Jerzy Harasymowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Harasymowicz
Ilustracja
Imię i nazwisko

Jerzy Tadeusz Harasymowicz

Data i miejsce urodzenia

24 lipca 1933
Puławy

Data i miejsce śmierci

21 sierpnia 1999
Kraków

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura piękna

Nagrody

Nagroda Pierścienia (1964), Nagroda im. Stanisława Piętaka (1967), Nagroda Fundacji im. Kościelskich (1971), Nagroda Miasta Krakowa (1973)[1], nagroda II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1975), nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1985), nagroda państwowa II stopnia (1988)[2]

Pomnik na Przełęczy Wyżnej
Tablica pamiątkowa na Cmentarzu Salwatorskim
Tablica pamiątkowa w Bibliotece Publicznej imienia Jerzego Harasymowicza w Komańczy

Jerzy Tadeusz Harasymowicz (ur. 24 lipca 1933 w Puławach[3], zm. 21 sierpnia 1999 w Krakowie[4]) – polski poeta, przedstawiciel Pokolenia '56, założyciel grup poetyckich Muszyna i Barbarus.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Harasymowicz urodził się jako pierwsze dziecko małżeństwa Ireny Danuty (z d. Grzelewskiej) i Stanisława Harasymowów (w 1947 r. nazwisko zostało zmienione na „Harasymowicz”[5]). Matka Jerzego pochodziła z Chrzanowa. Była córką Karoliny (z domu Jachimczyk) i Jana Gabriela Grzelewskich. Dziadek poety był burmistrzem Chrzanowa w latach 30. XX w. Irena Danuta studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale studiów nie ukończyła. Stanisław Harasymów pochodził z Komarna (powiat Rudki, województwo lwowskie). Jego matka – Karolina (z domu Hennig) była Austriaczką lub Niemką, którą dziadek Harasymowicza – Józef, poznał, pracując jako urzędnik w sądzie w Wiedniu. Józef Harasymów zmarł już w 1911 r. i prawdopodobnie był pochodzenia rusińskiego lub ukraińskiego. Niewiele jednak zachowało się w dokumentach oraz pamięci rodziny na jego temat. Prawdopodobnie dlatego kwestie tożsamości i genealogii stały się jednym z najważniejszych motywów twórczości Jerzego Harasymowicza.

Stanisław Harasymów od 1919 r. był zawodowym wojskowym. W 1933 r. służył w stopniu kapitana w 32. Pułku Piechoty w Modlinie, a po awansie na stopień majora w maju 1938 r. został dowódcą 1 batalionu 53 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Stryju. We wrześniu 1939 r. został wzięty do niewoli i trafił do obozu w Laufen, następnie Braunschweig, ale większość wojny spędził w Offlagu 2c w Woldenbergu (dzisiejszy Dobiegniew w województwie lubuskim). W tym czasie Irena Danuta wraz z małym Jurkiem, jako rodzina polskiego oficera, uciekali przed represjami. W październiku urodziła się siostra Jerzego – Ewa, którą, dla bezpieczeństwa, matka przekazała na wychowanie rodzinie swojego męża. Danuta Irena z synem ukrywali się przez jakiś czas w Komarnie, potem na Podolu i w okolicach Łosiacza, w ostatnich latach wojny przedostali się do rodziny w Krzczonowie pod Krakowem, a finalnie przebywali w Dobrzechowie, w okolicach Rzeszowa. Szczęśliwie wszyscy przeżyli i po wojnie zamieszkali w Rzeszowie, gdzie Jerzy Harasymowicz kontynuował edukację rozpoczętą w czasie wojny w Komarnie.

Pod koniec lat 40. rodzina Harasymowiczów przeniosła się do Krakowa. Zamieszkali najpierw przy ulicy Skarbowej 4, a kilka lat później przeprowadzili się do kamienicy przy Łobzowskiej 12. Jerzy wysyłany był jednak do szkół z internatem, najpierw do Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, następnie Liceum Leśnego w Limanowej (przeniesionego później do Ojcowa, a obecnie znajdującego się w Lesku), z którego zaliczył właściwie tylko roczne praktyki w Muszynie, od których zaczynało się wówczas szkolenie leśników. Po dwóch miesiącach pierwszej klasy Harasymowicz porzucił Liceum Leśne i mieszkał przez jakiś czas w Muszynie, która zafascynowała go już podczas praktyk i stała się miejscem eksploracji poetyckich autora Powrotu do kraju łagodności.

