Jerzy Suchański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Suchański
Jerzy Suchański-senat.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1949
Ząbkowice
Senator V kadencji
Okres od 19 października 2001
do 18 października 2005
Przynależność polityczna Socjaldemokracja Polska
Prezydent Kielc
Okres od 14 lipca 1994
do 13 maja 1996
Przynależność polityczna Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej
Poprzednik Robert Rzepka
Następca Bogusław Ciesielski

Jerzy Zdzisław Suchański (ur. 5 marca 1949 w Ząbkowicach Będzińskich) – polski polityk, samorządowiec, inżynier elektryk, były prezydent Kielc, senator IV i V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Kielcach, na Politechnice Warszawskiej obronił doktorat z elektryki. Pracował m.in. jako dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Elektryfikacji i Technicznej Obsługi Rolnictwa "Eltor". Od 1971 wykładał elektrotechnikę na Politechnice Świętokrzyskiej (do 1974 funkcjonującej pod nazwą Kielecko-Radomska Wyższa Szkoła Inżynierska). Specjalizuje się w elektronice przemysłowej[1].

Działał w Forum Pracodawców, Stowarzyszeniu Współpracy "Polska-Wschód", Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa w Polsce, Stowarzyszeniu Charytatywnym im. Alberta Schweitzera, Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Należał do PZPR (był sekretarzem Komitetu Miejskiego w Kielcach), potem do Socjaldemokracji RP i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W marcu 2004 był w gronie członków-założycieli Socjaldemokracji Polskiej.

Pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Kielcach i prezydenta Kielc. W latach 1997–2005 sprawował mandat senatora z okręgu kieleckiego. W Senacie V kadencji przewodniczył Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury, Parlamentarnemu Zespołowi ds. Restrukturyzacji Energetyki, a od 2004 także Klubowi Senackiemu Socjaldemokracji Polskiej (istniejącemu do 2005)[2].

W 2005, 2007 i 2011 bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych (w 2005 do Senatu z ramienia SDPL, a w następnych elekcjach do Sejmu z listy kolejno LiD i PO). W styczniu 2008 objął wakujący mandat radnego sejmiku świętokrzyskiego, zastępując Sławomira Kopycińskiego[3] (w 2010 nie ubiegał się o reelekcję).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty (żona Maria), ma dwoje dzieci (córkę Annę i syna Kamila).

Przypisy

  1. Jerzy Suchański w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)
  2. Informacje na stronie Senatu
  3. Serwis PKW – Wybory 2006