Jerzy Gołubowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Gołubowicz
Data i miejsce urodzenia

10 lutego 1947
Zabrze

Prezydent Zabrza
Okres

od 19 listopada 2002
do 6 grudnia 2006

Poprzednik

Roman Urbańczyk

Następca

Małgorzata Mańka-Szulik

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Jerzy Gołubowicz (ur. 10 lutego 1947 w Zabrzu[1][2]) – polski samorządowiec, prezydent Zabrza w latach 2002–2006, autor książek, naukowiec PAN i biznesmen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1984–1986 był przewodniczącym zabrzańskiej Rady Miejskiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Od 1986 był pierwszym sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Zabrzu, aż do rozwiązania tej partii w 1990[2]. Następnie pozostał bezpartyjny. W latach 2002–2006 był prezydentem miasta Zabrze, wybrany został z ramienia SLD-UP, nie ubiegał się o reelekcję.

Był zastępcą dyrektora Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Brał udział we wdrożeniu systemów komputerowych do sterowania procesami produkcyjnymi. Wykładał na Politechnice Śląskiej. Jest autorem i współautorem 36 publikacji naukowych, w tym 12 zagranicznych, autor i współautor 28 referatów na konferencjach naukowych.

Proces karny[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2009 Jerzy Gołubowicz został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany pod zarzutem zabójstwa Lecha Frydrychowskiego, którego miał dopuścić się 17 sierpnia 2008 roku w Wymysłowie w powiecie będzińskim, gdzie wraz z trzema bandytami miał skrępować, a następnie podciąć gardło ofierze[3][4][5][6]. Obrońcą byłego prezydenta została adwokat Małgorzata Bednarska-Myczkowska, a po roku dołączył do niej adwokat Robert Dopierała. Po trwającym ponad dwa lata procesie Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Jerzego Gołubowicza na 25 lat pozbawienia wolności. W uzasadnieniu wyroku sędzia wskazał, że choć nie ma bezpośrednich świadków zabójstwa, to wiele wyjaśniają opinie biegłych. Oskarżonymi w tej samej sprawie byli również Robert i Rafał T. (bracia) oraz Mariusz F., którzy na mocy wyroku sądowego również zostali skazani za udział w zabójstwie Lecha Frydrychowskiego na karę 25 lat pozbawienia wolności[7]. Na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu został skazany piąty oskarżony Tomasz L., który według sądu miał pomóc wspólnikom w uprowadzeniu ofiary. Zdaniem prokuratury motywem zbrodni były nieporozumienia na tle finansowym wynikające z zaciągniętego długu u ofiary w wysokości prawie miliona złotych. Jerzy Gołubowicz nie przyznał się do popełnienia zbrodni[8]. Adwokaci twierdzili, że wyrok wydano z naruszeniem prawa, a ocenę dowodów przeprowadzono nielogicznie[9]. W kwietniu 2014 roku Sąd Apelacyjny skierował sprawę byłego prezydenta do ponownego rozpatrzenia, uchylając wyrok I instancji z uwagi na ważne uchybienia mające miejsce w pierwszym procesie. 15 kwietnia 2016 Sąd Okręgowy w Katowicach nieprawomocnym wyrokiem skazał go na 25 lat pozbawienia wolności[10]. W styczniu 2017 Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok w mocy, który uprawomocnił się[11].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi
  • Nagroda Państwowa I stopnia
  • Nagroda Naukowa PAN

Przypisy[edytuj | edytuj kod]