Jelena Katina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lena Katina
Ilustracja
Lena Katina (2013)
Imię i nazwisko Jelena Siergiejewna Katina
Pseudonim Lena Katina
Data i miejsce urodzenia 4 października 1984
Moskwa, RFSRR, ZSRR
Instrumenty fortepian
Typ głosu mezzosopran
Gatunki pop[1][2], rock[1][2], soft rock[2], pop-rock[3][4], muzyka elektroniczna[3][5], post-rock[5], muzyka niezależna[6]
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, pianistka
Aktywność od 1992 roku
Wydawnictwo Universal (2000–2006)
T.A. Music (2006–2011)
Katina Music Inc. (od 2012)
Powiązania Lauri Ylönen
Zespoły
t.A.T.u.
Strona internetowa

Lena Katina, właściwie Jelena Siergiejewna Katina (ros. Елена Сергеевна Катина; ur. 4 października 1984 roku w Moskwie) – rosyjska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, kompozytorka, autorka tekstów i pianistka, wokalistka zespołu t.A.T.u. (razem z Julią Wołkową)[1][2][3][4][5]. Po rozpadzie grupy, w 2012 roku założyła własną wytwórnię Katina Music Inc., stając się tym samym muzykiem niezależnym[6][7].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jelena Katina urodziła się 4 października 1984 roku w Moskwie. Jest córką Siergieja Wasiljewicza Katina, rosyjskiego autora słów do piosenek, i jego żony Iniessy Wsiewołodowny Katiny. Jej rodzice rozwiedli się. Ma przyrodnie rodzeństwo: siostrę Katię z nowego związku matki, i brata z nowego związku ojca.

W dzieciństwie uprawiała gimnastykę artystyczną, taniec, łyżwiarstwo figurowe, pływanie i kolarstwo. Uczęszczała do dwóch placówek w Moskwie: szkoły publicznej nr 457 w latach 1991-2001 i szkoły muzycznej w latach 1992-1999, gdzie uczyła się gry na fortepianie. Mówi w języku rosyjskim i angielskim[8]. Katina umie płynnie grać na fortepianie[9].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W latach 1994-97 Katina stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki w dziecięcym zespole popowym Avenue. W latach 1997-1999 grała w zespole muzycznym Nieposiedy, w którym poznała Julię Wołkową[8].

1999–2014: Współpraca z t.A.T.u.[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku Katina i Wołkowa zostały wokalistkami zespołu t.A.T.u.. Twórca projektu, Iwan Szapowałow, nadał grupie lesbijski wizerunek. Przez kolejny rok duet nagrywał utwory na swój pierwszy album studyjny zatytułowany 200 po wstriecznoj, który ukazał się w maju 2001 roku. Płyta promowana była między innymi przez single „Ja soszła s uma”, „Nas nie dogoniat”, które stały się światowymi hitami. Wideoklip do „Ja soszła s uma” wywołał duże kontrowersje w Rosji, za sprawą homoseksualnego wydźwięku. Sam album był najlepiej sprzedającą się płytą w Rosji, sprzedając się w ponad 2,5 mln. kopiach. Trzecim singlem promującym album został utwór „30 minut”. Między majem, a grudniem duet wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową – 200 po wstriecznoj Tour[10].

Lena Katina, 2003

Na początku 2002 roku duet podpisał umowę z międzynarodową wytwórnią płytową Interscope, podległą Universal Music Group, dzięki czemu t.A.T.u. nagrało anglojęzyczną wersję debiutanckiej płyty. Album zatytułowany 200 km/h in the Wrong Lane został wydany w grudniu 2002 roku na rynku międzynarodowym, sprzedał się łącznie w ponad 12 mln. nakładzie[10]. Krążek promowany był m.in. przez singiel „All the Things She Said”, będący anglojęzyczną wersją utworu „Ja soszła s uma”. Utwór odniósł potężny sukces na całym świecie, będąc numerem 1 w ponad 20 krajach (między innymi w Wielkiej Brytanii, gdzie utwór spędził trzy tygodnie na szczycie UK Singles Chart[11]). Do dziś sprzedano ok. 6 mln. kopii utworu, co czyni go najlepiej sprzedającym się singlem t.A.T.u., a także jednym z najbardziej sukcesywnych singli XXI wieku. Teledysk do utworu wywołał skandal obyczajowy na całym świecie, i został uznany (przez krytyków muzycznych oraz nadawców publicznych) za klip promujący działania homoseksualne oraz pedofilskie[12]. Pozostałymi singlami z płyty zostały utwory „Not Gonna Get Us”, „Show Me Love”[13], „30 Minutes[14] i „How Soon Is Now?”, będący coverem piosenki z repertuaru zespołu The Smiths[15].

