Jerzy Zięba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Zięba
Data urodzenia 2 maja 1956
Zawód, zajęcie przedsiębiorca
Narodowość polska
Alma Mater AGH Kraków[1]
Strona internetowa

Jerzy Zygmunt Zięba (ur. 2 maja 1956)[2]polski przedsiębiorca[3] i publicysta, propagator pseudonauki, naturopatii[4][5][6] i medycyny niekonwencjonalnej. Autor bestsellerowej[7], pseudonaukowej książki Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie (część 1[8] i 2[9]). Większość poglądów propagowanych przez Jerzego Ziębę jest niezgodna z aktualnym stanem medycznej wiedzy naukowej (patrz: Poglądy a wiedza naukowa) i spotyka się ze zdecydowaną krytyką ekspertów oraz środowisk akademickich (patrz: Krytyka przez środowisko akademickie).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba w latach 1976–1981 studiował na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, studia zakończył uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera[1]. W 1982 wyemigrował do Niemiec, gdzie pracował w saunie, sprzątał restauracje i pracował jako elektryk w masarni[6], a rok później do Australii, gdzie pracował m.in. jako kucharz, nurek, wykładowca nawigacji w szkole lotniczej oraz inżynier przy produkcji maszyn górniczych[10], a następnie zajmował się marketingiem[6]. W tym czasie ukończył kursy, zorganizowane przez przedsiębiorstwa mające siedziby w Australii i USA, z zakresu hipnozy klinicznej. Jerzy Zięba, mimo braku wykształcenia w dziedzinie psychoterapii, przedstawia się jako certyfikowany hipnoterapeuta (czyli psychoterapeuta stosujący w psychoterapii metody hipnozy).

W 2003 wrócił do Polski[6], gdzie zaczynał działalność jako propagator alternatywnych metod leczenia, publikując artykuły prasowe i filmy w serwisie YouTube oraz odbywając spotkania i prowadząc wykłady[4][11][12]. Założył też markę Visanto, która sprzedaje m.in. suplementy diety[13][14].

Propagator m.in. tak zwanej diety Kwaśniewskiego[10][6]. Komitet Terapii i Nauk o Leku PAN uznaje dietę optymalną Jana Kwaśniewskiego za wybitnie szkodliwą dla zdrowia[15]. Zięba nie uwierzył w tę opinię i przyjął teorię spiskową, jakoby norma cholesterolu została sztucznie zaniżona, żeby koncerny farmaceutyczne sprzedawały więcej leków obniżających cholesterol[6]. Był członkiem Rady Naukowej stowarzyszenia Polska Akademia Zdrowia[5].

W 2009 razem z Izabelą Dobrowolską przetłumaczył książkę Cholesterol – naukowe kłamstwo autorstwa duńskiego lekarza, dra n. med. Uffego Ravnskova[4][16].

W 2016 część 1 książki Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie znalazła się na 10. miejscu wśród najlepiej sprzedających się w ciągu roku pozycji w kategorii książki w księgarni internetowej empik.com[7].

21 kwietnia 2017 wystąpił z przemówieniem w Sejmie RP, apelując o całkowity zakaz upraw i handlu nasionami i żywnością zmodyfikowaną genetycznie na terytorium Polski[17].

Jest prezesem zarządu fundacji Polacy dla Polaków, która refinansuje zakup preparatów zawierających olejek z konopi (kannabidiol) rodzicom, którzy podają ten specyfik dzieciom z lekooporną padaczką oraz nowotworami mózgu[18].

Poglądy a wiedza naukowa[edytuj | edytuj kod]

Witamina C[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba jest wielkim orędownikiem leczenia witaminą C (kwasem askorbinowym), w tym dożylnym stosowaniem dużych dawek tej witaminy[19][13][20][21][22][23][24]. Twierdzi, że można nią wyleczyć wiele chorób i dolegliwości, od obrzęku dziąsła[1], przez sepsę (patrz Witamina C a sepsa), do nowotworów (patrz Witamina C a nowotwory).

Kiedy lekarze zdecydowali o odłączeniu urządzeń podtrzymujących funkcje życiowe tego człowieka, jeden z członków jego rodziny zaproponował zastosowanie witaminy C, o czym dowiedział się z… Internetu. Lekarz prowadzący oczywiście odmówił, wolał pozwolić pacjentowi umrzeć, ale niesamowita presja rodziny spowodowała podanie tego środka odżywczego w ilości 25 g. Po podaniu witaminy C dożylnie, po zaledwie dwóch dniach, stan pacjenta się poprawił.
— Jerzy Zięba, Ukryte terapie[25]

 

Badania naukowe nie potwierdzają skuteczności stosowania wysokich dawek witaminy C[26][27].

Zięba twierdzi, że odpowiednia jest tylko naturalna forma witaminy C, np. z owoców.

Najlepsza forma witaminy C jest w postaci takiej, w jakiej znajduje się w owocach. Wiadomo, że KAŻDA substancja stworzona sztucznie i podana człowiekowi nie jest naturalna. Witamina C znana jako „kwas askorbinowy” to znaczne uproszczenie.
— Jerzy Zięba, Ukryte terapie[28]

 

Witamina C wytwarzana naturalnie przez rośliny i zwierzęta jest identyczna z produkowaną przemysłowo[29][30].