Debiutował na ramach prasy 1 sierpnia 1953 r. w „Echu Tygodnia”, sobotnim dodatku do „Gazety Krakowskiej”. Kolejne wiersze opublikowane zostały tydzień później w tygodniku „Życie Literackie”, gdzie dwa lata później, w grudniu 1955 r. miała miejsce Prapremiera pięciu poetów. Była to prezentacja pięciu poetów młodego pokolenia, którzy nie wydali jeszcze swojej książki. Wiersze każdego z nich miał zapowiadać krótki tekst kogoś znanego ze świata literatury. I tak, o Mironie Białoszewskim pisał Artur Sandauer, o Zbigniewie Herbercie – Jan Błoński, o Stanisławie Czyczu – Ludwik Flaszen, o Bohdanie Drozdowskim – Julian Przyboś, a o Jerzym Harasymowiczu – Mieczysław Jastrun. Pierwszy tomik, zatytułowany Cuda, ukazał się rok później nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Za życia Jerzego Harasymowicza ukazało się 59 książek z jego wierszami. 39 z nich to osobne tomiki, resztę stanowi 7 wznowień, 6 wyborów oraz 7 zbiorów tematycznych, na które składały się w większości wiersze drukowane już w poprzednich publikacjach oraz kilka lub kilkanaście nowych utworów. Harasymowicz był inicjatorem lub opiekunem kilku grup poetyckich: Muszyna (1957–1961), Barbarus (1967–1972) oraz Tylicz (1969–1976). Zdobył wiele nagród, m.in. Nagrody im. Stanisława Piętaka (1967), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1971), głównej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1975).

W 1970 r. Jerzy Harasymowicz poślubił Marię Górkiewicz, z którą miał dwie córki – Sławę i Kasię. Przez kilka lat mieszkali w kawalerce przy ul. Łobzowskiej, a pod koniec lat 70. przeprowadzili się do wieżowca przy ul. Lotniczej (dzisiejsza ul. Janusza Meissnera).

Jerzy Harasymowicz zmarł 21 sierpnia 1999 r. w swoim mieszkaniu. Zgodnie z wolą poety jego ciało zostało spopielone i rozsypane ze śmigłowca nad Bieszczadami. Na Przełęczy Wyżnej pod Połoniną Wetlińską stanął pomnik upamiętniający Harasymowicza, autorstwa Piotra Potoczki, a w Krakowie, na bramie Cmentarza Salwatorskiego wmurowano tablicę pamiątkowa poświęconą poecie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Poezja Jerzego Harasymowicza najczęściej kojarzona jest z liryką górską, wierszami pejzażowymi, Krainą Łagodności, do której nawiązywali później w swoich piosenkach, nierzadko wykorzystując utwory lub charakterystyczną frazę poety, liczni artyści, m.in. Elżbieta Adamiak, Wojciech Belon, czy cały projekt muzyczny W górach jest wszystko co kocham. Janusz Szuber, poeta z Sanoka, mówił, że Harasymowicz stworzył wzorzec pisania i myślenia o Beskidach i Bieszczadach, które wcześniej były właściwie nieobecne w polskiej literaturze[6]. Tym niemniej zafascynowanie Harasymowicza górami miało również inne wymiary: historyczny, tożsamościowy i metafizyczny. Wieloletnie zainteresowanie górami wiązało się przede wszystkim z kulturą Łemkowszczyzny (później również Bojkowszczyzny), co wynikało zarówno z tożsamości z krajobrazem dzieciństwa, jak i współodczuwaniem z tymi, którzy podobnie jak on zostali wypędzeni ze swojego domu. O Łemkach pisał Harasymowicz już na przełomie lat 50. i 60., m.in. w utworach: Leluchów, Elegie łemkowskie czy Lichtarz ruski, co nie było zgodne z ówczesną polityką historyczną i powodowało liczne problemy, w tym ingerencje cenzorskie[7] oraz wezwania na przesłuchania przez Służbę Bezpieczeństwa. Wydanie książkowe poematu Lichtarz ruski, w którym poruszana była kwestia Akcji „Wisła”, czyli powojennych przymusowych przesiedleń ludności łemkowskiej, zostało opóźnione o 23 lata.

