Jerzy Iwaszkiewicz (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Bohdan Iwaszkiewicz
Adam Hauert
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 października 1935
Legionowo

Zawód, zajęcie

dziennikarz, felietonista

Jerzy Iwaszkiewicz, pseud. Adam Hauert (ur. 17 października 1935 w Legionowie) – polski dziennikarz, felietonista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1952 rozpoczął pracę w „Głosie Pracy”, pisał felietony do „Expresu Wieczornego” pt. „Samo życie”, a w połowie lat siedemdziesiątych przeszedł do „Sportowca”. Był pomysłodawcą „Motoexpressu”, a w latach 1985-1991 prowadzącym magazynu „Winien i ma” w Programie III Polskiego Radia z Januszem Kosińskim, Jackiem Olszewskim i Markiem Wilhelmim. Współtworzył również magazyn motoryzacyjny „Wrzuć Trójkę”.

Jest autorem opowiadania, na kanwie którego nakręcono odc. 8 serialu 07 zgłoś się pt. "Dlaczego pan zabił moją mamę? (1978).

Przez 10 lat, do 2003 roku, prowadził magazyn „Auto” w TVP2. W tym samym czasie w miesięczniku „Sukces” prowadził kronikę towarzyską. Pisywał także felietony do magazynów żeglarskich "Rejs" i "H2O". Publikował też w "Polityce", dodatku motoryzacyjnym "Rzeczpospolitej" oraz na portalu Motofakty.pl. Współtworzył niedzielne audycje „Kwestia smaku” w „Radio dla Ciebie” (z Tadeuszem Górnym i Jerzym Kisielewskim). Występował w Antyradiu.

Otrzymał Złoty Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia przyznawaną od 1969 oraz dwie nagrody Prezesa Radiokomitetu.

Obecnie pisze felietony, między innymi w dwutygodniku „Viva!” tzw. "Salony Jerzego Iwaszkiewicza". Od 8 maja 2010 jest również komentatorem programu Szkło kontaktowe w TVN24. Jest częstym gościem w programie Dzień Dobry TVN. W niedzielne poranki, wraz z Jerzym Kisielewskim, prowadzi audycje w Radiu Vox.

7 listopada 2012 r. ukazała się jego książka Kot w pralce. Salony Jerzego Iwaszkiewicza.

Dwukrotnie żonaty i dwukrotnie rozwiedziony. Ma dwoje dzieci, Jerzego Witolda i Annę Monikę, oraz wnuczki Martę i Lenę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]