Zięba twierdzi też, że witamina C nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia kamicy nerkowej[31]. W rzeczywistości ryzyko to wzrasta 1,2[32] do 2,2[33] raza przy spożywaniu jej w ilości 1 g lub więcej dziennie, choć jedynie u mężczyzn[32].

Witamina C nie przedłuża też życia[30][34][35][36], jak twierdzi Zięba w Ukrytych terapiach[37].

Witamina C a nowotwory[edytuj | edytuj kod]

Witaminę C sugeruje stosować nawet w przypadku nowotworów[10][21][22][24][38][39][40][41][42].

W tym przypadku, lekarz został przez prawnika zmuszony do podania witaminy C i… pacjent po kilku tygodniach całkowicie wyzdrowiał. A tak przy okazji… pacjent cierpiał też na nowotwór krwi – białaczkę. Po tej chorobie również nie było już śladu.
— Jerzy Zięba, Ukryte terapie[25]

 

Aktualna wiedza naukowa nie potwierdza skuteczności stosowania witaminy C (kwasu askorbinowego) przy leczeniu nowotworów[26][43][44][45][46]. W odniesieniu do leczenia nowotworów witaminą C, prof. Cezary Szczylik z Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie powiedział:

To jest kosmiczna bzdura. To jest efekt placebo albo efekt prowadzonego równolegle leczenia. Albo niedawno odbytego leczenia, bo często jest ten efekt przesunięcia. Trudno nas, którzy siedzą w nauce, wyselekcjonowanych i najlepszych na studiach medycznych, oskarżyć o klapki na oczach.
— prof. Cezary Szczylik, [10]

 

Witamina C a sepsa[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba opisuje stosowanie witaminy C także do leczenia sepsy wywołanej bakteriami opornymi na antybiotyki[38][47][48][49][50].

Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo opanowania, zredukowania czy nawet całkowitego zlikwidowania tego problemu we wszystkich szpitalach w Polsce. Wiąże się to z podaniem dożylnym dużej ilości, tzn. ok. 100 do 200 g askorbinianu sodu (co w pewnym zakresie opisałem w mojej książce).
— Jerzy Zięba, [51]

 

Wypowiedzi te wystąpiły w czasie notowanych przypadków zakażenia bakterią „New Delhi” (K. pneumoniae NDM) w polskich szpitalach[51]. Rzecznik Prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego odpowiedział na uwagi Zięby następująco:

(…) gdybyśmy leczyli zakażenia szpitalne, takim jest również zakażenie bakterią New Delhi, witaminą C to polskie państwo zbankrutowałoby z powodu wypłaty odszkodowań, które trzeba byłoby wypłacać chorym lub ich rodzinom za błąd medyczny.
— Jan Bondar, Rzecznik Prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, [51]

 

Witamina B3[edytuj | edytuj kod]

Zięba sugeruje też, że schizofrenię da się wyleczyć przy zastosowaniu suplementacji witaminą B3. Twierdzi między innymi[38][39][40]:

Weźmy tę witaminę B3, bo to jest jedna z ciekawszych witamin. Wysokie dawki witaminy B3, oczywiście z zastosowaniem witaminy C, bo ona jest wszędobylska, bardzo dobrze potrafią opanować schizofrenię.
— Jerzy Zięba

 

(…) Właściwie nie wiadomo z czego wynika schizofrenia, ale zastosowanie takiego podejścia, oczywiście z innymi witaminami, ale tu główna rolę odgrywa witamina B3, sprawia, że nagle nie ma schizofrenii. Warto spróbować najpierw, bo to straszna choroba. Coraz częściej zdarza się u młodych ludzi.
— Jerzy Zięba

 

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i osoby nią dotknięte wymagają stałego leczenia[52]:

Niezależnie od przebiegu choroby osoba nią dotknięta wymaga stałego leczenia, a także postępowania profilaktycznego w okresach remisji.
— dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza, specjalista psychiatra

 

Według niektórych badań[53][54], witaminy z grupy B mogą zmniejszyć symptomy choroby, ale nie uleczyć. W dodatku przedawkowanie witaminy B3 może wiązać się z poważnymi konsekwencjami[38].

Witamina E[edytuj | edytuj kod]

Zięba poleca też witaminę E[55][56], m.in. przez „silne działanie przeciwnowotworowe”[57]. Badania nie potwierdziły skuteczności stosowania witaminy w prewencji przed chorobami nowotworowymi[35][36][58][59][60].

Witamina K[edytuj | edytuj kod]

Zięba twierdzi, że podawanie witaminy K noworodkom jest bezsensowne, gdyż wraz z witaminą wstrzykiwane jest dziecku dużo niepotrzebnych substancji, a przy naturalnym odżywianiu rzadko pojawiają się jej niedobory[40][61][62]. Badania naukowe wskazują co innego: dziecko, któremu nie podano witaminy K jest bardziej podatne m.in. na chorobę krwotoczną noworodków[63][64][65][66][67].

Amigdalina[edytuj | edytuj kod]

Zięba sugeruje też leczenie nowotworów amigdaliną[42]. Badania wykazują, że amigdalina (Laetrile, witamina B17) nie jest skuteczna w leczeniu nowotworów, a bywa wręcz niebezpieczna, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu witaminy C[42][68][69][70][71].

