Przejdź do zawartości

Jennifer Walshe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jennifer Walshe
Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1974
Dublin

Pochodzenie

irlandzkie

Instrumenty

trąbka

Gatunki

muzyka poważna, muzyka współczesna

Zawód

kompozytorka, wokalistka, performerka, pedagog

Jennifer Walshe (ur. 1 czerwca 1974 w Dublinie) – irlandzka kompozytorka, wokalistka, performerka i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej ojciec m.in. grał w zespole popowym, a matka była pisarką. W wieku 10 lat rozpoczęła naukę gry na trąbce i później występowała w Młodzieżowej Orkiestrze Irlandii. Kompozycją zajęła się w wieku 19 lat. Ukończyła Royal Scottish Academy of Music and Drama, doktorat zaś obroniła na Northwestern University w Chicago[1].

Prowadzi zajęcia z kompozycji i wykonawstwa na Międzynarodowych Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie[2].

Mieszka w Londynie[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystuje instrumenty klasyczne wraz z innymi źródłami dźwięku, chętnie używa rozszerzonych technik instrumentalnych i wokalnych[3].

Jest autorką kilku nośnych konceptów, które spotkały się z szerokim zainteresowaniem w muzyce współczesnej, w tym manifestu Nowej Dyscypliny[4].

Walshe zauważyła, że ona sama i jej rówieśnicy coraz częściej włączają do utworów elementy teatru, ruchu, gestu; internetowe cytaty, memy i znaleziska, które przekładają się na wydarzenia dźwiękowe. W swoim krótkim tekście powstałym na potrzeby festiwalu Borealis pisała, że:

Nowa Dyscyplina to sposób tworzenia – zarówno komponowania, jak i przygotowywania utworów do wykonania. Nie jest to jednak styl, choć utwory mogą mieć podobną estetykę. Kompozytorzy tworzący w ten sposób sięgają do tańca, teatru, filmu, wideo, sztuk wizualnych, instalacji, literatury i stand-upów.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2000 została uhonorowana Nagrodą Kranichsteina[1]. Dwukrotnie zdobyła British Composer Award[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Monika Pasiecznik, Jennifer Walshe – kameleon muzyki współczesnej [online], Glissando [dostęp 2019-06-01] (pol.).
  2. Tutors – composition. [w:] Darmstädter Ferienkurse [on-line]. [dostęp 2020-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-26)]. (ang. • niem.).
  3. a b c Michael Dervan, Men just get away with being composers. We have to do this activism and keep composing [online], The Irish Times [dostęp 2019-06-01] (ang.).
  4. „Nowa Dyscyplina”, „bez mapowania”, „Podejście automatyczne” [online], Glissando [dostęp 2019-06-01] (pol.).