W marcu 2003 roku Katina i Wołkowa zostały wybrane wewnętrznie przez rosyjskiego nadawcę publicznego (Pierwyj kanał) na reprezentantki Rosji w 48. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Rydze. Ich konkursowym utworem został singiel „Nie wier´, nie bojsia” autorstwa Marsa Łazara, Iwana Szapowałowa i Walerija Polijenki[16][17]. Podczas tygodnia poprzedzającego koncert finałowy wokalistki wzbudzały kontrowersje swoim skandalicznym zachowaniem. Nie przestrzegały harmonogramu prób, przerywały występy[18][19][20] (także podczas próby technicznej[21][22]), niechętnie uczestniczyły na konferencjach prasowych[23][24]. Organizatorzy zapowiedzieli, że jeżeli podczas występu na żywo wokalistki dopuszczą się kontrowersyjnych zachowań (np. homoseksualnego pocałunku), ich prezentacja zostanie zastąpiona zapisem z próby generalnej[25]. Podczas nagrywania próby na scenie wystąpiła jednak tylko Katina, ponieważ Wołkowa została przewieziona do szpitala z powodu problemów z gardłem[26]. Wołkową zastąpiła wówczas estońska wokalistka Katja Netajeva[27][28]. Podczas drugiej próby generalnej występ zespołu spotkał się z pozytywnym odbiorem przez dziennikarzy, a same wokalistki nie wzbudzały kontrowersji na scenie[29].

Chociaż reprezentantki Rosji były faworytkami bukmacherów do wygrania konkursu[30][31][32][33], ostatecznie zajęły trzecie miejsce, co spotkało się z krytyką ze strony rosyjskiej telewizji[34][35][36][37][38][39]. Sześć lat po finale konkursu Katina wyznała w jednym z wywiadów że Pierwyj kanał rzekomo otrzymał od łotewskiego nadawcy ofertę kupna pierwszego miejsca[40].

Pod koniec września 2003 roku wokalistki wydały swój debiutancki album kompilacyjny zatytułowany Remixes[41], a w listopadzie – pierwszy album koncertowy pt. Screaming for More. 12 grudnia w rosyjskiej telewizji transmitowany był specjalny program poświęcony historii zespołu pt. Anatomy of t. A. T. u., podczas którego wokalistki przyznały się do bycia heteroseksualistkami[42]. Pod koniec roku przedstawiciel wytwórni Neformat poinformował media o planach zebrania petycji popierających udział wokalistek w wyborach prezydenckich[43]. Na początku 2004 roku duet rozwiązał umowę z Szapowałowem oraz jego wytwórnią Neformat[44]. W 2004 roku piosenkarki zawiesiły współpracy z powodu ciąży Wołkowej[45][46].

t.A.T.u. w Echo of Moscow Radio, 2008

W połowie 2004 roku Wołkowa i Katina wyjechały do Londynu, gdzie rozpoczęły nagrywanie materiału na nowy album studyjny wraz z nowym menedżerem, Sergiejem Gałojanem[47]. W sierpniu ogłoszono, że pierwszym singlem promującym angielską wersję płyty będzie utwór „All About Us”, a rosyjską wersję – „Ludi inwalidy”. 5 października tego samego roku na rynku ukazał się album Dangerous and Moving[48][49]; rosyjska wersja albumu (pt. Ludi inwalidy) została wydana dwa tygodnie później[50]. Płyta została sprzedana w nakładzie ponad 2,5 milionach egzemplarzy. Drugim singlem promującym anglojęzyczne wydawnictwo został utwór „Friend or Foe”, w którym partie basowe nagrał Sting[51]. Pod koniec marca 2006 roku wokalistki otrzymały nagrodę TRL w kategorii „Najlepszy zespół”, a miesiąc później nakręciły kolejny program typu reality show pt. t.A.T.u. Expedition, transmitowany przez Muz TV. W kwietniu wyruszyły w trasę koncertową Dangerous and Moving Tour, a sierpniu poinformowały o odejściu z wytwórni Universal/Interscope z powodu różnicy zdań w sprawie wyboru poszczególnych utworów na single[52]. Niedługo później założyli własną wytwórnię – T.A. Music[53].