Chelatacja[edytuj | edytuj kod]

Zięba opisuje też chelatację, podawanie EDTA w leczeniu nowotworów. EDTA jest stosowane przy zatruciu metalami ciężkimi. Brak skuteczności w leczeniu nowotworów, zanotowano zgony[42][72].

Nanosrebro[edytuj | edytuj kod]

Zięba zapewnia też o leczniczych właściwościach „nanosrebra” (zawiesiny srebra koloidalnego)[40][73]. Badania wykazują, że preparaty te mogą być szkodliwe[74][75][76][77]. Mogą doprowadzić do argyrii (srebrzycy). Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nawet zakazała[78] sprzedaży tych preparatów. Praca Silver products for medical indications: risk-benefit assessment („Produkty ze srebra dla celów leczniczych: ocena ryzyka i korzyści”)[77] we wnioskach zawiera: We emphasize the lack of established effectiveness and potential toxicity of these products („Podkreślamy brak ustalonej efektywności i potencjalną toksyczność tych produktów”).

Woda utleniona[edytuj | edytuj kod]

Zięba zaleca też wlewy z wody utlenionej (nadtlenku wodoru)[79][80][81].

Badania naukowe nie potwierdzają skuteczności takich terapii, które mogą być w dodatku bardzo niebezpieczne[82][83]. Mark Crislip z Science-Based Medicine określił to następująco: To sum up: (…) cannot function, does not function, can kill (…) („nie może działać, nie działa, może zabić”)[83].

Pamięć wody[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba stworzył i sygnuje markę Visanto[13][14], produkującą m.in. suplementy diety, ale także np. „strukturyzator wody”[84] (cena 2500 zł w październiku 2017), który ma poprawiać jakość wody przez „przywrócenie jej pamięci”[1][22][40]. Twierdzi też, że do wody należy dobrze mówić[1]. Woda nie ma żadnej „pamięci”; sprzedawane urządzenie jest filtrem osmotycznym z doczepionym magnetyzerem na baterię[1][85].

Szczepionki[edytuj | edytuj kod]

Zięba przestrzega też przed szczepieniami[1][86][87][88][89][90]:

Uważam, że bezpieczeństwo szczepionek absolutnie nie zostało udowodnione
— Jerzy Zięba, [91][92]

 

(…) jestem przeciwnikiem szczepień, bo szczepionki, w obecnym wydaniu są DIABLO NIEBEZPIECZNE DLA NASZYCH DZIECI
— Jerzy Zięba, [24]

 

Skuteczność szczepionek nie jest jeszcze udowodniona, a każda z nich ma zawarte w sobie substancje niezwykle toksyczne.
— Jerzy Zięba, [86]

 

Wstrzykuje się rtęć noworodkom.
— Jerzy Zięba, [88]

 

Szczepionki są dokładnie badane m.in. pod kątem bezpieczeństwa[42][93][94]. Szczepionki nie zawierają rtęci, a związek rtęci używany jako konserwant (tiomersal) bywa zawarty w stężeniach niezagrażających zdrowiu (nawet przy wielu dawkach). W dodatku w przypadku zaprzestania stosowania tego środka nie stwierdzono zmniejszenia zdiagnozowanych przypadków np. autyzmu dziecięcego[95][96][97].

Zięba nie uznaje konsensusu naukowego[98] dotyczącego braku związku między szczepionką MMR, a autyzmem[42]. Twierdzi, że Andrew Wakefield, który sfałszował badania, za co dostał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Wielkiej Brytanii, został osądzony bezpodstawnie[99][100].

Brak skuteczności leczenia konwencjonalnego[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba twierdzi w książkach i wypowiedziach, że wiele konwencjonalnych metod leczenia jest nieskutecznych. Dotyczy to m.in. chemioterapii[12] i mammografii (która jest metodą diagnostyczną, a nie leczniczą, czy profilaktyczną).

Nie ma ani jednego przypadku spośród milionów kobiet, w którym mammografia ZAPOBIEGŁA powstaniu nowotworu piersi. Wręcz przeciwnie, jak wiadomo, mammografia sprzyja powstawaniu nowotworów
— Jerzy Zięba, Ukryte terapie[101]

 

Leczenie nowotworów metodami medycyny akademickiej to po prostu rzeźnia, nie ma to niczego wspólnego z prawidłowym leczeniem choroby nowotworowej.
— Jerzy Zięba, [88]

 

Skuteczność chemioterapii bardzo zależy od typu nowotworu i jego złośliwości histologicznej. W niektórych przypadkach szansa wyzdrowienia po stosowaniu chemioterapii sięga 95%[42][102][103].

Podobnie wypowiada się na temat leczenia schizofrenii:

Skutki leczenia schizofrenii środkami farmakologicznymi są fatalne.
— Jerzy Zięba, [38][39]

 

Psychiatrzy twierdzą natomiast, że „regularne przyjmowanie leków przez chorych pomaga im uniknąć lub zmniejszyć ilość okresów nasilenia choroby, a to z kolei ułatwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie”[38].

