Przejdź do zawartości

Jerzy Adamczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Adamczyk
Data i miejsce urodzenia

sierpień 1953
Warszawa

Konsul Generalny RP w Mediolanie
Okres

od 2012
do 2016

Poprzednik

Krzysztof Strzałka

Następca

Adrianna Siennicka

Odznaczenia
Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1976-2016) Medal „Pro Memoria”

Jerzy Adamczyk (ur. w sierpniu 1953 w Warszawie) – polski romanista, dyplomata w stopniu radcy-ministra, konsul generalny w Mediolanie (2012–2016).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Adamczyk ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Akademii Spraw Publicznych w Paryżu i w zakresie prawa konsularnego w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu.

Zawodowo związany z polską służbą dyplomatyczną. Pracował jako konsul w Tunisie, w Konsulacie Generalnym w Brukseli, był chargé d’affaires Ambasady RP w Kinszasie. W latach 2003–2009 kierował Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie. Okres ten przypadał na wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, strefy Schengen i wzrost polskiej emigracji zarobkowej w związku z otwarciem włoskiego rynku pracy. Jerzy Adamczyk, dzięki intensywnym działaniom we współpracy z władzami włoskimi, doprowadził do likwidacji tzw. obozów pracy. Podczas jego pobytu zrealizowano także wiele inicjatyw związanych z opieką nad miejscami pamięci we Włoszech (np. cmentarz na Monte Cassino). Został odznaczony Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” oraz Medalem „Pro Memoria”. Następnie wrócił do centrali MSZ na stanowisko naczelnika Wydziału Europy w Departamencie Konsularnym oraz koordynatora ds. opieki konsularnej. Brał udział w pracach zespołu i grupy roboczej ds. zwalczania handlu ludźmi oraz w grupie roboczej ds. pracowników migrujących przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Od 2012 do 2016 był konsulem generalnym RP w Mediolanie.

Jerzy Adamczyk zna francuski i włoski. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]