Jerzy Szeruda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Szeruda
Ilustracja
sierżant pilot sierżant pilot
Data i miejsce urodzenia 16 października 1891
Wędrynia (Śląsk Cieszyński)
Data i miejsce śmierci 16 lutego 1919
okolice Przemyśla
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy I wojna światowa, Wojna polsko-ukraińska
Rumpler C.IV - na takim samolocie zginął Jerzy Szeruda

Jerzy Szeruda (ur. 16 października 1891 w Wędryni na Śląsku Cieszyńskim, zginął 16 lutego 1919) – sierżant pilot Wojska Polskiego II RP.

Życiorys[edytuj]

W 1914, z chwilą wybuchu I wojny światowej, jako obywatel Austro-Węgier, wcielony został do Cesarskiej i Królewskiej Armii. Na początku 1915 został odkomenderowany do szkoły pilotażu w Wiener Neustadt. Później doskonalił swoje umiejętności w Lugos (obecnie Lugoj w Rumunii) oraz w Arad. Po ukończeniu szkoleń został skierowany jako pilot na front do eskadry myśliwskiej. Do końca wojny służył w lotnictwie austriackim. Po kapitulacji Austro-Węgier wrócił do Polski, zgłosił się do 5 Eskadry Wywiadowczej stacjonującej na lotnisku Rakowickim w Krakowie i rozpoczął służbę na stanowisku pilota.

W czasie wojny polsko-ukraińskiej razem z eskadrą został przeniesiony na lotnisko Hurka koło Przemyśla. W dniu 16 lutego 1919 roku razem z porucznikiem obserwatorem Janem Pareńskim został wysłany na lot bojowy na samolocie Rumpler C.IV. W czasie wykonywania manewru samolot wpadł w korkociąg i runął na ziemię. W wypadku śmierć ponieśli obaj lotnicy.

Za zasługi został odznaczony Polową Odznaką Pilota. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Bibliografia[edytuj]

  • Marian Romeyko: Ku Czci Poległych Lotników Księga Pamiątkowa. Warszawa: Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Poległych Lotników, nakład Lucjana Złotnickiego, 1933. (pol.)