Jerzy Styczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Styczyński
Ilustracja
Imię i nazwisko Jerzy Stanisław Styczyński
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1958
Kraków
Instrumenty gitara akustyczna, gitara elektryczna
Gatunki blues rock
Zawód muzyk
Powiązania Sztywny Pal Azji
Instrument
Gibson Les Paul '70, Gibson Les Paul '71, Gibson SG, Gibson L5, Ibanez Artist, Fender Stratocaster, Fender Telecaster, PRS
Zespoły
Dżem

Jerzy Stanisław Styczyński (ur. 16 lutego 1958 w Krakowie[1]) – polski gitarzysta, muzyk zespołu Dżem od 1981.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Styczyński dzieciństwo, młodość i wczesną dojrzałość spędził w Trzebini i w Chrzanowie. Tu też uczęszczał do szkół. Karierę gitarzysty zaczął w zespole działającym przy Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Tychach, z którym to od czasu do czasu występował na miejscowych przeglądach. Właśnie na jednym z takich konkursów został zauważony przez wokalistę zespołu Dżem, Ryszarda Riedla i zaproszony do współpracy. Ich pierwsze spotkanie nie doszło jednak do skutku, z powodu niestawienia się na nie osób zainteresowanych. Spotkali się nieco później, na próbie jednej z garażowych kapel i, jak gitarzysta wspominał po latach, dopiero wtedy rozmowa stała się poważna. Pierwszy kontakt z zespołem miał w 1978 roku. Z czasem zespół stał się czołowym przedstawicielem polskiego blues-rocka, a Styczyński niezwykle szanowanym gitarzystą, zapraszanym do współpracy przez najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Uznany muzyk sesyjny, można go usłyszeć na płytach takich grup jak m.in. Harlem czy Cree. Jest również członkiem formacji stworzonej przez Ryszarda Sygitowicza o nazwie "Giganci Gitary".

Jerzy Styczyński podczas koncertu z zespołem Dżem w klubie "Dekompresja" w Łodzi, marzec 2013r.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej gra na gitarze Gibson Les Paul Deluxe, jednak w swojej kolekcji ma również Fendera Stratocastera, Ibaneza Artista oraz Fendera Telecastera. Posiada swojego sygnowanego Telecastera firmy FGN Fujigen. W utworach akustycznych używa gitary Martin, Gibson Blues King Electric lub 12-strunowej Yamahy. Preferuje struny Dean Markley'a oraz Ernie Balla.

Aktualnie gra na wzmacniaczach firmy Marshall, kolumnach Marshall (posiada też kilka comb gitarowych firmy Marshall oraz Vox, z których korzysta w trakcie mniejszych koncertów lub występów sesyjnych). Posiada również sygnowane wzmacniacze i kolumny firmy BM Amplification. korzysta z efektów firmy Boss, Ibanez, Vox oraz Karaluch Custom.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Skaradziński: Dżem – Ballada o dziwnym zespole, wydanie rozszerzone i uaktualnione. Poznań: In Rock Music Press, 1998, str. 188. ​ISBN 83-86365-02-1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona zespołu Dżem