Edition, dostępnej w Polsce w liczbie 10 egzemplarzy[11].

Sprzedaż Gladiatora w Europie nie trwała długo, kończąc się po 2,5 roku i przechodząc w proces wygaszania we wrześniu 2023 roku. Decyzję tę producent motywował brakiem spełniania dalszych, tutejszych norm emisji spalin. W ramach przypieczętowania końca oficjalnej dystrybucji w tym regionie Jeep przedstawił specjalną, pożegnalną edycję Gladiatora[12].

Silnik[edytuj | edytuj kod]

  • V6 3.6l Pentastar
  • V6 3.0l EcoDiesel

Przypisy[edytuj | edytuj kod]