Jerzy Ryba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Ryba (ur. 1909 w Warszawie, zm. po 1941) – polski scenarzysta i recenzent filmowy, autor tekstów piosenek. Używał pseudonimu Jerry.

Był synem właściciela żydowskiego teatru Scala. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim następnie zawodowo pracował jako dziennikarz. Jako recenzent współpracował z tygodnikiem Kino w 1938 był korespondentem tygodnika w Paryżu. Od 1930 pisał teksty piosenek rewiowych, sygnując je jako Jerry. Tłumaczył na język polski teksty piosenek z filmów amerykańskich i niemieckich (m.in. z filmu Karioka). Do najbardziej znanych jego piosenek należą: „Bo to się zwykle tak zaczyna” i „Za późno” (muz. Zygmunt Karasiński, wyk. Olgierd Buczek). Po wybuchu wojny znalazł się w Białymstoku skąd w grudniu 1939 powrócił do Warszawy. Od października 1940 przebywał w getcie warszawskim. Pracował w jednym z działów Urzędu Gminy Żydowskiej.[1]. Pisał teksty do żywego dziennika[2]. Dostarczał aktualnych tekstów satyrycznych i piosenek dlaTeatru Femina od chwili jego otwarcia w czerwcu 1941. Okoliczności jego śmierci pozostają nieznane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia w Bibliotece Polskiej Piosenki
  2. Tomasz Lerski, Encyklopedia Kultury Polskiej XX Wieku, Muzyka-Teatr-Film, ​ISBN 83-917189-9-9​, Polskie Wydawnictwo Naukowo-Encyklopedyczne, 2008