Jerry Cronan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerry Cronan (ur. 1833, zm. 6 lutego 1864) – Kanadyjczyk, żołnierz amerykańskiej armii południa, konfederata.

Mieszkał w St. Landry Parish[1]. Cronan, podobnie jak około 40 tysięcy innych Kanadyjczyków wziął udział w wojnie secesyjnej (w jego przypadku po stronie Konfederacji). Do armii zaciągnął się 22 lipca 1861 w Camp Moore[2]. Służył w 10 Luizjańskiej Kompanii Piechoty (10th Louisiana Infrantry Company)[1]. W maju 1863 został ranny w bitwie pod Chancelorsville[2]. Zmarł od ran odniesionych w bitwie pod Spotsylvanią. Został pochowany na cmentarzu w Arlington pod Waszyngtonem, na krótko zanim został przekształcony w narodowy cmentarz Arlington National Cemetery, na którym spoczywają bohaterowie wojenni Stanów Zjednoczonych. Jest jedynym kanadyjskim konfederatą pochowanym na Cmentarzu w Arlington[3].

Razem z Cronanem w kompanii służyło jeszcze 8 Kanadyjczyków. Są bohaterami książki Lee's Foreign Legion: A History of the 10th Louisiana Infantry Thomasa Waltera Brooksa i Michaela Dana Jonesa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c John Robert Colombo, 1000 questions about Canada : places, people, things and ideas: a question-and-answer book on Canadian facts and culture, Toronto 2001, s. 81.
  2. a b Claire Hoy, Canadians in the Civil War, Toronto 2004, s. 73.
  3. Jerry Cronan, Private, Confederate State of America Army (ang.). [dostęp 14 października, 2007].