Jerzy Wilkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Wilkin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1947
Lwówek Śląski
Zawód, zajęcie ekonomista, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk ekonomicznych
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Jerzy Wilkin (ur. 25 maja 1947 w Lwówku Śląskim[1][2]) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, były dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1970 ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora (1976, na podstawie pracy pt. Tworzenie i podział dochodów ludności rolniczej w Polsce) i doktora habilitowanego (1985, w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną Współczesna kwestia agrarna)[3]. W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych[4].

Zawodowo przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Warszawskim, na tej uczelni doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Był prodziekanem (1987–1990) i dziekanem (1996–1999) Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich UW (1990–1992) i kierownikiem Katedry Ekonomii Politycznej (1996–2014)[1]. Wykładał również m.in. na Uniwersytecie w Białymstoku (na którym kierował Zakładem Przedsiębiorczości) oraz w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie[4]. Został także profesorem zwyczajnym w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN i kierownikiem Zakładu Integracji Europejskiej w tym instytucie[3].

W pracy naukowej zajął się zagadnieniami m.in. z zakresu rozwoju gospodarczego, ewolucji oraz transformacji systemów społeczno-ekonomicznych, instytucjonalnych uwarunkowań rozwoju, a także ekonomicznej roli państwa i sektora publicznego[3].

Od 2004 członek korespondent, a od 2013 członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk[1]. Powoływany m.in. w skład Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, rady naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (EAAE), a także na przewodniczącego rady programowej czasopisma „Ekonomista[3].

W 2003 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[5], a w 2011 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[6]. Otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku (2011), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2015)[1] oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2020)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]