Jerzy Błażejowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Stanisław Błażejowski
Data i miejsce urodzenia 10 listopada 1945
Wąbrzeźno
Zawód, zajęcie chemik, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk chemicznych
Alma Mater Politechnika Gdańska
Uczelnia Uniwersytet Gdański
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jerzy Stanisław Błażejowski (ur. 10 listopada 1945 w Wąbrzeźnie) – polski chemik, specjalizujący się w chemii fizycznej, profesor nauk chemicznych, nauczyciel akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1969 studia na Politechnice Gdańskiej. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w 1977. Habilitację obronił w 1984. Tytuł profesora nauk chemicznych otrzymał w 1992. W pracy naukowej zajął się zagadnieniami z zakresu chemii fizycznej, chemii teoretycznej, fotochemii i termochemii.

Zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Objął stanowisko kierownika Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemii UG[1]. Był również doradcą rektora UG Jerzego Gwizdały.

Był sekretarzem generalnym, następnie objął funkcję prezesa Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał w zarządzie Polskiego Towarzystwa Kalorymetrii i Analizy Termicznej im. Wojciecha Świętosławskiego, przewodniczył Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz radzie naukowej Pomorskiego Centrum Badań i Technologii Środowiska. Uzyskiwał członkostwo m.in. w Polskim Towarzystwie Chemicznym, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitecie Chemii Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2014, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej w dziedzinie chemii fizycznej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • The SiF4-sensitied decomposition of GeH4 by a pulsed CO2 TEA laser. „J. Phys. Chem.”. 93, 1989. 
  • Theoretical studies on the prototropic tautomerism, structure and features of acridiene and 9-acridiamine free bases and their protonated forms. „J. Org. Chem.”. 57, 1992. 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski. ug.edu.pl. [dostęp 2015-04-04].
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 marca 2014 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2014 r. poz. 652).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]