Podobnie odnosi się do metod leczenia stosowanych przez kardiologów i ortopedów:

Jeśli macie miażdżycę i grozi wam zawał serca nie idźcie, na litość, do kardiologa (…) Jeżeli ktoś ma problem ze swoimi kolanami, nogami, bo zniszczył sobie chrząstkę i mu grozi endoproteza, na litość boską, nie idźcie do ortopedy, bo wam nogę obetną!
— Jerzy Zięba, [104][105]

 

Nie zaleca też konwencjonalnego leczenia w przypadku m.in. osteoporozy[10], cukrzycy[10][106], chorób tarczycy[10], miażdżycy tętnic[10][107][108][109], stwardnienia rozsianego[10][110][111], alergii[10], łuszczycy[106][112][113]. Lekarze przestrzegają, że przerwanie lub nierozpoczęcie leczenia konwencjonalnego wielu schorzeń może doprowadzić do stanu, w którym już nie można pacjentowi pomóc, lub nawet do śmierci[114][10].

Rośliny transgeniczne (GMO)[edytuj | edytuj kod]

Zięba jest przeciwnikiem wprowadzania w Polsce roślin transgenicznych[17][115]. Aktualny konsensus naukowy jest taki, że rośliny transgeniczne są bezpieczne[116][117].

Szkodliwość Wi-Fi[edytuj | edytuj kod]

Zięba twierdzi, że promieniowanie elektromagnetyczne z urządzeń Wi-Fi może m.in. powodować niepłodność u dziewczynek[1][118]:

Wycofać Wi-Fi ze szkół, przedszkoli itd. NATYCHMIAST! Szczególnie chodzi mi o wpływ tego promieniowania na dziewczynki (…)
— Jerzy Zięba, [118]

 

Badania naukowe nie potwierdzają zagrożeń związanych z promieniowaniem urządzeń bezprzewodowych Wi-Fi (które w dodatku jest mniej niebezpiecznym promieniowaniem niejonizującym)[119][120].

Cenzura badań naukowych[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba twierdzi[1], że wyszukiwarka internetowa PubMed cenzuruje badania naukowe.

Kiedy brałem udział w konferencji organizowanej przez Cancer Control Society w Los Angeles, obecni tam lekarze, szczególnie onkolodzy, całkiem otwarcie mówili, że najlepsze prace jakie czytali, to takie, które cenzorzy PubMed odrzucili.
— Jerzy Zięba, Ukryte terapie

 

PubMed nie cenzuruje badań, jest tylko wyszukiwarką z różnych baz danych i trafiają tam odniesienia do badań różnej jakości z różnych czasopism (w tym z medycyny niekonwencjonalnej)[1][121].

Powiększanie biustu hipnozą[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Zięba twierdzi, że można hipnoterapią powiększyć biust[122].

Można wpłynąć na kobietę w hipnozie, w taki sposób, że zaczyna się jej powiększać biust i piersi rosną – po 12 tygodniach nawet około 12 cm w obwodzie
— Jerzy Zięba, [1][91][106][123]

 

Wyników dwóch badań naukowych na ten temat[124][125], które obciążone były licznymi błędami merytorycznymi, nie udało się powtórzyć od 1977[126].

Krytyka przez środowisko akademickie[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele środowiska akademickiego niejednokrotnie krytykowali jego wystąpienia, publikacje i poglądy, wskazując na ich pseudonaukowość i sprzeczność z najnowszą wiedzą medyczną, szczególnie w punktach, w których odrzucają one medycynę opartą na dowodach; sposoby leczenia zawarte w jego książkach były krytykowane przez lekarzy, m.in. prof. Krzysztofa Składowskiego oraz prof. Jana Duławę[127].

Zięba skupia się na dowodach anegdotycznych[128]. Zwolennicy Zięby nieustannie podają przykłady cudownych uzdrowień wskutek jego terapii. Na stronie jest nawet zakładka „Pomogło”. Niestety, nie ma zakładki „Zaszkodziło”.[40]

Sprzeciw środowiska naukowego wzbudziło też m.in. wynajęcie sal na wykłady Zięby przez niektóre uczelnie publiczne w Polsce[42][123][129][130][131][132].

Jest tu mowa o takich metodach, jak: leczenie własnym umysłem i pozytywnymi częstotliwościami czy o leczeniu kwantowym, cokolwiek miałoby to znaczyć. Zdecydowanie nie są to metody ani medyczne, ani naukowe.
— Barbara Brzezicka, inicjatorka protestu przeciwko wykładom Zięby na Uniwersytecie Gdańskim, [133]

 

My, dziennikarze zajmujący się tematyką zdrowia, medycyny i nauki, zwracamy się do Księdza Profesora z prośbą o bliższe przyjrzenie się wydarzeniu, które odbędzie się w najbliższą sobotę (16 kwietnia) w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 22.00 w Auditorium Maximum UKSW w Warszawie. Swój wykład wygłosi, a następnie poprowadzi seminarium Pan Jerzy Zięba. Jak sam o sobie pisze: dyplomowany hipnoterapeuta kliniczny w Australii i USA. W środowisku dziennikarskim jest dobrze znany jako człowiek, który neguje osiągnięcia medycyny i podważa wiedzę naukową. Co gorsza, rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat profilaktyki i leczenia wielu chorób, m.in. układu krążenia, nowotworów i stosowania szczepionek. „Uważamy działalność tego Pana za szkodliwą społecznie i obawiamy się, że promowanie jego poglądów wcześniej czy później doprowadzi do tragedii.
— List dziennikarzy ws. wykładu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, [114]

 

Zarzuca mu się m.in. brak warsztatu naukowego, skłonność do nadmiernych uproszczeń, a także powoływanie się na mało wiarygodne badania[127].

