Jerzy Grundkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Grundkowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 listopada 1953
Bydgoszcz

Data i miejsce śmierci

12 grudnia 2016
Bydgoszcz

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Jerzy Grundkowski (ur. 29 listopada 1953 w Bydgoszczy, zm. 12 grudnia 2016 tamże[1]) – polski pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Debiutował opowiadaniem Żółta cysterna (1977), emitowanym jako słuchowisko w Polskim Radiu. Pisał fantastykę, prozę historyczną i współczesną. Swoje utwory publikował między innymi w „Twórczości”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Faktach” i „Literaturze”, a eseje i artykuły krytyczne w „Piśmie literacko-artystycznym”, „Nurcie” i „Kujawach”.

Autor wielu cenionych publikacji z zakresu historii budownictwa i architektury, ukazujących się na łamach czasopisma „Warstwy Dachy i Ściany” (wcześniej: „Warstwy”) oraz na portalach abc-sciany.pl, abc-dachy.pl i abc-izolacje.pl. W latach 1995-2006 Redaktor Naczelny „Warstw”, w latach 2006-2012 - z-ca Redaktora Naczelnego.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

„Annopolis, miasto moich snów” – Redakcja „Młodego Technika” uznała ją za najlepszy debiut roku, a fundatorzy nagrody im. N. Gall – za najlepszą książkę nowelistyczną roku. „Annopolis, miasto moich snów” zyskało też jedną z nagród „Fantastyki”.

Był laureatem nagrody imienia Klemensa Janickiego oraz laureatem trzech konkursów dziennikarskich, poświęconych upowszechnianiu wiedzy ekonomicznej: jeden z nich to był konkurs „Pryzmat”, a dwa pozostałe organizowała Fundacja Edukacji Przedsiębiorczości z siedzibą w Łodzi. W 2013 roku Jerzego Grundkowskiego uhonorowano także Medalem Jerzego Sulimy-Kamińskiego, przyznawanym za wybitne zasługi dla kultury Pomorza i Kujaw.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojtek Sedeńko: Nie żyje Jerzy Grundkowski. sedenko.pl. [dostęp 2016-12-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Niewiadomski, Antoni Smuszkiewicz, Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990, ISBN 83-210-0892-5