Jefim Szyfrin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jefim Szyfrin
Jefim Szyfrin
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1956
Nieksikan
Strona internetowa

Jefim Szyfrin (ur. 25 marca 1956 w Nieksikan) – rosyjski aktor.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jefim Szyfrin urodził się w roku 1956 w obwodzie Magadańskim (m. Nieksikan). W latach 19731974 studiował na wydziale filologicznym Uniwersytetu Łotewskiego, a od roku 1974 do roku 1978 – na wydziale estradowym Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej i Estradowej, na kursie Romana Wiktiuka. Właśnie u niego od roku 1977 zaczął uczestniczyć w studium teatralnym Uniwersytetu Moskiewskiego. Wśród dorobków teatralnych Szyfrina w tamtych czasach – spektakle «Do widzenia, chłopaki!», «Noc po maturze», «Kacze polowanie».

W roku 1979 Jefim Szyfrin staje się laureatem I Moskiewskiego Konkursu artystów estradowych, w roku 1983 – laureatem 7. Wszechzwiązkowego Konkursu artystów estradowych.

Pierwszy spektakl solowy «Chciałbym powiedzieć» – głównie według utworów Wiktora Kokluszkina – Szyfrin zagrał w roku 1985. Teksty Wiktora Kokluszkina wzięte były również jako podstawa do spektakli «Trzy zapytania» i «Okrągły księżyc».

W roku 1990 Jefim założył «Szyfrin-Teatr», kierownikiem którego pozostaje do dnia dzisiejszego.

W 1992 roku artyście wręczono nagrodę «Złoty Ostap».

Repertuar artysty zawiera dużo utworów wokalnych, wśród nich romansy Dymitrija Szostakowicza do słów Saszy Czornogo, pieśni «Jerozolima» Marka Minkowa, «Muzyka we mnie» Michaiła Koczetowa, «Noc południowa» Aleksandra Klewickiego i inne. W teatrze zagrał w spektaklach: «Więcej nie znam cię, miły», «Kochanie z głupkiem», «Putany», «Koza, czyli Kto taka Sylwia» (reżyseria Roman Wiktiuk), «Pogłoski» (reżyseria Wadim Dubrowicki). W roku 2006 w Teatrium na Sierpuchowce odbyła się premiera spektaklu «Smok» według sztuki Eugeniusza Szwarca (reżyseria Władimir Mirzojew), w którym Szyfrin zagrał Burmistrza.

Jefim Szyfrin wystąpił również w filmach «Bołotnaja street», «Bohater naszeho plemię». W musicalu «Anioł z niedopałkiem», wystawionym przez Eugeniusza Ginzburga, Jefim Szyfrin wykonał 13 pieśni (muzyka Aleksandra Klewickiego do słów Jurija Riaszencewa) oraz 20 roli w filmie. W roku 2007 odbyła się premiera filmu Andrzeja Konczałowskiego «Glans», w którym Szyfrin zagrał rolę Marka Szyfera. Poza tym aktor grał w magazynie filmowym «Jerałasz».

W ciągu kilku lat, w marcu, w Centralnej Państwowej Sali Koncertowej «Rosja» Jefim Szyfrin realizował benefisy z udziałem gwiazd rosyjskiej estrady: «Arka Szyfrinoego», «WWW.SHIFRIN.RU», «Opus Nr 10», «Schody», «Spis ludności», «Ludzie w maskach». A w roku 2006 odbył się jubileuszowy benefis – «Kabaret. Przeładowanie».

Jefim Szyfrin jest autorem książek – «Teatr mojego imienia» (we współautorstwie z G.Wirenem) i «Sprawa personalna Jefima Szyfrina».

W roku 2000 Jefim Szyfrin dostał premię międzynarodowej sieci klubów World Class «Mister Fitness», zaś w roku 2006 został odznaczony Dyplomem Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu Federacji Kulturystyki i Fitnessu Rządu miasta Moskwy za propagowanie sportu i zdrowego stylu życia. Wśród innych nagród Jefima Szyfrina należy wymienić następujące: Puchar Rajkina (rok 2001), oraz 2. premia i Puchar Nikulina za udział w show telewizyjnym pierwszego kanału «Cyrk z gwiazdami».

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]