Jerzy Detloff Flemming

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy (Jana) Jerzego Detloffa Flemminga, polityka saskiego i polskiego, wojewody pomorskiego. Zobacz też: hasło o Johannie Georgu von Flemming, saskim generale.
Jerzy Detloff Flemming
Ilustracja
Herb
Flemming
Rodzina Flemming
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1699
Iven
Data i miejsce śmierci 10 grudnia 1771
Warszawa
Ojciec Feliks Fryderyk von Flemming
Żona

Katarzyna de Seggris de Bielken
Antonina Czartoryska
Konstancja Czartoryska

Dzieci

Izabela Flemming

Odznaczenia
Order Orła Białego Order Świętego Stanisława (Rzeczpospolita Obojga Narodów)
Pieczęć podskarbiego wielkiego litewskiego Jerzego Detloffa Flemminga z 1757 roku

Jerzy Detloff Flemming (także Jan Jerzy Flemming[a]) (ur. 3 marca 1699 roku w Iven, zm. 12 grudnia 1771 roku w Warszawie), hrabia, podskarbi wielki litewski w latach 1746-1764, od 1766 wojewoda pomorski, generał artylerii litewskiej w latach 1738-1724, generał lejtnant wojsk koronnych w 1737 roku, pułkownik-komendant Regimentu Piechoty królowej[1].

Brat stryjeczny Jakuba Henryka Flemminga.

Ród Flemmingów wywodzi się z Pomorza Zachodniego, ojcem jego był Feliks Fryderyk von Flemming, pruski tajny radca stanu. Od roku 1724 dowodził pułkiem królowej, w 1738 mianowany generałem artylerii litewskiej. Stronnik Czartoryskich, dwukrotnie żonaty z córkami kanclerza Michała Fryderyka Czartoryskiego. Córka Izabela Flemming została żoną księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i odziedziczyła po ojcu znaczny majątek.

W 1762 popierał Czartoryskich w kampanii przeciw Brühlom[2], a 1764 wsparł finansowo konfederatów. Wiosną 1764 wraz z Massalskimi i Ogińskimi założył w Wilnie konfederację antyradziwiłłowską. Był elektorem Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku z województwa brzeskolitewskiego[3]. Niechętnie odnosił się do konfederacji radomskiej i barskiej.

Odznaczony Orderem Orła Białego. W 1765 został kawalerem Orderu Świętego Stanisława[4]. Pochowany został w kościele dolnym w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Założył miasteczko Izabelin.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W polskiej literaturze niekiedy jako pierwsze imię wojewody pomorskiego jest podawane imię Jan: tak Gabriela Pauszer-Klonowska w Pani na Puławach (biografia Izabeli Czartoryskiej z Flemmingów), Marian K. Dziewanowski w Księciu wielkich nadziei (biografia Adama Jerzego Czartoryskiego), z kolei inni autorzy podają imię Jerzy, tak np. Mieczysław Kseniak w Rezydencji Książąt Czartoryskich w Puławach czy Zofia Gołębiowska w W kręgu Czartoryskich. Jako Jerzy Flemming jest odnotowany również w Dziejach Polski nowożytnej (wyd. 1986) Władysława Konopczyńskiego, przy czym imię Jerzy zostało tutaj dodane przez redakcję. Tenże Władysław Konopczyński jest autorem hasła „Jan Jerzy Detlov Flemming” w Polskim Słowniku Biograficznym (tom VII, str. 35-36), gdzie jako ojca wojewody pomorskiego wskazał saskiego feldmarszałka Henryka Heino von Flemminga. Jednakże w świetle dostępnych w Internecie źródeł niemieckich (np. deutsche-biographie.de i daten.digitale-sammlungen.de) oraz książki Genealogia Fleminngiana z 1703 r. (str. 114-94, pod nr. CXLVII) należy stwierdzić, że autor hasła w Polskim Słowniku Biograficznym pomylił osobę ojca wojewody pomorskiego (Georg Detlev von Flemming) z ojcem innego członka tego rodu: Johannem Georgiem von Flemming.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Ciesielski, Generałowie wojska koronnego w latach 1717-1763, w: Organizacja armii w nowożytnej Europie: struktura – urzędy – prawo – finanse, Zabrze 2011, s. 463.
  2. Henryk von Brühl
  3. Akt elekcyi Roku Tysiąć Siedemset Sześćdziesiątego Czwartego, Miesiąca Sierpnia, Dnia dwudziestego siódmego, s. 105.
  4. Zbigniew Dunin-Wilczyński, Order Świętego Stanisława, Warszawa 2006, s. 178.