Teorie pana Zięby, to są kompletne pseudonaukowe brednie. Są bardzo szkodliwe, ponieważ jeżeli ktoś w nie uwierzy i podda się tym jego terapiom, to niestety może bardzo się źle skończyć dla chorego.
— prof. Jacek Jassem, onkolog, radiolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, [91]

 

Tezy pana Zięby w znacznej mierze są nie tyle kontrowersyjne, ile po prostu fałszywe, ewentualnie stanowią osobliwą mieszankę danych rzeczywistych (nielicznych), danych i hipotez nieaktualnych bądź dawno przez naukę zdyskredytowanych oraz danych po prostu fałszywych.
— dr Paulina Łopatniuk, patomorfolog, [131]

 

O działalności Jerzego Zięby wypowiedziała się także dr Bożena Janicka, pediatra, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia[114]:

Ja jako lekarz za to, co robię, odpowiadam głową. Jeśli komuś zrobię krzywdę, samorząd lekarski może odebrać mi prawo wykonywania zawodu, odpowiadam też przed Rzecznikiem Praw Pacjenta, sądem powszechnym. Natomiast znachorzy nie odpowiadają za nic. (…) Na tym co się robi trzeba się znać i ponosić konsekwencje działań, szczególnie jeśli to dotyczy zdrowia i życia drugiego człowieka.
— dr Bożena Janicka, lekarz rodzinny, pediatra, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia

 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz, powiedział[114]:

Może lekarze powinni włożyć togi, palić kadzidła, roztaczać wokół siebie aurę tajemniczości, z której nowoczesna medycyna została odarta. Niektórzy czekają na takie czary i stąd to bezkrytyczne podążanie za cudotwórcami.
— dr Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

 

Książki[edytuj | edytuj kod]

