Jelena Muchina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jelena Muchina
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1960
Moskwa

Data i miejsce śmierci

22 grudnia 2006
Moskwa

Dorobek medalowy
Reprezentacja  ZSRR
Mistrzostwa świata
złoto Strasburg 1978 wielobój
złoto Strasburg 1978 druż.
srebro Strasburg 1978 poręcze
srebro Strasburg 1978 równoważnia
srebro Strasburg 1978 ćwiczenia wolne
Odznaczenia
Order Lenina

Jelena Muchina, ros. Елена Вячеславовна Мухина (ur. 1 czerwca 1960 w Moskwie, zm. 22 grudnia 2006 tamże) – radziecka gimnastyczka, mistrzyni świata i Europy.

Muchina była jedną z najlepszych gimnastyczek drugiej połowy lat 70. Odnosiła sukcesy szczególnie w ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych i w ćwiczeniach wolnych. Pierwsze duży sukces odniosła podczas mistrzostw Europy, gdzie zdobyła 3 złote i 1 brązowy medal w poszczególnych konkurencjach gimnastycznych oraz srebrny medal w czwórboju indywidualnym. W 1978 zdobyła złoty medal mistrzostw świata w czwórboju indywidualnym oraz w konkurencji drużynowej. Indywidualnie pokonała wówczas m.in. znaną rumuńską mistrzynię olimpijską Nadię Comăneci. Na tych zawodach zdobyła również złoto w ćwiczeniach wolnych oraz dwa srebra: w ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych oraz równoważni.

Muchina była uznawana za poważną faworytkę zawodów gimnastycznych na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 w Moskwie. Jej karierę przerwał jednak poważny wypadek. Jeszcze w 1979 Muchina złamała nogę, co uniemożliwiło jej start na mistrzostwach świata. Po tej kontuzji Muchina była dwukrotnie operowana. Dwa tygodnie przed igrzyskami w Moskwie Muchina próbowała jeszcze dopracować swoje najtrudniejsze ruchy. W czasie jednego z nich nie udało jej się wykręcić salta, upadła na szczękę, uszkadzając odcinek szyjny rdzenia kręgowego, co doprowadziło do paraliżu czterech kończyn. W jednym z niewielu wywiadów, który udzieliła tygodnikowi Ogoniok (Огонёк), skrytykowała radziecki program gimnastyczny, w którym trenerzy i działacze dążyli do sukcesów za wszelką cenę[1]. Po swoim wypadku Muchina otrzymała Order Lenina oraz Srebrny Medal Orderu Olimpijskiego.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

rok zawody 4-bój druż. VT UB BB FX
1977 Puchar Świata 1. 1.
Mistrzostwa Europy 2. 3. 1. 1. 1.
Mistrzostwa ZSRR 2. 3. 1.
Puchar ZSRR 2.
1978 Mistrzostwa Świata 1. 1. 2. 2. 1.
Mistrzostwa ZSRR 1. 1. 3.
1979 Mistrzostwa Europy 1. 2.
Mistrzostwa ZSRR 1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]