Jerry Goodman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerry Goodman
Imię i nazwisko Jeremy Goodman
Data i miejsce urodzenia 16 marca 1949
Chicago
Pochodzenie Chicago, Stany Zjednoczone
Instrumenty skrzypce elektryczne
Gatunki rock, jazz-rock
Zawód skrzypek
Powiązania The Flock, The Mahavishnu Orchestra, Dixie Dregs
Zespoły
The Flock
The Mahavishnu Orchestra
Dixie Dregs

Jerry Goodman (ur. 16 marca 1949) – amerykański wirtuoz elektrycznych skrzypiec – jest jednym z najwybitniejszych rockowych i jazz-rockowych skrzypków na świecie. Pochodzi z Chicago.

Jego kariera zaczęła się w zespole The Flock[1]. Elektryczne skrzypce Goodmana stały się najbardziej charakterystycznym elementem brzmienia zespołu. Goodman grał w The Flock do 1970 r.

W 1971 r. John McLaughlin zaprosił go do nagrania płyty My Goal’s Beyond - ta współpraca zaowocowała dalszymi nagraniami. Goodman wszedł w skład tworzonej przez McLaughlina grupy The Mahavishnu Orchestra, uczestnicząc w nagraniu trzech pierwszych płyt tej grupy[2].

Po rozpadzie pierwszego składu The Mahavishnu Orchestra, Goodman wraz z Janem Hammerem nagrali osobno płytę Like children w 1975 r.

W połowie lat 80. Goodman nagrał trzy firmowane jego nazwiskiem płyty w duchu muzyki new age On the Future of Aviation, Ariel i It’s Alive.

W latach 90. dołączył do jazzrockowej grupy Dixie Dregs; nagrywa też ostatnio i występuje z różnymi muzykami, takimi jak Derek Sherinian, Gary Husband czy grupa Hectic Watermelon[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]