Na początku października wokalistki wyleciały do Los Angeles, aby nakręcić tam teledysk do singla „Biełyj płaszczik”, będącego pierwszym utworem promującym nowy album[54]. W październiku 2008 roku ukazała się ich płyta studyjna zatytułowana Wiesiołyje ułybki[55][56][57]. 29 listopada otrzymały statuetkę Legendy MTV podczas ceremonii MTV Russian Music Awards[58].

W 2009 wokalistki podjęły decyzję o zawieszeniu działalności[59].

Od 2010: Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

Lena Katina, 2011

Po zakończeniu działalności t.A.T.u Katina przeprowadziła się do Los Angeles[60]. 30 maja 2010 roku Katina zagrała swój pierwszy solowy koncert w klubie nocnym „Troubadour”[61]. W czerwcu zaprezentowała pierwszy solowy singiel – „Lost in this Dance”. W lutym 2011 roku miała zagrać koncert na stadionie Cotton Bowl, jednak został on odwołany z powodu słabej sprzedaży biletów (sprzedano ich tylko trzynaście)[62]. W tym samym roku premierę miał film You & I, w którym zagrała Katina. W czerwcu piosenkarka wydała nowy singiel – „Never Forget”[63].

W 2013 ukazał się kolejny singiel Katiny – „Lift Me Up”[64]. W tym samych roku wraz z Wołkową zagrała kilka koncertów w Europie. Na początku 2014 duet wydał nowy singiel – „Love in Every Moment”[65]. Po ponownym rozpadzie grupy Katina wróciła do swej solowej kariery i wydała singiel „This Is Who I Am”. 18 listopada 2014 roku wydała swoją debiutancką płytę o tym samym tytule[66]. 1 lipca 2016 roku wydała hiszpańskojęzyczną wersję debiutu o tytule Esta Soy Yo[67]. 31 maja 2017 roku powiadomiła za pośrednictwem oficjalnego konta na Instagramie, że pracuje nad teledyskiem do nowego singla, który ma się ukazać w języku angielskim i rosyjskim[68]. 22 października 2017 roku miał swoją oficjalną premierę singiel „Silent Hills” nagrany w duecie z Jus Gratą w jednej ze stacji radiowych o największym zasięgu w Rosji - Love Radiu[69]. Utwór ukazał się w sprzedaży tego samego dnia we wszystkich krajach na świecie, w serwisie iTunes[70]. 14 listopada 2017 roku do ogólnej sprzedaży w Europie weszło DVD koncertowe artystki, zatytułowane Live in Rome[71]. 25 grudnia 2017 roku opublikowano piosenkę „Here I Go Again”, która została nagrana w duecie z Daddy'm Mercurym, którą udostępniono na iTunes w oficjalnej sprzedaży, a także w serwisach streamingowych, w tym w Spotify, tak jak poprzedni singiel[72]. 25 stycznia 2018 roku otrzymała chilijską nagrodę od organizacji wsparcia ruchu LGBT, Movilh[73]. 7 lutego 2018 roku Katina ogłosiła za pośrednictwem Instagrama, iż 3 marca 2018 roku odbędzie się jej specjalny koncert wraz z zespołem w Moskwie, na którym zagra utwory z nadchodzącej, trzeciej solowej płyty, która ma się ukazać wiosną bieżącego roku. Podczas koncertu wykonała również utwory z debiutanckiego solowego albumu i kilka z twórczości t.A.T.u[74]. 20 lutego Katina udzieliła obszernego wywiadu dla stacji radiowej Capital FM[75]. 26 lutego była gościem w Love Radiu, gdzie zaśpiewała nowy utwór „Krasavtsy”[76]. 28 lutego udzieliła transmisji na żywo dla radia Strana FM[77]. Tego samego dnia odbyła się również premiera singla „Here I Go Again” w meksykańskim ogólnodostępnym radiu ExaFm[78]. 1 marca ten sam utwór został po raz pierwszy puszczony w rosyjskiej stacji radiowej Love Radio[79]. 2 marca w rosyjskiej stacji Radio Radio, Katina udzieliła wywiadu o koncercie z premierowymi utworami w Moskwie[80]. 3 marca Katina zapowiedziała nowy utwór na oficjalnym koncie na Instagramie[81]. 4 marca ukazał się zapowiedziany singiel w języku rosyjskim, pochodzący z nadchodzącego minialbumu Katiny. Piosenka nosi tytuł „Posle Nas”[82] i opowiada o t.A.T.u. i nowej epoce w muzyce artystki po ostatecznym zakończeniu działalności grupy[81]. Utwór ukazał się w ogólnej sprzedaży w iTunes, a także w serwisie streamingowym Spotify[82].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku wyszła za mąż za swojego partnera, słoweńskiego muzyka rockowego Sashę Kuzmanovicia, którego poznała w 2003 roku podczas gali American Music Award, na którą została zaproszona, występując w duecie t.A.T.u[83]. Mają syna Aleksandra, który urodził się 22 maja 2015 roku w Moskwie[8]. Lena mówi biegle w języku rosyjskim, angielskim oraz hiszpańskim, jej mąż w stopniu komunikatywnym mówi po polsku.

