Jerzy Bock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Bock
Ilustracja
Nauka domowa Jerzego Bocka wydana w Oleśnicy w 1670 roku
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1621
Komorzno

Data i miejsce śmierci

19 listopada 1690
Oleśnica

Zawód, zajęcie

pisarz, kaznodzieja, pastor

Narodowość

polska

Wyznanie

protestantyzm

Jerzy Bock (Jerzy Buk, ur. 12 kwietnia 1621 w Komorznie pod Byczyną, zm. 19 listopada 1690 w Oleśnicy) – polski pisarz religijny, poeta, tłumacz oraz archidiakon oleśnicki[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z polskiej rodziny mieszczańskiej prawdopodobnie noszącej nazwisko Buk.[2] Według badań Wincenta Ogrodzińskiego jego rodzina przybyła na Śląsk z Węgier. Jerzy Bock studiował na Węgrzech oraz w Królewcu. W roku 1646 był nauczycielem szkoły parafialnej w Namysłowie. Od 1650 sprawował funkcję pastora w Oleśnicy.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Bock był autorem poezji o charakterze religijnym, ód oraz epicediów.

  • Przetłumaczył na język polski z języka niemieckiego, popularną na Śląsku księgę liturgiczną Heinricha Martina Eccarda zatytułowaną Ajenda to jest porządek kościołów ewangelickich księstwa oleśnickiego (1668)[3], w której umieścił własnego autorstwa rymowaną przedmowę oraz 6. napisanych przez siebie modlitw poetyckich,
  • Nauka domowa na pamiątkę wesela... poemat dydaktyczny wydany w Oleśnicy w 1670 roku stanowiący wizerunek życia domowego na Śląsku[4],

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Wasylewski, „Na Śląsku opolskim”, Katowice 1937, s. 74.
  2. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny” Tom I A-M, PWN Warszawa 1984, hasło Jerzy Bock s. 89.
  3. Jerzy Bock, „Ajenda to jest porządek kościołów ewangelickich księstwa oleśnickiego”, dwa wydania Oleśnica 1670 oraz Brzeg 1715.
  4. Wincenty Ogrodziński, „Nauka domowa i wyjątki z Agendy”, Biblioteka pisarzy śląskich, Katowice 1936. książka w wersji cyfrowej na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]