Jerzy Wróblewski (muzealnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Wróblewski
Data i miejsce urodzenia 28 września 1938
Radom
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Okres od 1990
do 2006
Poprzednik Kazimierz Smoleń
Następca Piotr Cywiński
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Węgierskiego Zasługi (cywilny) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jerzy Wróblewski (ur. 28 września 1938 w Radomiu[1]) – polski działacz kulturalny i muzealnik. W latach 1990–2006 dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach rozpoczął pracę w Domu Kultury w Pionkach gdzie z czasem objął stanowisko dyrektora. Następnie objął stanowisko dyrektora Domu Kultury w Oświęcimiu. W 1987 rozpoczął pracę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na stanowisku dyrektora ds. administracyjnych. Następnie w 1990 został powołany na stanowisko dyrektora tegoż muzeum, funkcję tą pełnił nieprzerwanie przez 16 lat do przejścia na emeryturę[2].

Jest autorem i współautorem publikacji na temat byłego obozu zagłady. Podczas prawie dwudziestoletniej pracy w Muzeum Auschwitz stało się instytucją nowoczesną, otwartą na zewnątrz. Za jego dyrekcji dokonano m.in. generalnych prac konserwatorskich poobozowych baraków, wież wartowniczych i betonowych słupów od ogrodzenia. Dzięki jego staraniom na terenie byłego obozu powstały nowoczesne pracownie konserwatorskie[3].

Jerzy Wróblewski jest twórcą Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście[3], jest on także współinicjatorem powstania Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkeanu[4] oraz byłym członkiem Rady Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Pełnił także funkcję członka Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej II kadencji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wróblewski i Karol Musioł – kawalerami Legii Honorowej, dzieje.pl [dostęp 2021-09-14] (pol.).
  2. a b Aktualności / Muzeum / Auschwitz-Birkenau, auschwitz.org [dostęp 2021-09-14].
  3. a b Aktualności / Muzeum / Auschwitz-Birkenau, auschwitz.org [dostęp 2021-09-14].
  4. Aktualności / Muzeum / Auschwitz-Birkenau, auschwitz.org [dostęp 2021-09-14].
  5. Nadanie orderów i odznaczeń. – Prawo.pl, www.prawo.pl [dostęp 2021-09-14].
  6. MKiDN – Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis [dostęp 2021-09-14] (pol.).
  7. Aktualności / Muzeum / Auschwitz-Birkenau, auschwitz.org [dostęp 2021-09-14].