Jerzy Panek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Panek
Data i miejsce urodzenia 11 grudnia 1918
Tarnów
Data i miejsce śmierci 5 stycznia 2001
Kraków
Dziedzina sztuki malarstwo,grafika
Grób w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego

Jerzy Panek (ur. 11 grudnia 1918 w Tarnowie, zm. 5 stycznia 2001 w Krakowie) – polski grafik i malarz.[1]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia odbywał na Wydziale Grafiki Państwowego Instytutu Sztuk Pięknych w Krakowie, który w czasie wojny został przemianowany na Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau. Po wojnie studiował w krakowskim Instytucie Sztuk Pięknych, a następnie na ASP pod kierunkiem Eibischa i Pronaszki. Zajmował się malarstwem i grafiką, a od 1952 roku głównie drzeworytem. Na początku wykorzystywał pomocniczo szkic i fotografię, potem na jego twórczość graficzną wpłynęła podróż do Chin w roku 1956 – zaczął rytować bezpośrednio na deskach. Na przełomie lat 1967/1968 był wykładowcą ASP w Krakowie, wiele lat później został jej honorowym profesorem.

Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON i Związku Polskich Artystów Plastyków.
Jego twórczość została wyróżniona nagrodami: złotym medalem na Triennale Współczesnej Sztuki Światowej w Nowym Delhi (1971, za drzeworyt Autoportret w białym kapeluszu), Nagrodą II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1963), Nagrodą im. Jana Cybisa (1986)[2], Nagrody Prasy IV Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1972). Za całokształt pracy twórczej otrzymał w roku 1998 Nagrodę Miasta Krakowa i Nagrodę Wojewody Krakowskiego.

Tuż przed śmiercią powstał o nim film dokumentalny Jerzy Panek. To, co najważniejsze, który zrealizowała Elżbieta Dzikowska[3].

Rajmund Kalicki, tłumacz współczesnych klasyków języka, charakteryzuje postać Jerzego Panka, niekiedy posługując się wyłącznie dialogiem.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Sołtysik, Jerzy Panek. Autoportret w odprysku losu,https://instytutksiazki.pl/czasopisma,9,tworczosc,8,tworczosc-3-2019,212.html
  2. Nagroda im. Jana Cybisa. culture.pl
  3. Jerzy Panek. To, co najważniejsze w bazie filmpolski.pl
  4. Marek Sołtysik, Miesięcznik Twórczość „Sztuka porusza prawdę”, http://tworczosc.com.pl/artykul/sztuka-porusza-prawde/.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]