Jerzy Grzechnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Grzechnik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 października 1979
Warszawa
Zawód piosenkarz, aktor
Zespół artystyczny
Studio Buffo

Jerzy Feliks Grzechnik (ur. 3 października 1979 w Warszawie) – polski aktor i wokalista teatru muzycznego Studio Buffo w Warszawie, z którym związany jest od 2007 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem studiów II stopnia kierunku International Business Program na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Uczył się w Niepublicznej Szkole Wokalnej im. J. Wasowskiego przy Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie, z ramienia której wyjechał na stypendium wokalne do Aero Folkehojskole w Danii.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Razem z zespołem teatru zadebiutował w muzycznym show w reżyserii Janusza Józefowicza Przebojowa noc w TVP1 i jest zarazem jego zwycięzcą. Śpiewał w chórze gospelowym Sound'n'Grace. Brał udział w licznych konkursach i przeglądach piosenki (m.in.: O.B.O.R.A. 2005, Pamiętajmy o Osieckiej 2006 i 2007, MUFKA 2007).

Jest laureatem koncertu Debiutów Opole 2008 – nagrodę im. Anny Jantar otrzymał za wykonanie piosenki „Nie ma jak u mamy” Wojciecha Młynarskiego[1]. W latach 2009–2015 był wokalistą programu Jaka to melodia?. Ćwierćfinalista piątej edycji programu TVP2 The Voice of Poland w drużynie Edyty Górniak[2].

Jerzy Grzechnik pracuje także nad własnym materiałem, pisząc słowa i melodie. Utwory nagrane przez niego to, m.in.: „Rajd wśród złotych łanów”, „Odcisk Warg” (duet z Natalią Krakowiak), „Ile razy"/"Weiter”, „W oczach Twych"/"Moribundo”, „Water” oraz „Listy Masochisty”. W 2013 roku ukazała się płyta pt. Hity Buffo Vol.2 - Jerzy Grzechnik, z nagraniami piosenek wykonywanych przez Jerzego Grzechnika i pochodzących ze spektakli Teatru Studio Buffo.

Wiosną 2016 był uczestnikiem piątej edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego w telewizji Polsat[3]. Grzechnik, jako jedyny uczestnik w historii show, triumfował aż trzykrotnie[4]. Po dziewięciu odcinkach dotarł do finału, w którym zajął ostatecznie trzecie miejsce[5].

W czerwcu 2017 wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany Przeze mnie, o mnie, zawierający dwanaście oryginalnych utworów oraz bonus w postaci trzech piosenek w innych wersjach językowych. W grudniu zagrał w specjalnym, 2421. odcinku programu TVP2 Familiada, występując w drużynie „artystów”[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

26 maja 2016 roku urodziła mu się córka Katarzyna[7].

Współpraca z teatrem Studio Buffo[edytuj | edytuj kod]

Przebojowa noc[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Temat programu Piosenki zaśpiewane przez artystę w programie
1. Inauguracja show

podróże przez świat
1. „Bohemian Rhapsody
2. „El Tango de Roxanne
2. Piosenka amerykańska 1. „Let’s Twist Again
2. „We Are the World” (wraz z Zespołem „Studio Buffo”)
3. Piosenka rosyjska 1. „Katiusza
4. Piosenka włoska 1. „Felicita” (z Moniką Ambroziak)
6. Piosenka brytyjska 1. „Bohemian Rhapsody”
7. Piosenka niemiecka 1. „Wind of Change
8. Wielki finał 1. „Let’s Twist Again”
2. „Bohemian Rhapsody”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]