Jerzy Adam Brandhuber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Adam Brandhuber
Data i miejsce urodzenia 23 października 1897
Kraków
Data i miejsce śmierci 19 czerwca 1981
Oświęcim
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie


Jerzy Adam Brandhuber (ur. 23 października 1897 w Krakowie, zm. 19 czerwca 1981 w Oświęcimiu) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Adam Brandhuber studiował od roku 1914 malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Został powołany do wojska i po zakończeniu wojny kontynuował studia u Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę pedagogiczną w Jaśle jako nauczyciel rysunku w Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego.

W roku 1942 został aresztowany za przynależność do ZWZ i udzielanie pomocy Żydom. Został osadzony w więzieniu w Tarnowie, a następnie przewieziony w styczniu 1943 do obozu w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 87112.

Stamtąd w październiku 1944 w marszu śmierci dotarł do KL-Sachsenhausen. Po wojnie przez rok przebywał w Lubece, 1946 zamieszkał w Krakowie, gdzie stworzył cykl „Zapomniana ziemia”. Od roku 1947 pracował w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu, jednocześnie tworzył cykle grafik i rysunków dokumentujących życie w obozach koncentracyjnych. Reżyser Jerzy Ziarnik poświęcił mu 1968 film dokumentalny „W zaklętym kręgu”.

W styczniu 2001 w Oświęcimskim Centrum Kultury otwarto wystawę prac Brandhubera pt. „Mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]