Jegor Letow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jegor Letow
ilustracja
Imię i nazwisko Jegor Fiodorowicz Letow
Data i miejsce urodzenia 10 września 1964
Omsk
Data i miejsce śmierci 19 lutego 2008
Omsk
Instrumenty śpiew, gitara, gitara basowa
Gatunki punk, post-punk, rock psychodeliczny, garage rock, muzyka eksperymentalna
Zawód muzyk, poeta, producent,
Wydawnictwo GrOb-records, Zolotaya Dolina, BSA, HOR, Misteriya Zvuka, Vyrgor
Zespoły
Grażdanskaja Oborona, Jegor i opizdieniewszyje
Strona internetowa

Jegor Letow (ros. Егор Летов), właściwie Igor Fiodorowicz Letow (ros. Игорь Фёдорович Летов, Igor Fiodorowicz Letow) (ur. 10 września 1964 w Omsku, zm. 19 lutego 2008 tamże) – rosyjski poeta i muzyk, założyciel, lider i wokalista rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona oraz projektu Jegor i opizdieniewszyje (ros. Егор и Опизденевшие).

Był jednym z prekursorów punka w Związku Radzieckim (tzw. "syberyjski punk").

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Letow jest autorem ponad 1000 utworów muzycznych. Typowe piosenki Letowa są przeważnie krótkie, krócej niż 3 minuty; wyróżniają je bardzo łatwo wpadające w ucho melodie i aforystyczne wiersze, często niecenzuralne oraz emocjonalnie szokujące. Zwolennicy uważają to za ludowość i geniusz, przeciwnicy za amoralność i prymitywizm. Typowymi oraz najbardziej znanymi przybojami Letowa są piosenki: «Всё идёт по плану» (Wszystko według planu); «Про дурачка» (O głuptasiu); «Моя оборона» (Moje bronienie); «Система»; (System); «Продолжая продолжать» (Nieprzestannie nie przestaje); «Отряд не заметил потери бойца» (Jednostka nie zauważyła straty żołnierza); «Мне насрать на моё лицо» (W dupie mam swoją twarz, albo dosłownie: mogę srać na moją twarz).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Letow i jego koledzy z zespołu spędzili wiele lat w ukryciu, nagrywając piosenki w mieszkaniach przyjaciół. Sam Letow był w ramach represji przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym. W tych czasach albumy Grażdanskiej Oborony były wydawnictwami podziemnymi.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Letow był osobą pełną sprzeczności. Jego twórczość wywoływała niekiedy kontrowersje u odbiorców.

Światopogląd[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie Letow powiedział, że jego ulubionym poetą był Aleksandr Wwiedienski oraz przedstawiciele rosyjskiego futuryzmu. Wyrażał również zainteresowanie konceptualizmem. Wśród pisarzy, którzy wpłynęli na jego światopogląd wymieniał między innymi Andrieja Płatonowa, Fiodora Dostojewskiego, Bruno Schulza i Kenzaburō Ōe. Jego światopogląd kształtował się pod wpływem filozofii egzystencjalizmu oraz rosyjskich koncepcji filozoficzno-religijnych określanych jako rosyjski kosmizm[1].

Inspiracje muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Letow był fanem rocka psychodelicznego lat 60. oraz garażowego punka.

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Deklarował się jako "prawdziwy komunista". W 1994 wraz z Eduardem Limonowem założył Partię Narodowo-Bolszewicką (łączącą skrajnie lewicowe hasła z rosyjskim nacjonalizmem) mimo wcześniejszej ostrej opozycji wobec despotyzmu i nacjonalizmu. Ostatnio deklarował się jako "światowy chrześcijanin".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]