Jerozolima Malha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerozolima Malha
תחנת מלחה ירושלים
Jerozolima Malha
Państwo  Izrael
Miejscowość Jerozolima
Lokalizacja Manahat
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy T
Schemat stacji
Schemat stacji
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Jerozolima Malha
Jerozolima Malha
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Jerozolima Malha
Jerozolima Malha
Ziemia31°44′53″N 35°11′17″E/31,748056 35,188056
Portal Portal Transport szynowy

Jerozolima Malha (hebr.: תחנת מלחה ירושלים) – główna stacja kolejowa w Jerozolimie, w Izraelu. Jest obsługiwana przez Israel Railways. Jest to stacja końcowa linii Kefar SawaTel AwiwJerozolima.

Stacja znajduje się w południowej dzielnicy Manahat, w Zachodniej Jerozolimie. Obok dworca kolejowego jest centrum handlowe Kanyon Malha, stadion piłkarski Teddy Kollek oraz miejska zajezdnia autobusowa.

Wejście na dworzec kolejowy jest na parterze. Na piętrze, na które prowadzą schody ruchome, znajdują się kasy biletowe oraz łazienki. Wyjście na perony prowadzi przez kolejne ruchome schody. Dworzec jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Kupując międzymiastowe bilety kolejowe do stacji Jerozolima Malha, można skorzystać ze zniżki na bilety autobusowe, i kontynuować podróż do innej części miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa została otworzona po gruntownej przebudowie 9 kwietnia 2005. Otworzono wówczas, po sześcioletniej przerwie, połączenie kolejowe Tel Awiw-Jerozolima. Tory kolejowe były w złym stanie technicznym i wymagały przebudowy.

Stacja Jerozolima Malha zastąpiła historyczną stację Khan w centrum Jerozolimy. Nie została ona ponownie otworzona ze względu na liczne protesty mieszkańców przeciwko hałasowi pociągów.

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Pociągi z Jerozolimy jadą na zachód do Bet Szemesz, skąd pociągi docierają do Ramli, Lod, Tel Awiwu, Bene Berak, Petach Tikwy, Rosz ha-Ajin i Kefar Sawy.

Od 5 lutego 2006 istnieje połączenie autobusowe z dworca kolejowego Jerozolima Malha do Gusz Ecjon i Hebronu. Ułatwia to komunikację, ponieważ wielu podróżnych nie musi już jechać przez zatłoczone centrum na główny dworzec autobusowy Jerozolimy.

Plany rozwoju[edytuj | edytuj kod]

W 2012 planowane jest otworzenie linii kolejowej dla szybkich pociągów łączącej Tel Awiw z Jerozolimą. Końcowa stacja będzie znajdować się w budowanym dworcu podziemnym, pod głównym dworcem autobusowym Jerozolimy. Istnieją plany połączenia nowej stacji ze stacją Jerozolima Malha.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Jerozolima Malha
Linia Tel AwiwJerozolima
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Jerozolima Biblijne ZOO
BSicon KBHFeq.svg