Jerzy Ociepka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Ociepka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1927
Sosnowiec
Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres od 19 marca 1972
do 19 marca 1976
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi

Jerzy Ociepka (ur. 4 listopada 1927 w Sosnowcu) – polski mechanik silnikowy i działacz partyjny, poseł na Sejm PRL V i VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończywszy w 1940 szkołę podstawową, pracował w Fabryce Lin i Drutu w Sosnowcu. Potem był robotnikiem w przedsiębiorstwie transportowym. Uzyskał wykształcenie średnie niepełne. Pracował po wojnie w Centrali Sprzętu i Transportu Przemysłu Węglowego w Katowicach jako mechanik, awansując potem na funkcję kierownika bazy transportowej. W 1958 przeniesiono go na stanowisko brygadzisty w Przedsiębiorstwie Montażu Urządzeń Chemicznych i Kotłowych „Mostostal” w Będzinie.

Od 1953 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zasiadał w egzekutywie Komitetu Powiatowego partii w Będzinie i w Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej w Katowicach. Przewodniczył też Powiatowej KKP. W 1969 i 1972 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Sosnowiec. W trakcie V kadencji zasiadał w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Chemicznego i Górnictwa, a w trakcie VI w Komisji Górnictwa, Energetyki i Chemii oraz w Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]