Programy telewizyjne i radiowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k Jerzy Zięba i ukryte terapie, To tylko teoria, 21 sierpnia 2016 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-27] (pol.).
 2. Fundacja Polacy dla Polaków w Krajowym Rejestrze Sądowym
 3. Jerzy Zięba, Curriculum Vitae Jerzy (George) Zieba [doc] [dostęp 2017-05-08] (ang.).
 4. a b c Jerzy Zięba: Oficjalna strona Jerzego Zięby (pol.). jerzyzieba.com. [dostęp 2017-04-22].
 5. a b Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Rada Naukowa PAZ, Polska Akademia Zdrowia [dostęp 2017-05-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-07] (pol.).
 6. a b c d e f Szymon Krawiec, Ukryte terapie, ukryte zyski, „Wprost”, 30 października 2017, s. 20–26.
 7. a b Bestsellery: Książki – Książki – top 100 sprzedaży – empik.com!, Empik, 17 lutego 2017 [dostęp 2017-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 8. Zięba 2014 ↓.
 9. a b Jerzy Zięba, Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie. Cz. 2, wyd. 1, Rzeszów 2016, ISBN 978-83-945130-3-0, OCLC 969906388 (pol.).
 10. a b c d e f g h i j k l Jerzy Zięba i jego Ukryte Terapie. Kulisy Sławy, TVN Uwaga!, 27 listopada 2016 [dostęp 2017-09-27] (pol.).
 11. a b Jerzy Zięba: Kanał Jerzego Zięby (pol.). YouTube. [dostęp 2017-04-22].
 12. a b Marta Glanc: Wykład kontrowersyjnego naturoterapeuty w PAN? „Nie mamy z tym nic wspólnego” (pol.). poznan.onet.pl, 2017-02-28. [dostęp 2017-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-05)].
 13. a b c Jerzy Zięba o witaminie C. Jerzy Zięba 2016-09-15.
 14. a b Jerzy Zięba o marce Visanto. Jerzy Zięba 2017-05-07.
 15. Stanisław Sterkowicz, Czy dieta optymalna jest szkodliwa?, „Służba Zdrowia” (35–38), 13 maja 2004 [dostęp 2017-10-30] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-30] (pol.).
 16. Uffe Ravnskov, Cholesterol naukowe kłamstwo, Warszawa: Wydawnictwo WGP, 2009, ISBN 978-83-87534-69-1, OCLC 750684851 (pol.).
 17. a b Jerzy Zięba w Sejmie – Poruszające i mocne wystąpienie. niezaleznatelewizja 2017-04-21.
 18. O nas (pol.). Polacy dla Polaków. [dostęp 2017-10-04].
 19. Jarosław Krajewski (prowadzący), C jak witamina C, Polskie Radio Katowice, 31 grudnia 2016 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 20. Ukryte terapie. Niezwykłe właściwości witaminy C. Jerzy Zięba. Katowice 2014. Jerzy Zięba 2014-09-28.
 21. a b Jerzy Zięba – Witamina C. uwolnicmedycyne 2017-05-07.
 22. a b c Katarzyna Kubisiowska, Lekcje Zięby, Medycyna praktyczna, 6 czerwca 2017 [dostęp 2017-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 23. Mateusz Kijowski, Dlaczego oszust wygrywa z lekarzem?, „naTemat.pl”, 13 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 24. a b c Marcin Napiórkowski, Czy Jerzy Zięba żyje w Matrixie?, „Mitologia współczesna”, 18 lutego 2017 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 25. a b Zięba 2014 ↓, s. 97.
 26. a b Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Michelle K. Wilson i inni, Review of high-dose intravenous vitamin C as an anticancer agent, „Asia-Pacific Journal of Clinical Oncology”, 10 (1), 2014, s. 22–37, DOI10.1111/ajco.12173, PMID24571058 (ang.).
 27. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Goran Bjelakovic i inni, Antioxidant supplements for prevention of mortality in healthy participants and patients with various diseases, „The Cochrane Database of Systematic Reviews” (3), 2012, CD007176, DOI10.1002/14651858.CD007176.pub2, PMID22419320 (ang.).
 28. Zięba 2014 ↓, s. 122.
 29. Manfred Eggersdorfer i współpr.: Vitamins. 10. Vitamin C (l-Ascorbic Acid). W: Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry. Veinheim: Wiley-VCH Verlag, 2005, s. 110–123. DOI: 10.1002/14356007.a27_443. (ang.)
 30. a b Ukryte terapie – Leczenie naturalne, naturalneleczenie.com.pl [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-05] (pol.).
 31. Zięba 2014 ↓, s. 22.
 32. a b Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Pietro Manuel Ferraro i inni, Total, Dietary, and Supplemental Vitamin C Intake and Risk of Incident Kidney Stones, „American Journal of Kidney Diseases: The Official Journal of the National Kidney Foundation”, 67 (3), 2016, s. 400–407, DOI10.1053/j.ajkd.2015.09.005, PMID26463139, PMCIDPMCPMC4769668.
 33. Publikacja dostępna po bezpłatnej rejestracji Laura D.K. Thomas i inni, Ascorbic Acid Supplements and Kidney Stone Incidence Among Men: A Prospective Study, „JAMA Internal Medicine”, 173 (5), 2013, s. 386–388, DOI10.1001/jamainternmed.2013.2296, PMID23381591 (ang.).
 34. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Duk-Hee Lee i inni, Does supplemental vitamin C increase cardiovascular disease risk in women with diabetes?, „The American Journal of Clinical Nutrition”, 80 (5), 2004, s. 1194–1200, DOI10.1093/ajcn/80.5.1194, PMID15531665 (ang.).
 35. a b Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Howard D. Sesso i inni, Vitamins E and C in the Prevention of Cardiovascular Disease in Men: The Physicians’ Health Study II Randomized Trial, „JAMA: the journal of the American Medical Association”, 300 (18), 2008, s. 2123–2133, DOI10.1001/jama.2008.600, PMID18997197, PMCIDPMC2586922 (ang.).
 36. a b Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Lynne E. Young, Vitamin E or vitamin C supplements did not differ from placebo for major cardiovascular events and mortalityCommentary, „Evidence-Based Nursing”, 12 (2), 2009, s. 48–48, DOI10.1136/ebn.12.2.48, PMID19321825, Cytat: Conclusion: A high vitamin C intake from supplements is associated with an increased risk of cardiovascular disease mortality in postmenopausal women with diabetes. (ang.).
