Przejdź do zawartości

Jerzy Matuszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Matuszkiewicz
Ilustracja
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (2006)
Pseudonim

Duduś

Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1928
Jasło

Data i miejsce śmierci

31 lipca 2021
Warszawa

Instrumenty

klarnet, saksofon

Gatunki

jazz, muzyka filmowa

Zawód

muzyk, kompozytor

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
„Duduś” Matuszkiewicz jako członek grupy Melomani w 1957

Jerzy Matuszkiewicz, ps. „Duduś” (ur. 10 kwietnia 1928 w Jaśle, zm. 31 lipca 2021 w Warszawie[1][2]) – polski muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Jaśle, skąd pochodzili jego rodzice: Jadwiga i Tadeusz. Kilka miesięcy po narodzinach wraz z rodzicami zamieszkał we Lwowie, gdzie pracował jego ojciec – absolwent jasielskiego gimnazjum i studiów prawniczych na Uniwersytecie Lwowskim, który po ich ukończeniu podjął posadę jako prawnik w dyrekcji kolejowej we Lwowie. We Lwowie zastał go wybuch II wojny światowej[3]. W kwietniu 1944, gdy do Lwowa zbliżał się front wojenny, wraz z rodziną powrócił do Jasła. Po kilku miesiącach wysiedlono rodzinę, co miało związek z rozkazem starosty jasielskiego Waltera Gentza, który nakazał przymusową likwidację miasta.

Po wojnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie zaczął grać na klarnecie, a następnie na saksofonie. W 1947 zaczął współpracować z big bandem Kazimierza Turewicza. W 1948 założył „Jazz Club” przy krakowskim oddziale YMCA, a po rozwiązaniu organizacji wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia filmowe w Wyższej Szkole Filmowej (Wydział Operatorski). W ich trakcie uczestniczył w tzw. „katakumbowym trwaniu”. W 1954 odegrał ważną rolę przy organizacji „Zaduszek Jazzowych” w Krakowie, których animatorem był Leopold Tyrmand. „Duduś” był także współzałożycielem grupy muzyków, nazwanej później Melomani. Podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie (1956) zespół prowadził nowoorleański pochód ulicami Sopotu. Matuszkiewicz jest autorem hejnału festiwalu, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. Jazz Jamboree.

W latach 70. i latach 80. występował sporadycznie, był także m.in. jurorem konkursu Złota Tarka. W 2006 został odznaczony przez krakowski „Jazz Club” medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską „Piwnicę pod Baranami” brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 1987 otrzymał nagrodę za muzykę do filmu Wierna rzeka na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2008 otrzymał Złotego Fryderyka.

Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 11 listopada 1997, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[4]. W marcu 2012 otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”[5]. W 2005 został odznaczony Srebrnym[6], a w kwietniu 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[7]. W 2021 został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Grób Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza na Cmentarzu Bródnowskim

19 lutego 2019 w wieku 85 lat zmarła jego żona – Grażyna Matuszkiewicz z domu Kuberska[9].

Jerzy Matuszkiewicz spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 46B-3-4)[10].

Muzyka filmowa[edytuj | edytuj kod]

Muzyka do seriali[edytuj | edytuj kod]

Muzyka do filmów fabularnych[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janosik (2006)
  • Muzyka filmowa (2006)
  • Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, w serii Wielcy kompozytorzy filmowi, Biblioteka Gazety Wyborczej (2010)
  • Antologia – 7 CD (2017)

Skomponowane piosenki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]