Jelena Katina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lena Katina
Ilustracja
Imię i nazwisko Jelena Siergiejewna Katina
Pseudonim Lena Katina
Data i miejsce urodzenia 4 października 1984
Moskwa, RFSRR, ZSRR
Instrumenty fortepian
Typ głosu mezzosopran
Gatunki pop[1]/rock[1]
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, pianistka
Aktywność od 1992 roku
Wytwórnie płytowe Universal (2000-2006)
T.A. Music (od 2006)
Powiązania Lauri Ylönen
Zespoły
t.A.T.u.
Strona internetowa

Lena Katina, właśc. Jelena Siergiejewna Katina (ros. Елена Сергеевна Катина, ur. 4 października 1984 w Moskwie) – rosyjska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i pianistka, wokalistka zespołu rockowego Tatu razem z Julią Wołkową. Solowo wykonuje muzykę z pogranicza popu i rocka[1].

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

Uprawiała gimnastykę artystyczną, taniec, łyżwiarstwo figurowe, pływanie i kolarstwo[2]. Gra na fortepianie i pianinie. Mówi w języku rosyjskim i angielskim[2]. Uczęszczała do dwóch placówek w Moskwie: Szkoły publicznej nr 457 w latach 1991-2001 i Szkoły Muzycznej w latach 1992-1999.

Kariera muzyczna[edytuj]

W dzieciństwie wraz z Julią Wołkową grała w zespole muzycznym Neposedi[2]. Od 1999 roku wraz z Wołkową tworzyła zespół t.A.T.u., pod szyldem którego wydała osiem płyt. W 2009 duet podjął decyzję o zawieszeniu działalności[3]. Wówczas obie wokalistki zajęły się solowymi karierami[4], Lena przeprowadziła się do Los Angeles[5].

W 2011 roku wydała singiel „Never Forget”[6]. W 2013 ukazał się jej drugi singiel – „Lift Me Up”[7]. W tym samych roku wraz z Wołkową zagrała kilka koncertów w Europie. Na początku 2014 duet wydał nowy singiel – „Love in Every Moment”[8]. Po ponownym rozpadzie grupy Lena wróciła do swej solowej kariery i wydała singiel „This Is Who I Am”. 18 listopada 2014 roku wydała swoją debiutancką płytę o tym samym tytule.

Życie prywatne[edytuj]

Jelena Katina jest córką rosyjskiego autora słów do popowych piosenek Siergieja Wasiljewicza Katina i jego żony Iniessy Wsiewołodowny Katiny[2]. Jej rodzice rozwiedli się. Ma przyrodnie rodzeństwo: siostrę Katię z nowego związku matki i brata z nowego związku ojca[2].

W sierpniu 2013 roku wyszła za mąż za swojego partnera, słoweńskiego muzyka Sashę Kuzmanovicia[9][2]. Mają syna Alexandra[2].

Dyskografia[edytuj]

Dyskografia z grupą t.A.T.u.[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia t.A.T.u..

Dyskografia solowa[edytuj]

Albumy studyjne[10][edytuj]

Albumy akustyczne[10][edytuj]

Albumy koncertowe[10][edytuj]

Przypisy