 37. Ukryte terapie, ukryteterapie.pl, 10 stycznia 2017 [dostęp 2017-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-20], Cytat: Czy jednak można takiemu pacjentowi przedłużyć życie nawet i o trzy lata, a może więcej i to bez chemioterapii? Można – to jest fakt..
 38. a b c d e f Anna Kaczmarek, Czego naucza Jerzy Zięba w Polskim Radiu? Przesłuchałam audycję i boję się, że ktoś uwierzy w to, co on tam wygaduje, „naTemat.pl”, 31 października 2016.
 39. a b c Alfabet Jerzego Zięby. B jak kompleks witamin B.. Radio Katowice 2016-10-21.
 40. a b c d e f Paweł Jarosz, Ukryte terapie czy ukryte ściemy – czyli jak szarlatani zarabiają miliony, „(nie)zdrowybiznes.pl”, 9 stycznia 2017 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 41. Jestem listonoszem, który przyniósł niektórym lekarzom złą wiadomość. Jerzy Zięba w Skandalistach, „Polsat News”, 29 kwietnia 2017 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-28].
 42. a b c d e f g h Paulina Łopatniuk, Wyleczy raka i powiększy biust, czyli Zięba na uniwersytecie, „Patolodzy na klatce. O nauce i nie tylko”, 24 listopada 2015 [zarchiwizowane z adresu 2017-06-07].
 43. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Edward T. Creagan i inni, Failure of High-Dose Vitamin C (Ascorbic Acid) Therapy to Benefit Patients with Advanced Cancer, „The New England Journal of Medicine”, 301 (13), 1979, s. 687–690, DOI10.1056/nejm197909273011303, PMID384241 (ang.).
 44. David Gorski, High dose vitamin C and cancer: Has Linus Pauling been vindicated?, „Science-Based Medicine”, 18 sierpnia 2008 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-14] (ang.).
 45. David Gorski, Vitamin C strikes (out) again, „Science-Based Medicine”, 6 października 2008 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (ang.).
 46. David Gorski, The return of the revenge of high dose vitamin C for cancer, „Science-Based Medicine”, 10 lutego 2014 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-16] (ang.).
 47. Alfabet Jerzego Zięby. S jak sepsa.. Radio Katowice 2017-03-21.
 48. Jerzy Zięba o sepsie i niepotrzebnych zgonach. Jerzy Zięba 2017-09-07.
 49. Jerzy Zięba – Sepsa w polskich szpitalach. Jerzy Zięba 2016-05-02.
 50. Alfabet Jerzego Zięby S jak sepsa. Jerzy Zięba 2017-09-07.
 51. a b c Anna Kaczmarek, Superbakteria atakuje w Warszawie. Znachor Jerzy Zięba nie poradzi sobie z zakażeniami szpitalnymi, „naTemat.pl”, 4 maja 2016 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).
 52. Joanna Borowiecka-Kluza, Schizofrenia, Medycyna Praktyczna, 14 grudnia 2012 [dostęp 2017-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-22] (pol.).
 53. B vitamins reduce schizophrenia symptoms, study finds, „ScienceDaily”, 16 lutego 2017 [dostęp 2017-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-25] (ang.).
 54. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji J. Firth i inni, The effects of vitamin and mineral supplementation on symptoms of schizophrenia: a systematic review and meta-analysis, „Psychological Medicine”, 47 (9), 2017, s. 1515–1527, DOI10.1017/S0033291717000022 (ang.).
 55. Jarosław Krajewski (prowadzący), W Alfabecie Jerzego Zięby literki E i Q, Polskie Radio Katowice, 22 sierpnia 2017 [dostęp 2017-10-02] (pol.).
 56. Alfabet Jerzego Zięby. Literki E i Q.. Radio Katowice 2017-08-27.
 57. Jerzy Zięba – Witamina E. uwolnicmedycyne 2017-05-06.
 58. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Eric A. Klein i inni, Vitamin E and the risk of prostate cancer: the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT), „Journal of the American Medical Association”, 306 (14), 2011, s. 1549–1556, DOI10.1001/jama.2011.1437, PMID21990298, PMCIDPMC4169010, Cytat: Conclusion Dietary supplementation with vitamin E significantly increased the risk of prostate cancer among healthy men. (ang.).
 59. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Johannes F.E. Mann i inni, Effects of vitamin E on cardiovascular outcomes in people with mild-to-moderate renal insufficiency: results of the HOPE study, „Kidney International”, 65 (4), 2004, s. 1375–1380, DOI10.1111/j.1523-1755.2004.00513.x, PMID15086477 (ang.).
 60. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Julie E. Buring, Aspirin prevents stroke but not MI in women; vitamin E has no effect on CV disease or cancer, „Cleveland Clinic Journal of Medicine”, 73 (9), 2006, s. 863–870, PMID16970138 [dostęp 2018-03-15] (ang.).
 61. Jerzy Zięba, Ukryte Terapie – Jerzy Zięba, Facebook, 7 stycznia 2017 [dostęp 2017-10-04], Cytat: Od długiego już czasu przestrzegam rodziców przed stosowaniem witaminy K1 u noworodków. Pomijam już brak sensu tego, ale zwróćcie też uwagę na to co w tym zastrzyku oprócz witaminy K1 jest, bo to nie jest tylko sama witamina K! !!! Może być alkohol, Polisorbat 80, aluminium itd... (pol.).
 62. Jarosław Krajewski (prowadzący), K jak witamina K, Polskie Radio Katowice, 24 grudnia 2016 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 63. Włodzimierz M. Borkowski, Choroba krwotoczna noworodków, Medycyna Praktyczna, 22 lutego 2012 [dostęp 2017-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-04] (pol.).
 64. Rebecca Dekker, Evidence on: Vitamin K for Newborns, „Evidence Based Birth”, 20 stycznia 2015 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-10] (ang.).
 65. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Rachael Schulte i inni, Rise in late onset vitamin K deficiency bleeding in young infants because of omission or refusal of prophylaxis at birth, „Pediatric Neurology”, 50 (6), 2014, s. 564–568, DOI10.1016/j.pediatrneurol.2014.02.013, PMID24842255 [dostęp 2017-10-01] (ang.).
 66. Martin J. Shearer, Vitamin K deficiency bleeding (VKDB) in early infancy, „Blood Reviews”, 23 (2), 2009, s. 49–59, DOI10.1016/j.blre.2008.06.001, ISSN 1532-1681, PMID18804903 [dostęp 2017-10-01] (ang.).
