Jegor Letow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jegor Letow
ilustracja
Imię i nazwisko Jegor Fiodorowicz Letow
Data i miejsce urodzenia 10 września 1964
ZSRR (Omsk)
Data i miejsce śmierci 19 lutego 2008
Rosja (Omsk)
Gatunki punk
Zespoły
Grażdanskaja Oborona, Jegor i opizdieniewszyje
Strona internetowa

Jegor Letow (Егор Летов, właśc. Igor Fiodorowicz Letow, ros. Игорь Фёдорович Летов; ur. 10 września 1964 w Omsku, zm. 19 lutego 2008 w Omsku) – rosyjski poeta i muzyk. Założyciel, lider i wokalista rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona oraz projektu Jegor i opizdieniewszyje (Егор и Опизденевшие). Zmarł 19 lutego 2008 roku na niewydolność serca.

Był jednym z prekursorów punka w Związku Radzieckim.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W swoich głęboko symbolicznych tekstach Letow często opowiadał się przeciwko militaryzmowi, dyktaturze, sowieckiemu systemowi politycznemu, oraz wojnie w Afganistanie. Z tego powodu muzyka zespołu była cenzurowana i zakazana.

Letow i jego koledzy z zespołu spędzili wiele lat w ukryciu, nagrywając piosenki w mieszkaniach przyjaciół. Sam Letow był w ramach represji przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym. W tych czasach albumy Grażdanskiej Oborony były wydawnictwami podziemnymi.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Letow był osobą pełną sprzeczności - czasami wyrażał opinie, będące dokładnym zaprzeczeniem jego wcześniejszych słów.

Mimo że miał opinię antykomunisty, deklarował się jako "prawdziwy komunista". W 1994 wraz z Eduardem Limonowem założył Partię Narodowo-Bolszewicką (łączącą skrajnie lewicowe hasła z rosyjskim nacjonalizmem) mimo wcześniejszej ostrej opozycji wobec despotyzmu i nacjonalizmu. Ostatnio deklarował się jako "światowy chrześcijanin".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]