Jerzy Stepaniuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Jerzy
święty kapłan nowomęczennik
Data i miejsce urodzenia

6 kwietnia 1881
Policzna

Data i miejsce śmierci

9 lipca 1918
Andriejewskoje

Czczony przez

Rosyjski Kościół Prawosławny; Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Kanonizacja

2000
Moskwa
przez Rosyjski Kościół Prawosławny

Wspomnienie

9 lipca

Szczególne miejsca kultu

Werstok

Jerzy Stepaniuk (ur. 6 kwietnia 1881[1] w Policznej, zm. 9 lipca 1918 w Andriejewskim w Siedmiorzeczu) – duchowny prawosławny, jeden ze świętych nowomęczenników i wyznawców rosyjskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Marty i Fiodora Stepaniuków. W wieku dziewiętnastu lat podjął pracę nauczyciela w szkole cerkiewno-parafialnej w Nogorodowiczach, ożenił się z Eufrozyną zd. Łogosz, urodzoną w Ochnowie. Po tym, gdy troje ich dzieci kolejno zachorowało i zmarło w dzieciństwie, Jerzy Stepaniuk postanowił zostać prawosławnym kapłanem[1]. Ukończył seminarium duchowne w Moskwie w 1911 r., po czym został skierowany do służby w Glinowce w obwodzie siemirieczeńskim[2]. Po dwóch latach przeniesiono go do parafii w Andriejewskim, w tym samym powiecie. W miejscowości tej ks. Stepaniuk łączył służbę kapłańską z pracą nauczyciela religii i arytmetyki. Między r. 1910 a 1918 w rodzinie Stepaniuków urodziła się czwórka dzieci[1].

W czerwcu 1918 r., podczas wojny domowej w Rosji i po zajęciu Andriejewskiego przez oddział czerwonych, duchowny został aresztowany, ostatecznie jednak zwolniono go[2]. Dwa tygodnie później, gdy do wsi wkroczył inny oddział walczący po stronie bolszewików, kapłana zatrzymano po raz drugi, a po kilkunastu godzinach samowolnie, bez śledztwa ani sądu[3], rozstrzelano na urwisku nad Czinżałem[1]. Został pochowany na miejscowym cmentarzu[2].

Jerzy Stepaniuk został kanonizowany jako święty kapłan-nowomęczennik, jeden z soboru Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich w 2000. Dzień jego indywidualnego wspomnienia liturgicznego wypada w rocznicę śmierci[1].

Kanonizacja duchownego została uznana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Ośrodkiem kultu Jerzego Stepaniuka jest cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Werstoku, gdzie przyszły święty został ochrzczony[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f N. Klimuk, Święty Jerzy z Policznej, Przegląd Prawosławny, nr 9 (315), wrzesień 2011.
  2. a b c ГЕОРГИЙ, www.pravenc.ru [dostęp 2018-02-21].
  3. Святые Талдыкорганские новомученники, www.tald-blag.kz [dostęp 2018-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-21] (ros.).