Jenny Berggren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jenny Berggren
Ilustracja
Imię i nazwisko Jenny Cecilia Berggren
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1972
Szwecja, Göteborg
Typ głosu mezzosopran dramatyczny[1]
Gatunki pop, dance
Zawód wokalistka, autorka tekstów
Aktywność od 1987
Zespoły
Ace of Base
Strona internetowa

Jenny Cecilia Berggren (ur. 19 maja 1972 roku w Göteborgu) była wokalistką znanego i popularnego w latach dziewięćdziesiątych zespołu muzycznego Ace of Base, grającego muzykę pop i dance. Oprócz niej w skład kwartetu z Göteborga wchodzili: jej siostra Malin Linn Berggren, jej brat Jonas Berggren oraz ich przyjaciel Ulf Ekberg.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Jenny jest najmłodszym dzieckiem Gorana i Birgitty Berggren. Jej ojciec był z zawodu inżynierem, a matka profesorem uniwersyteckim. Swoją karierę wokalną zaczęła w chórze kościelnym. Wraz ze starszą siostrą Linn uczyła się także gry na skrzypcach. Pod koniec lat osiemdziesiątych powstała grupa Tech Noir, w której skład weszła Jenny, jej siostra, brat i kilku znajomych. Formacja ta w 1990 roku przekształciła się w Ace of Base, które istnieje do dziś. Jenny rozpoczęła także studia pedagogiczne na uniwersytecie. Musiała z nich zrezygnować z powodu ogromnej popularności Ace of Base.

Rola w zespole[edytuj | edytuj kod]

Początkowo jej rola w zespole była niewielka. Ograniczała się głównie do chórków. Nie możemy jej usłyszeć w takich hitach jak "All That She Wants" czy "Happy Nation", które śpiewa Linn.

27 kwietnia 1994 roku Jenny i jej mama Birgitta zostały zaatakowane we własnym domu przez niezrównoważoną psychicznie niemiecką "fankę" Manuelę Behrendt. Jenny nie odniosła obrażeń, natomiast jej matka została zraniona w rękę. Decyzją sądu, sprawczyni zamachu do końca życia nie będzie mogła wjeżdżać na teren Szwecji oraz podróżować po tym kraju.

Na drugiej płycie zespołu, The Bridge Jenny przejęła prawie połowę wokalu i zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę w zespole. Skomponowała na nią trzy utwory: "Wave wet sand", "Experience pearls" oraz "Ravine" opowiadającą o ataku z 27 kwietnia. W 1996 roku, po słynnej ucieczce Linn Berggren z koncertu w Dżakarcie Jenny stała się główną wokalistką zespołu. Na płytach: Flowers (1998 rok), Singles of the 90's (1999 rok) oraz Da Capo (2002 rok) Jenny śpiewa główne partie, a głos Linn możemy usłyszeć niemal wyłącznie w chórkach.

Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

W 2010 piosenkarka wydała album My Story.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

18 września 2004 roku Jenny wyszła za mąż. Jej wybrankiem został jej długoletni narzeczony – Jakob Petren. W roku 2005 urodziła syna, a w 2007 – córkę. Dzieci są ukrywane przed mediami i opinią publiczną z uwagi na ich bezpieczeństwo.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Oprócz pracy w Ace of Base Jenny udziela się w kilku organizacjach charytatywnych i śpiewa w szwedzkich kościołach. Rozwija także swoją karierę solową w Szwecji. Wzięła również udział w koncertach ABBA Orchestra Tour poświęconych zespołowi ABBA, a także nagrała płytę z punk rockowym zespołem Arose.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]