Jenő Jandó

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jenő Jandó
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1952
Pecz
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Zawód pianista
Wydawnictwo Naxos Records

Jenő Jandó (ur. 1 lutego 1952 w Peczu) – węgierski pianista, profesor Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jenő Jandó pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał pod okiem matki, w wieku młodzieńczym rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Studiował pod kierunkiem Katalin Nemes i Paula Kadosy. Po uzyskaniu dyplomu brał w konkursach pianistycznych. Jego profesjonalna kariera rozpoczęła się, gdy w wieku 18 lat zdobył 3. nagrodę w konkursie pianistycznym im. Beethovena. W 1973 zdobył 1. nagrodę w węgierskim konkursie pianistycznym a w 1977 nagrodę specjalną w kategorii: muzyka kameralna w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney[1].

Jest jednym z najbardziej płodnych artystów w historii nagrań muzyki poważnej. Znany ze współpracy z jedną z wiodących wytwórni fonograficznych specjalizujących się w muzyce poważnej, Naxos Records, dla której nagrał m.in.: wszystkie koncerty fortepianowe i sonaty Mozarta, koncerty Griega i Schumanna, drugi koncert fortepianowy i wariacje nt. Paganiniego Rachmaninowa, komplet sonat fortepianowych Haydna i Beethovena, wszystkie dzieła fortepianowe Bartóka.

Obok nagrań solowych Jandó wziął również udział w nagraniach z innymi artystami, np. z kwartetem im. Kodálya (m. in. w kwintecie fortepianowym “Pstrąg” Schuberta, kwintetach fortepianowych Brahmsa i Schumanna, triach fortepianowych Beethovena). Akompaniował również japońskiej skrzypaczce Takako Nishizaki podczas nagrań sonat skrzypcowych Francka i Griega oraz sonat skrzypcowych Mozarta. Akompaniował też wiolonczelistce Marii Kegel podczas nagrywania sonat wiolonczelowych Dohnányiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sydney International Piano Competition: Past Competitions (ang.). [dostęp 2011-10-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]