Jerzy Styczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Styczyński
Ilustracja
Imię i nazwisko Jerzy Stanisław Styczyński
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1958
Kraków
Instrumenty gitara akustyczna, gitara elektryczna
Gatunki blues rock
Zawód muzyk
Powiązania Sztywny Pal Azji
Instrument
Gibson Les Paul '70, Gibson Les Paul '71, Gibson SG, Gibson L5, Ibanez Artist, Fender Stratocaster, Fender Telecaster, PRS
Zespoły
Dżem

Jerzy Stanisław Styczyński (ur. 16 lutego 1958 w Krakowie[1]) – polski gitarzysta, muzyk zespołu Dżem od 1981.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Styczyński dzieciństwo, młodość i wczesną dojrzałość spędził w Trzebini i w Chrzanowie, tu też uczęszczał do szkół.

Karierę gitarzysty zaczął w zespole działającym przy Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Tychach, z którym to od czasu do czasu występował na miejscowych przeglądach. Właśnie na jednym z takich konkursów został zauważony przez wokalistę zespołu Dżem, Ryszarda Riedla i zaproszony do współpracy. Ich pierwsze spotkanie nie doszło jednak do skutku. Spotkali się nieco później na próbie jednej z garażowych kapel i, jak gitarzysta wspominał po latach, dopiero wtedy rozmowa stała się poważna. Pierwszy kontakt z zespołem miał w 1978 roku. Z czasem zespół stał się czołowym przedstawicielem polskiego blues-rocka, a Styczyński gitarzystą zapraszanym do współpracy przez najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku.

Uznany muzyk sesyjny, można go usłyszeć na płytach takich grup jak m.in. Harlem czy Cree. Jest również członkiem formacji stworzonej przez Ryszarda Sygitowicza o nazwie "Giganci Gitary".

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej gra na gitarze Gibson Les Paul Deluxe, jednak w swojej kolekcji ma również Fendera Stratocastera, Ibaneza Artista oraz Fendera Telecastera. Posiada swojego sygnowanego Telecastera firmy FGN Fujigen. W utworach akustycznych używa gitary Martin, Gibson Blues King Electric lub 12-strunowej Yamahy. Preferuje struny Dean Markleya oraz Ernie Balla.

Aktualnie gra na wzmacniaczach firmy VOX AC30CH, kolumnach Marshall 1960AX, posiada też kilka comb gitarowych firmy Marshall oraz Vox, z których korzysta w trakcie mniejszych koncertów lub występów sesyjnych. Posiada również sygnowane wzmacniacze i kolumny firmy BM Amplification. Korzysta z efektów firmy Strymon, Analogman, oraz Karaluch Custom.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Skaradziński: Dżem – Ballada o dziwnym zespole, wydanie rozszerzone i uaktualnione. Poznań: In Rock Music Press, 1998, str. 188. ​ISBN 83-86365-02-1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona zespołu Dżem