Inspiracje muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Lena Katina za źródło inspiracji podaje takie zespoły rockowe jak między innymi: Pink Floyd, Queen, The Beatles czy Led Zeppelin[9].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia t.A.T.u..

Dyskografia solowa[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż
RUS RUS
This Is Who I Am -
 • -
Esta Soy Yo
 • Data: 1 lipca 2016[67]
 • Wydawca: Katina Music Inc.[5]
 • Format: CD, Digital download[5]
-
 • -

Albumy akustyczne[84][edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[84][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Lena Katina, AllMusic, Cytat: Genre: Pop/Rock (ang.).
 2. a b c d Marcin Wojciechowski, Pamiętasz Lenę Katinę? Tak wygląda dziś rudowłosa piękność z t.A.T.u. [ZDJĘCIA], Radio Zet, 16 grudnia 2017 [dostęp 2018-02-08], Cytat: (...) W 2014 roku wydała swój debiutancki solowy album „This Is Who I Am”, na której zaprezentowała mieszankę popu, rocka i soft rocka. Płyta doczekała się zupełnie nowej wersji w 2016 roku (...). (pol.).
 3. a b c d e Lena Katina – This Is Who I Am, discogs.com [dostęp 2018-02-10], Cytat:
  Genre: Electronic, Rock, Pop
  Style: Europop, Pop Rock (ang.).
 4. a b Lena Katina, spirit-of-rock.com [dostęp 2018-03-02], Cytat: Style: Pop Rock (ang.).
 5. a b c d e Lena Katina - Esta Soy Yo [dostęp 2018-02-10], Cytat:
  Genre: Electronic, Rock, Pop
  Style: Europop, Post Rock (ang.).
 6. a b Manuela Ippolito, Debutto solista per Lena Katina (t.A.T.u.) con anteprima live a Roma, musicalnews.com, 10 listopada 2014 [dostęp 2018-03-02], Cytat: (...) Terminata la lunghissima collaborazione con Boris Renski, suo produttore sin dagli albori delle t.A.T.u. e fino al 2012, Lena Katina è oggi una cantante indipendente con una propria etichetta (Katina Music), capace di scalare la vetta delle classifiche (n.1 per due settimane nel 2012 con la versione remix di Never Forget nella classifica club/dance USA di Billboard) con all'attivo concerti in Europa occidentale, Nord e Sud America ed ovviamente Russia, sempre accompagnata dalla sua band composta per 3/4 dai medesimi musicisti che accompagnavano le t.A.T.u. nei loro tour mondiali (...). (hiszp.).
 7. Dorota Kutnik, Nowy album Leny Katiny, allaboutmusic.pl, 16 czerwca 2016 [dostęp 2018-03-02], Cytat: (...) Teraz artystka zapowiedziała nowy projekt. Premiera najnowszego albumu Katiny odbędzie się już 1 lipca. Krążek Esta soy yo zostanie wydany nakładem Katina Music, czyli własnej wytwórni piosenkarki (...). (pol.).
 8. a b c Lena Katina Biography (ang.). imdb.com. [dostęp 2017-09-01].
 9. a b Lena Katina - About, lenakatina.com [dostęp 2017-09-01] (ang.).
 10. a b Lena’s Bio > history
 11. TATU > full Official Chart History, www.officialcharts.com [dostęp 2017-04-04].
 12. Tatu: ocenzurowany Numer Jeden (pol.). W: WP [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2003-02-04. [dostęp 2017-04-04].
 13. t.A.T.u. – Show Me Love (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 14. t.A.T.u. – 30 Minutes (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 15. The Smiths: kasa od Tatu! (pol.). W: WP [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2003-02-11. [dostęp 2017-04-04].
 16. About t.A.T.u. (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2017-04-04].
 17. Sietse Bakker: Officially: Tatu to Eurovision for Russia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-03-9. [dostęp 2017-04-04].
 18. Sietse Bakker: Russian rehearsal and conference went problematic (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-20. [dostęp 2017-04-04].
 19. Sietse Bakker: Belgian rehearsal was back to basic after t.A.T.u. (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-21. [dostęp 2017-04-04].
