Jerry Lawson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerry Lawson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1940
Brooklyn, Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

9 kwietnia 2011
Santa Clara, Kalifornia

Zawód, zajęcie

inżynier komputerowy

Alma Mater

Queens College

Jerry Lawson, właśc. Gerald Anderson Lawson (ur. 1 grudnia 1940, zm. 9 kwietnia 2011)[1][2]amerykański inżynier elektronik i jeden z niewielu afroamerykańskich inżynierów z lat 70. XX wieku. Jest znany z pracy przy projektowaniu konsoli do gier wideo Fairchild Channel F, a także z wynalezienia kartridży[3].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Lawson urodził się w Brooklynie w Nowym Jorku 1 grudnia 1940 roku[4]. Jego ojciec Blanton był sztauerem, podczas gdy jego matka Mannings pracowała w administracji miejskiej, a także działała w radzie miejscowej szkoły i zapewniła synowi dobre wykształcenie[5]. Oboje zachęcili go, aby zainteresował się naukami ścisłymi, w szczególności prowadzeniem amatorskiego radia oraz chemią. Lawson powiedział, że jego nauczyciel z pierwszej klasy pomógł mu podążyć ścieżką kariery George’a Washingtona Carvera[4]. W szkole średniej zarabiał, naprawiając telewizory. Uczęszczał zarówno do Queens College, jak i City College of New York, ale nie ukończył ich i nie uzyskał żadnego dyplomu[4].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Fairchild Channel F z gniazdem kartridża po prawej stronie urządzenia

W 1970 roku dołączył do Fairchild Semiconductor w San Francisco jako konsultant ds. inżynierii aplikacji w dziale sprzedaży. Tam stworzył wczesną grę arcade Derby Demolition[4][5][6] oraz został dyrektorem ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo Fairchild[4]. Tam kierował opracowaniem konsoli Fairchild Channel F, wydanej w 1976 roku i zaprojektowanej specjalnie po to, aby używać wymiennych kartridżów z grami. W owym czasie większość konsol do gier miała zaprogramowane gry przechowywane na pamięci ROM wlutowanej na stałe, której nie można było usunąć. Lawson i jego zespół wymyślili jak przenieść ROM do kartridża, który można wielokrotnie wkładać i wyjmować z konsoli, bez porażenia użytkownika prądem. Umożliwiło to użytkownikom gromadzenie biblioteki gier i zapewniło nowe źródło przychodów producentom konsoli, dzięki sprzedaży tych gier[7]. Wynalezienie przez Lawsona wymiennego kartridża było tak nowatorskie, że każdy wyprodukowany przezeń kartridż musiał zostać zatwierdzony przez Federal Communications Commission[8]. Channel F nie był sukcesem komercyjnym, ale jego rozwiązanie wykorzystali inny producenci konsol, w tym Atari w swej konsoli Atari 2600 wydanej w 1977 roku[9][10].

Podczas pracy w Fairchild, Lawson i Ron Jones byli jedynymi czarnoskórymi członkami Homebrew Computer Club, grupy wczesnych hobbystów komputerowych, do której należeli między innymi założyciele AppleSteve Jobs i Steve Wozniak[9]. Lawson wspominał, że przeprowadził rozmowę kwalifikacyjną z Wozniakiem na stanowisko w Fairchild, ale go nie zatrudnił[4].

W 1980 r. Lawson opuścił Fairchild i założył Videosoft, firmę zajmującą się rozwojem gier wideo, która we wczesnych latach 80. XX wieku tworzyła oprogramowanie dla Atari 2600, gdyż ta ostatnia konsola przyćmiła swoją popularnością Fairchild Channel F[3][11]. Videosoft został zamknięty około pięć lat później, a Lawson zaczął pracować jako konsultant. W pewnym momencie pracował ze Stevie Wonderem nad stworzeniem zegara „Wonder Clock”, który budziłby dziecko dźwiękiem głosu rodzica, choć nigdy nie doszło do produkcji[7]. Lawson pracował później z programem mentorskim Stanford i przygotowywał się do napisania książki o swojej karierze[9].

W marcu 2011 r. został uhonorowany przez International Game Developers Association (IGDA) jako pionier branży gier komputerowych[7].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Około 2003 roku zaczął mieć problemy zdrowotne związane z cukrzycą, wskutek czego musiano mu amputować nogę i stracił wzrok w lewym oku[5]. 9 kwietnia 2011 r., około miesiąc po uhonorowaniu przez IGDA, zmarł na skutek powikłań związanych z cukrzycą[4][7]. W chwili śmierci przebywał w Santa Clara w Kalifornii. Zostawił żonę, dwoje dzieci i brata[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]