Jeremiasz I (patriarcha Konstantynopola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeremiasz I
Ιερεμίας Α'
Patriarcha Konstantynopola
Ilustracja
Kraj działania  Imperium Osmańskie
Data śmierci 13 stycznia 1546
Patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowania 1522–1546
Wyznanie prawosławne
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Wybór patriarchy 31 grudnia 1522

Jeremiasz I, gr. Ιερεμίας Α' (zm. 13 stycznia 1546) – ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, od 31 grudnia 1522 r. do śmierci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1524 podczas pielgrzymki Jeremiasza do grobu Chrystusa w Jerozolimie, wrogie wobec niego stronnictwo w sposób niekanoniczny wybrało na urząd patriarszy metropolitę Joannikiosa. W odpowiedzi Jeremiasz zwołał sobór w Jerozolimie, na który zaprosił patriarchów jerozolimskiego, antiocheńskiego i aleksandryjskiego. Decyzją soboru Joannikios wraz ze swymi poplecznikami został potępiony i zmuszony do ustąpienia. Ponieważ jednak Joannikios zdobył uznanie sułtana Selima I, czasami jest on uwzględniany w spisach patriarchów Konstantynopola.

Jeremiasz wiele uwagi poświęcał świętym miejscom prawosławia, odnawiał świątynie, zakładał nowe klasztory, itp. Doprowadził do reaktywacji w 1543 r. na świętej górze Athos, na miejscu niegdysiejszej pustelni, klasztoru Stawronikita, istniejącego do dzisiaj. Gdy w 1537 r. sułtan osmański Sulejman Wspaniały nakazał zniszczyć wszelkie świątynie chrześcijańskie w miastach zdobytych siłą zbrojną, Jeremiasz odwiódł sułtana od tej decyzji.