 20. Sietse Bakker: Russia: two brave girls in a stunning stage (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-22. [dostęp 2017-04-04].
 21. Wouter van Vliet: Breaking news: t.A.T.u. breaks technical rehearsal (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-23. [dostęp 2017-04-04].
 22. Sietse Bakker: Detailed report about the first dress rehearsal! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-23. [dostęp 2017-04-04].
 23. Sietse Bakker: The end of a decade: Riga 2003 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-12-24. [dostęp 2017-04-04].
 24. Reuters: Russian popsters booed before Eurovision (ang.). W: The Age [on-line]. www.theage.com.au, 2003-05-25. [dostęp 2017-04-04].
 25. Oliver Rau: t.A.T.u.'s performance will not be interrupted (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-24. [dostęp 2017-04-04].
 26. Sietse Bakker: Second dress rehearsal: the ups and downs! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-23. [dostęp 2017-04-04].
 27. Remi Kübar: Julia of t.A.T.u. taken into the hospital (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-24. [dostęp 2017-04-04].
 28. Sietse Bakker: EBU: doctors certificate for Julia's illness (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-24. [dostęp 2017-04-04].
 29. Sietse Bakker: Russia: two brave girls in a stunning stage (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-22. [dostęp 2017-04-04].
 30. Sietse Bakker: William Hill: Russia leading, Israel at the bottom (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-19. [dostęp 2017-04-04].
 31. Sietse Bakker: William Hill updates betting figures (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-20. [dostęp 2017-04-04].
 32. Aija Medinika: William Hill updates betting figures (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-23. [dostęp 2017-04-04].
 33. Sietse Bakker: William Hill: update of the betting figures! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-24. [dostęp 2017-04-04].
 34. André Rodrigues: EBU approves use back-up jury of Irish television (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-06-20. [dostęp 2017-04-04].
 35. Nick Paton Walsh: Vote switch 'stole Tatu's Eurovision win' (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.guardian.co.uk, 2003-05-30. [dostęp 2017-04-04].
 36. Sietse Bakker: RTÉ soon to release initial televoting results (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-06-17. [dostęp 2017-04-04].
 37. Sietse Bakker: Irish televoting results finally announced (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-06-27. [dostęp 2017-04-04].
 38. Itamar Barak: BBC:Russia indeed failed to score in the UK (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-05-29. [dostęp 2017-04-04].
 39. Tatu skrzywdzone na Eurowizji – twierdzi rosyjska telewizja. W: Wirtualna Polska [on-line]. www.wiadomosci.wp.pl, 2003-05-28. [dostęp 2017-04-04].
 40. Nick Paton Walsh: Vote switch 'stole Tatu's Eurovision win' (ang.). W: The Guardian [on-line]. www.theguardian.com, 2003-05-30. [dostęp 2017-04-04].
 41. t.A.T.u. – Remixes (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 42. Tatu: We aren't lesbians (ang.). W: The Sun [on-line]. www.thesun.co.uk, 2007-08-03. [dostęp 2017-04-04].
 43. Jarmo Siim: t.A.T.u to run for president of Russia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-12-26. [dostęp 2017-04-04].
 44. Tatu: menadżer woli skandale niż ich rozwój (pol.). W: WP [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2004-02-11. [dostęp 2017-04-04].
 45. Wenn: Tatu Singer Is Pregnant (ang.). W: Contact Music [on-line]. www.contactmusic.com, 2004-05-16. [dostęp 2017-04-04].