Ale Harasymowicz nie pisał tylko o górach. Lata 70. i początek 80. to okres szlachecki w twórczości poety, kiedy to na warsztat wziął zarówno historię Polski, jak i barokowe formy poetyckie (tomiki: Polowanie z sokołem, Barokowe czasy, Cudnów). Był znany jako wielbiciel Półwsia Zwierzynieckiego i baru przy placu Na Stawach (wiersz Bar Na Stawach). Podejmował też tematy małej stabilizacji lat 70. i powstających blokowisk, czyli jak pisał cywilizacji windy (tomiki: Na cały regulator, Córka rzeźnika, Z nogami na stole, Dronsky).

Jerzy Harasymowicz był także zagorzałym kibicem Klubu Sportowego Cracovia. Pisywał okolicznościowe wiersze o meczach i poszczególnych piłkarzach. Utwory te jednak nigdy nie trafiły do wydania książkowego. Niemniej motyw krakowskich „Pasów”, czyli Cracovii, pojawił się w kilku tomikach.

Poeta wykorzystywał cały wachlarz form poetyckich, od krótkich, kilkuwersowych wierszy białych (również w formie haiku w tomikach Żaglowiec i inne wiersze oraz W Botanicznym. Wiersze zen) przez dłuższe utwory rymowane, aż po poematy. W latach 50. pisywał również prozą poetycką. W 1968 r. na łamach Współczesności (1968, nr 9, s. 6–7) ukazało się z kolei opowiadanie Harasymowicza Po kolędzie.

Na początku lat 90. Harasymowicz napisał dwa dramaty: Worożycha i Schronisko. Pierwszy z nich został opublikowany w piśmie „Dialog” (1994, nr 12, s. 5–46), a drugi nie doczekał się publikacji, ale został zaadaptowany przez Macieja Szczawińskiego na słuchowisko radiowe, a następnie wyreżyserowany przez Antoniego Gryzika i zrealizowany przez Katowicki Teatr Wyobraźni na antenie Radia Katowice.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Tomiki poetyckie[edytuj | edytuj kod]

 • Cuda (1956)
 • Powrót do kraju łagodności (1957, il. Jacek Gaj)
 • Wieża melancholii (1958, il. Daniel Mróz)
 • Przejęcie kopii (1958, fot. Marek Piasecki)
 • Genealogia instrumentów (1959)
 • Mit o świętym Jerzym (1959, il. Daniel Mróz)
 • Ma się pod jesień (1962)
 • Podsumowanie zieleni (1964)
 • Budowanie lasu (1965)
 • Pastorałki polskie (1966, 1980)
 • Zielony majerz (1969)
 • Madonny polskie (1969, 1973, 1977)
 • Znaki nad domem (1971)
 • Bar na Stawach (1972, 1974)
 • Zielnik. Pascha Chrysta (1972)
 • Polska weranda (1973)
 • Córka rzeźnika (1974, il. Jan Młodożeniec)
 • Żaglowiec i inne wiersze (1974)
 • Barokowe czasy (1975)
 • Banderia Prutenorum... (1976)
 • Polowanie z sokołem (1977)
 • Cudnów (1979)
 • Wiersze miłosne (1979, 1982, 1986, III wyd. pt. Wiesz wszystko)
 • Z nogami na stole (1981)
 • Wesele rusałek (1982)
 • Wiersze na igrzyska (1982)
 • Wiersze sarmackie (1983)
 • Dronsky (1983)
 • Złockie niebo cerkiewne (1983)
 • Klękajcie narody (1984)
 • Na cały regulator (1985)
 • Lichtarz ruski (1987)
 • Ubrana tylko w trawy połonin (1988)
 • Za co jutro kupimy chleb (1990)
 • Kozackie buńczuki (1991)
 • W botanicznym. Wiersze zen (1992)
 • Czeremszanik (1993)
 • Zimownik (1994)
 • Samotny jastrząb (1995)
 • Srebrne wesele (1997)
 • Późne lato (2003)

