Jeremiasz I (patriarcha Konstantynopola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeremiasz I
Ιερεμίας Α'
Patriarcha Konstantynopola
Ilustracja
Kraj działania

Imperium Osmańskie

Data śmierci

13 stycznia 1546

Patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowania

1522–1546

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Wybór patriarchy

31 grudnia 1522

Jeremiasz I, gr. Ιερεμίας Α' (zm. 13 stycznia 1546) – ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, od 31 grudnia 1522 r. do śmierci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1524 podczas pielgrzymki Jeremiasza do grobu Chrystusa w Jerozolimie, wrogie wobec niego stronnictwo w sposób niekanoniczny wybrało na urząd patriarszy metropolitę Joannikiosa. W odpowiedzi Jeremiasz zwołał sobór w Jerozolimie, na który zaprosił patriarchów jerozolimskiego, antiocheńskiego i aleksandryjskiego. Decyzją soboru Joannikios wraz ze swymi poplecznikami został potępiony i zmuszony do ustąpienia. Ponieważ jednak Joannikios zdobył uznanie sułtana Selima I, czasami jest on uwzględniany w spisach patriarchów Konstantynopola.

Jeremiasz wiele uwagi poświęcał świętym miejscom prawosławia, odnawiał świątynie, zakładał nowe klasztory, itp. Doprowadził do reaktywacji w 1543 r. na świętej górze Athos, na miejscu niegdysiejszej pustelni, klasztoru Stawronikita, istniejącego do dzisiaj. Gdy w 1537 r. sułtan osmański Sulejman Wspaniały nakazał zniszczyć wszelkie świątynie chrześcijańskie w miastach zdobytych siłą zbrojną, Jeremiasz odwiódł sułtana od tej decyzji.