 46. Heteroseksualna ciąża w lesbijskim Tatu (pol.). W: WP [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2004-05-18. [dostęp 2017-04-04].
 47. Sietse Bakker: t.A.T.u.'s name stands (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-30. [dostęp 2017-04-04].
 48. t.A.T.u. – Dangerous And Moving (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 49. t.A.T.u. – Dangerous And Moving (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 50. t.A.T.u. – Люди инвалиды (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 51. t.A.T.u. ze Stingiem już w październiku (pol.). W: WP [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2004-05-18. [dostęp 2017-04-04].
 52. Tatu na dwa języki
 53. T.A. Music (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2017-04-04].
 54. t.A.T.u / Beliy Plaschik (White Robe) (ang.). W: Tatu [on-line]. www.tatu.ru. [dostęp 2017-04-04].
 55. Tatu – 16 October 2008 (ang.). www.tatu.ru, 2008-10-16.
 56. Characteristics of track rotation on radio air, tophitru.com [dostęp 2018-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-06] (ang.).
 57. Tatu – 15 October 2008 (ang.). www.tatu.ru, 2008-10-15. [dostęp 2017-04-04].
 58. Tatu – 29 November 2008 (ang.). www.tatu.ru, 2008-11-29. [dostęp 2017-04-04].
 59. Tatu zawiesza działalność
 60. O t.A.T.u.
 61. 30 May Lena Katina debuts her brand new solo efforts...
 62. Organizers cancel gay-themed Super Bowl concert at Cotton Bowl after only 13 tickets sold.
 63. http://lenakatina.tatushow.com/lena-katina.php.
 64. http://allaboutmusic.pl/lena-katina-lift-me-up/.
 65. TATU – Love In Every Moment. Powrót T.A.T.U. Będzie hit?
 66. a b Jason Lipshutz, Former t.A.T.u. Member Lena Katina Returns with ‘Who I Am’: Single Premiere, billboard.com, 1 października 2014 [dostęp 2017-09-01].
 67. a b Esta Soy Yo - Lena Katina, AllMusic [dostęp 2017-09-01] (ang.).
 68. В предверии выхода нового сингла, который будет на двух языках, instagram.com, 31 maja 2017 [dostęp 2017-09-01] (ros.).
 69. Lena Katina, И наконец мы выпускаем новый сингл, совместная работа с замечательным jusgrata!, Instagram, 13 października 2017 [dostęp 2018-02-08], Cytat: И наконец мы выпускаем новый сингл, совместная работа с замечательным jusgrata! Ждите премьеру 22 октября на @loveradioofficial (...). (ros.).
 70. Lena Katina, The song #SilentHills is now available in digital stores and on @itunes, Instagram, 22 października 2017 [dostęp 2018-02-08], Cytat: (...) The song #SilentHills is now available in digital stores and on @itunes. (ang.).
 71. a b E’ disponibile online il DVD di Lena Katina “Live in Rome 2014”, maqueta.it, 14 listopada 2017 [dostęp 2018-02-08] (wł.).
 72. Lena Katina, Its time to release my new song HERE I GO AGAIN in collaboration with Daddy Mercury., Instagram, 2017 [dostęp 2018-02-08], Cytat: (...) Its time to release my new song HERE I GO AGAIN in collaboration with Daddy Mercury. You can buy it on #itunes or stream it anywhere: #spotify #deezer #applemusic #amazonmusic #yandexmusic #googleplaymusic (...). (ang.).
 73. Exintegrante de t.A.T.u recibió reconocimiento del Movilh, soychile.cl, 25 stycznia 2018 [dostęp 2018-02-19], Cytat: (...) La exintegrante del dueto ruso t.A.T.u, Lena Katina, se reunió este jueves con el Movimiento de Integración y Liberación Homosexual (Movilh), donde recibió un reconocimiento por apoyar los derechos de la comunidad LGBTI (...). (hiszp.).