Wybory wierszy[edytuj | edytuj kod]

 • Wybór wierszy (1967, część wierszy niepublikowanych wcześniej w wydaniach książkowych)
 • Poezje wybrane (1971)
 • Wybór wierszy (1975)
 • Poeci polscy – miniatura (1978)
 • Cała góra barwinków (1983)
 • Poezje wybrane (1985)
 • Wiersze beskidzkie (1986)
 • Wybór wierszy (1986, dwutomowy)
 • Erotyki (1992, 1994)
 • Wiersze z połonin (1996)
 • Miłość w górach (1997)
 • Dom z wiatru i mgieł (1999)
 • Wybór liryków (1999)
 • Liryki najpiękniejsze (2001)
 • Bieszczady (2003)

Bajki[edytuj | edytuj kod]

 • Bajka o królewnie, co spać nie chciała (1962)
 • Kasia cała z czekolady i z cukierków ma rękawy (1980)

Dramaty

 • Schronisko – powstał w pierwszej połowie lat 90. i został zaadaptowany przez Macieja Szczawińskiego na słuchowisko radiowe, zrealizowane przez Katowicki Teatr Wyobraźni na antenie Radia Katowice w reżyserii Antoniego Gryzika.
 • Worożycha – opublikowany w piśmie „Dialog”, 1994, nr 12, s. 5–46.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Dziennik Polski”, s. 1, nr 109, 9 maja 1973.
 2. Lesław M. Bartelski: Polscy pisarze współcześni, 1939-1991: Leksykon. Tower Press, 2000, s. 139.
 3. Harasymowicz Jerzy Tadeusz, [w:] Władysław Tyrański, Kto jest kim w Krakowie. Lokalne władze, urzędy, instytucje, środowiska. Edukacja, zatrudnienie, pozycja zawodowa, działalność polityczna i społeczna, sympatie polityczne, rodzina, rozrywki i upodobania (dane z 1999 roku), Kraków: Krakowska Agencja Informacyjna, 2000, s. 114, ISBN 83-909309-2-7, OCLC 47866363 [dostęp 2023-02-01].
 4. Jerzy Harasymowicz | Życie i twórczość | Artysta, Culture.pl [dostęp 2023-02-01] (pol.).
 5. Alan Weiss, Tak jak księżyc. Poetycki żywot Jerzego Harasymowicza, Wrocław: Wydawnictwo Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2019, 17 i 285-286., ISBN 978-83-949583-9-8.
 6. Anna Gorczyca, W górach jest wszystko, co kocham, „Gazeta w Rzeszowie” (199), 26 sierpnia 1999.
 7. Alan Weiss, Znalezione w aktach zapomnianego archiwum, „Odra” (11), 2008, s. 46–49.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Słownik europejskich kierunków i grup literackich XX wieku. Grzegorz Gazda (redaktor). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 348–349. ISBN 978-83-01-15724-1.
 • Alan Weiss, Tak jak księżyc. Poetycki żywot Jerzego Harasymowicza, Wydawnictwo Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław, 2019.
 • Ewa Stańczyk, Contact Zone Identities in the Poetry of Jerzy Harasymowicz. A Postcolonial Analysis, Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien, 2012.
 • Andrzej Kaliszewski, Książę z Kraju Łagodności. (O twórczości Jerzego Harasymowicza), Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1988.
 • Jacek Łukasiewicz, Harasymowicz, traduit du polonais par Barbara Grzegorzewska, Varsovie [Warszawa], Agence des Auteurs et Czytelnik, 1983. [w jęz. fr.].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]