Jerzy Krzekotowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Wojciech Krzekotowski (ur. 15 marca 1940) – polski radca prawny, działacz społeczny i polityk, wiceminister budownictwa, kandydat na prezydenta Warszawy w 2002 i 2006.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zawodu jest radcą prawnym. Przez 12 lat zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Szczecinie, następnie przez dwie dekady w Urzędzie Mieszkalnictwa w Warszawie[1]. Współtworzył Fundację „Pomocna dłoń” oraz Centrum Zamieszkania Osieroconych Dzieci Niepełnosprawnych w Warszawie-Wawrze. Był wiceministrem budownictwa. Jest zaangażowany w pomoc właścicielom warszawskich nieruchomości, odebranych im na mocy tzw. dekretu Bieruta.

Od lat należy do Stronnictwa Demokratycznego. Przez szereg kadencji wykonywał mandat radnego rad narodowych z ramienia SD, w Szczecinie i Warszawie[2]. W III Rzeczypospolitej wielokrotnie ubiegał się o mandat radnego rad różnego stopnia z ramienia SD, a także stworzonych przez siebie komitetów (m.in. Komitetu Wyborczego Wyborców Jerzego Krzekotowskiego „Warszawa, Prawo i Dom”[3]). W 2001 ubiegał się o mandat posła z warszawskiej listy SLD. W 2002 bezskutecznie startował w wyborach na prezydenta Warszawy z ramienia Komitetu „Warszawa, Prawo i Dom”, a w 2006 bez powodzenia kandydował w wyborach głowy stolicy z poparciem KW „Nasza Warszawa i Mazowsze”, uzyskując 0,18% głosów w I turze[4]. W 2005 kandydował do Senatu z ramienia KW Centrum[5].

W wyborach parlamentarnych w 2011 został kandydatem do Senatu w okręgu śródmiejsko-warszawskim[6].

Obecnie stoi na czele Polskiego Stowarzyszenia Mieszkalnictwa. Autor i współautor wielu książek i poradników o problematyce spółdzielczości mieszkaniowej. Jest mężem Krystyny Krzekotowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]