Jerzy Michalak (samorządowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Michalak
Data i miejsce urodzenia

11 października 1974
Wrocław

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego
Okres

od 13 lutego 2014
do 22 grudnia 2014

Przynależność polityczna

Obywatelski Dolny Śląsk

Jerzy Andrzej Michalak (ur. 11 października 1974 we Wrocławiu) – polski samorządowiec i prawnik. W latach 2010–2014 radny miejski Wrocławia. Od lutego 2014 do grudnia 2014 wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Od grudnia 2014 do listopada 2018 radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i członek zarządu województwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Jest absolwentem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji we Wrocławskiej Izbie Adwokackiej otworzył własną kancelarię. Prowadził Biuro Poradnictwa Obywatelskiego, udzielając darmowych porad z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i karnego[1]. 23 stycznia 2019 został członkiem rady nadzorczej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych[2].

Działalność samorządowa[edytuj | edytuj kod]

W wyborach samorządowych w 2010 startował do rady miejskiej Wrocławia z ramienia KWW Rafała Dutkiewicza. Uzyskał mandat, zdobywając 1488 głosów[3]. Jako radny był przewodniczącym Komisji ds. Osiedli. Pracował również w komisjach Rozwoju Przestrzennego i Architektury oraz Praworządności i Bezpieczeństwa[4]. Zainicjował projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

W lutym 2014, na skutek zawiązania koalicji w sejmiku województwa pomiędzy Platformą Obywatelską a jego macierzystym Obywatelskim Dolnym Śląskiem, został wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego[5]. Jednocześnie zrzekł się mandatu radnego miejskiego[6].

W wyborach samorządowych w 2014 startował do sejmiku (z listy PO, na mocy porozumienia ODŚ z tą partią). Zdobył mandat radnego, uzyskując 6825 głosów[7]. W grudniu 2014 został wybrany na członka zarządu województwa dolnośląskiego. Podlegały mu departamenty zdrowia i promocji województwa oraz infrastruktury[8]. W marcu 2016 opuścił w sejmiku klub PO, współtworząc klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy, który w lipcu tego samego roku przekształcił się w Dolnośląski Ruch Samorządowy, a ten w czerwcu 2018 ponownie w klub BS. W wyborach w 2018 Jerzy Michalak kandydował na prezydenta Wrocławia z ramienia własnego komitetu Bezpartyjny Ruch Obywatelski, zajmując 4. miejsce spośród 10 kandydatów. Startował także do rady miasta, jednak jego komitet pomimo przekroczenia progu wyborczego nie uzyskał mandatów. Funkcję członka zarządu województwa pełnił do grudnia 2018, po czym w lutym 2019 został dyrektorem Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej[9].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma dwoje dzieci[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]