Jere Beasley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jere Locke Beasley
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1935
Tyler
Tymczasowy Gubernator stanu Alabama
Okres od 5 czerwca 1972
do 7 lipca 1972
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik George Wallace
Następca George Wallace
22. Wicegubernator stanu Alabama
Okres od 1971
do 1979
Poprzednik Albert Brewer
Następca George McMillan, Jr.

Jere Locke Beasley (ur. 12 grudnia 1935) – amerykański polityk i prawnik, pochodzący ze stanu Alabama, działacz Partii Demokratycznej. Beasley uznawany jest za jednego z najlepszych i najskuteczniejszych współczesnych amerykańskich prawników.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Tyler w Teksasie, jego rodzicami byli Browder Locke and Florence Camp Beasleyowie. Jego rodzina przeniosła się do Alabamy w okresie Wielkiego Kryzysu, jakiemu towarzyszyła wielka migracja ludnościowa w celach zarobkowych. Rodzina Beasleyów prowadziła niewielki sklep spożywczy w Clayton (Barbour County).

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Bealsey zajmował się polityką stanową. W roku 1970 wybrano go wicegubernatorem stanu u boku George’a Wallace’a. Urząd ten sprawował w latach 1971-1979, jako najdłużej zasiadający na tym fotelu (Jim Folsom jr. także był wybierany dwa razy, ale w roku 1993 przejął urząd gubernatora po usunięciu z urzędu Guya Hunta).

Przez ponad miesiąc, tj. między 5 czerwca a 7 lipca pełnił urząd tymczasowego gubernatora (ang. Acting Governor) po zamachu na Wallace’a w Maryland, i kiedy ten nie mógł sprawować swoich funkcji, przebywając poza stanem.

Kariera prawnicza[edytuj | edytuj kod]

Paradoksalnie Jere Beasley, były wicegubernator i gubernator jednego z amerykańskich stanów, znany jest głównie nie jako polityk, ale jako prawnik. Studia prawnicze na Auburn University ukończył w roku 1959, a do palestry przyjęto go w roku 1962, po zdaniu stosownych egzaminów.

Beasley jest bowiem starszym współwłaścicielem znanej firmy prawniczej Beasley, Allen, Crow, Methvin, Portis & Miles, P.C, która od roku 1962 stała się jedną z największych i najważniejszych w kraju kancelarii prawników procesowych (trial attorneys). W czasie swej długiej kariery Beasley prowadził ponad sto spraw, wiele z nich zakończonych sukcesem. W tym przeciwko koncernowi Exxon Mobil, kiedy to zasądzono odszkodowanie w wysokości 11 863 600 000,00 dolarów, co plasuje się wśród największych osiągnięć prawników procesowych, którzy stanowią ważną grupę zawodową w USA (jednym z nich jest m.in. były senator i kandydat na wiceprezydenta John Edwards).

Sam Jere Beasley uznawany jest za jednego z najlepszych amerykańskich prawników.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Jere Beasley jest żonaty w Sara Baker, pochodzącą z Adamsville (także w Alabamie). Państwo Jere i Sara Besleyowie mają troje dzieci i czworo wnucząt. Beasley jest praktykującym metodystą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Albert Brewer
Wicegubernator Alabamy
1971-1979
Następca
George McMillan, Jr.
Poprzednik
George Wallace
Tymczasowy Gubernator Alabamy
1972
Następca
George Wallace