 74. Lena Katina, Мы долго готовились к сольному концерту с живым бэндом. 03 марта в 21:00 я буду рада видеть вас в МУМИЙ ТРОЛЛЬ БАРЕ в Москве, Instagram, 7 lutego 2018 [dostęp 2018-02-08], Cytat: (...) Мы долго готовились к сольному концерту с живым бэндом. 03 марта в 21:00 я буду рада видеть вас в МУМИЙ ТРОЛЛЬ БАРЕ в Москве @mtbarmoscow . Билеты доступны заранее. Мы сыграем живой концерт и представим новые песни с альбома,который выйдет этой весной, а также ваши любимые треки с первого альбома и конечно пару хитов t.A.T.u (...). (ros.).
 75. Lena Katina, Слушайте завтра прямой эфир с 10 до 11 утра на @capitalfm_moscow, instagram.com, 19 lutego 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: Слушайте завтра прямой эфир с 10 до 11 утра на @capitalfm_moscow Guys, tomorrow breakfast time with me on the @capitalfm_moscow (...). (ang.).
 76. Lena Katina, 26 февраля в прямом эфире шоу #Красавцы на @loveradioofficial, instagram.com, 23 lutego 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: 26 февраля в прямом эфире шоу #Красавцы на @loveradioofficial (...). (ros.).
 77. Lena Katina, Завтра 28 февраля в 14:00 встречаемся в прямом эфире на Страна FM, instagram.com, 28 lutego 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: Завтра 28 февраля в 14:00 встречаемся в прямом эфире на Страна FM (...)..
 78. Lena Katina, Are you ready to meet me on ExaFM (105.5) 28 February 2:00 pm?!, instagram.com, 28 lutego 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: Are you ready to meet me on ExaFM (105.5) 28 February 2:00 pm?! #hereigoagain (ang.).
 79. Lena Katina, #Hereigoagain слушайте в эфире @loveradioofficial 106.6 FM., instagram.com, 1 marca 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: #Hereigoagain слушайте в эфире @loveradioofficial 106.6 FM. Спасибо за поддержку LOVE RADIO. (ros.).
 80. Lena Katina, 02 марта в 13:00 на #РадиоРадио и портал dobro.mail.ru , поговорим о добрых делах и предстоящем концерте., instagram.com, 2 marca 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: 02 марта в 13:00 на #РадиоРадио и портал dobro.mail.ru , поговорим о добрых делах и предстоящем концерте. Слушать и смотреть эфир онлайн можно на сайте www.radioradio.ru (ros.).
 81. a b Lena Katina, Если бы вам дали опцию повторить эту жизнь - вы бы повторили?, instagram.com, 3 marca 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: (...) Иногда вам везет и вы можете создать нечто уникальное, что-то, что способно поменять этот мир к лучшему… как t.A.T.u. Музыка освобождает, вы знаете это. Музыка способна быть «голосом» тех, кого не слышат или не хотят слышать. И, что главное, она способна объединять нас! Это концерт мы сделали для вас, сегодня эта Музыка - моё «спасибо» за вашу любовь. И это спасибо не только от меня, но и от t.A.T.u., потому что после t.A.T.u.. после нас - остались вы и ваша любовь! Всё в мире теряет силу, если не основано на любви. Спасибо вам за всю ту поддержку, которую мы всегда чувствовали, за каждый ваш отклик на наши песни со всех концов Земного шара. Воспоминания о t.A.T.u. навсегда останутся ностальгией в моем сердце. А ПОСЛЕ t.A.T.u…. ПОСЛЕ НАС. останется музыка .. НАВСЕГДА. ПОСЛЕ НАС. (ros.).
 82. a b Lena Katina, ПОСЛЕ НАС доступна в цифровом релизе., instagram.com, 4 marca 2018 [dostęp 2018-03-04], Cytat: ПОСЛЕ НАС доступна в цифровом релизе. (ang.).
 83. Innna Lokteva, ЛЕНА КАТИНА: «ПОСЛЕ ВЕНЧАНИЯ У МЕНЯ ПОЯВИЛОСЬ ЧУВСТВО ЗАЩИЩЕННОСТИ», womanhit.ru, 4 października 2013 [dostęp 2018-02-08], Cytat: Экс-«татушка» недавно вышла замуж за рок-музыканта из Словении Сашо Кузмановича и поделилась с WomanHit подробностями этого события (...). «Наша первая встреча произошла в 2003 году на церемонии American Music Awards. Я выступала в составе группы „Тату“, Сашо тоже там тусовался — у него много друзей-музыкантов. Но тогда даже искры, притяжения между нами не возникло (...). (ros.).
 84. a b Albums / Singles & EPs, discogos.com (ang.).