 67. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Alison Busfield i inni, Vitamin K deficiency bleeding after NICE guidance and withdrawal of Konakion Neonatal: British Paediatric Surveillance Unit study, 2006–2008, „Archives of Disease in Childhood”, 98 (1), 2013, s. 41–47, DOI10.1136/archdischild-2011-301029, PMID23148314 (ang.).
 68. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Stefania Milazzo, Markus Horneber, Laetrile treatment for cancer, „The Cochrane Database of Systematic Reviews” (4), 2015, CD005476, DOI10.1002/14651858.CD005476.pub4, PMID25918920 (ang.).
 69. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Brian O’Brien, Catherine Quigg, Tim Leong, Severe cyanide toxicity from ‘vitamin supplements’, „European Journal of Emergency Medicine: Official Journal of the European Society for Emergency Medicine”, 12 (5), 2005, s. 257–258, PMID16175068 (ang.).
 70. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Harald Sauer i inni, Severe cyanide poisoning from an alternative medicine treatment with amygdalin and apricot kernels in a 4-year-old child, „Wiener Medizinische Wochenschrift (1946)”, 165 (9–10), 2015, s. 185–188, DOI10.1007/s10354-014-0340-7, PMID25605411, Cytat: The use of alternative medicines is increasing and poorly regulated. We describe a case of severe cyanide poisoning arising from amygdalin, a putative vitamin supplement. (ang.).
 71. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Jonathan Bromley i inni, Life-threatening interaction between complementary medicines: cyanide toxicity following ingestion of amygdalin and vitamin C, „The Annals of Pharmacotherapy”, 39 (9), 2005, s. 1566–1569, DOI10.1345/aph.1E634, PMID16014371, Cytat: Amygdalin has been used for decades by patients with cancer who are seeking alternative therapies, and severe reactions have not been reported with this dose. An interaction with vitamin C is a plausible explanation for this life-threatening response. (ang.).
 72. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Arla J. Baxter, Edward P. Krenzelok, Pediatric fatality secondary to EDTA chelation, „Clinical Toxicology”, 46 (10), 2008, s. 1083–1084, DOI10.1080/15563650701261488, PMID18949650, Cytat: It is unfortunate that this treatment option is available as its efficacy has never been validated. Furthermore, medical practitioners and parents must be educated regarding the potential catastrophic effects from chelation therapy for the treatment of autism. (ang.).
 73. Jerzy Zięba, O koloidalnym srebrze i złocie – Ukryte Terapie – Jerzy Zięba, Facebook, 3 stycznia 2017 [dostęp 2017-10-03] (pol.).
 74. Agata Ogórek, Naukowcy ostrzegają: nanosrebro może być szkodliwe, Laboratoria.net [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-01] (pol.).
 75. Simon Pitman, Research into nanosilver leads scientists to give warning, „CosmeticsDesign-Europe.com”, 10 marca 2014 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-01] (ang.).
 76. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Thiago Verano-Braga i inni, Insights into the cellular response triggered by silver nanoparticles using quantitative proteomics, „ACS nano”, 8 (3), 2014, s. 2161–2175, DOI10.1021/nn4050744, PMID24512182 (ang.).
 77. a b Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Man C. Fung, Debra L. Bowen, Silver Products for Medical Indications: Risk-Benefit Assessment, „Journal of Toxicology: Clinical Toxicology”, 34 (1), 2008, s. 119–126, DOI10.3109/15563659609020246, PMID8632503, Cytat: Conclusions: We emphasize the lack of established effectiveness and potential toxicity of these products. (ang.).
 78. Food and Drug Administration, Over-the-Counter Drug Products Containing Colloidal Silver Ingredients or Silver Salts, 17 sierpnia 1999 [zarchiwizowane z adresu 2013-09-02] (ang.).
 79. Jarosław Krajewski (prowadzący), W Alfabecie Jerzego Zięby literka W jak wlewy, Polskie Radio Katowice, 29 sierpnia 2017 [dostęp 2017-10-02] (pol.).
 80. Alfabet Jerzego Zięby. Literka W jak wlewy.. Radio Katowice 2017-09-02.
 81. Jerzy Zięba – woda utleniona. uwolnicmedycyne 2017-06-09.
 82. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Questionable methods of cancer management: hydrogen peroxide and other ‘hyperoxygenation’ therapies, „CA: a cancer journal for clinicians”, 43 (1), 1993, s. 47–56, DOI10.3322/canjclin.43.1.47, ISSN 0007-9235, PMID8422605 [dostęp 2017-10-03], Cytat: “Hyperoxygenation” therapy-also called “oxymedicine,” “bio-oxidativetherapy,” “oxidative therapy,” and “oxidology”-is a method of cancermanagement based on the erroneous concept that cancer is caused by oxygendeficiency and can be cured by exposing cancer cells to more oxygen than they can tolerate. (ang.).
 83. a b Mark Crislip, Blonde Blood: Hydrogen Peroxide Infusions, „Science-Based Medicine”, 16 listopada 2012 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (ang.).
 84. Strukturyzator wody pitnej Visanto, Ukryte terapie, 10 stycznia 2017 [dostęp 2017-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-07] (pol.).
 85. Nie daj się zrobić w konia, To tylko teoria [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-05] (pol.).
 86. a b Katarzyna Burda, Szczepionkowy i nowotworowy szarlatan oraz jego wyznawcy, „Newsweek”, 16 kwietnia 2016 [dostęp 2017-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 87. Zabójcze szczepionki i 880 mld za Warszawę, część 1 – Jan Zbigniew hrabia Potocki i Jerzy Zięba, Porozmawiajmy TV [dostęp 2017-09-27] (pol.).
 88. a b c Zabójcze szczepionki i 880 mld za Warszawę, część 2 – Jan Zbigniew hrabia Potocki i Jerzy Zięba, Porozmawiajmy TV [dostęp 2017-09-27] (pol.).
 89. Alfabet Jerzego Zięby. S jak szczepionki.. Polskie Radio Katowice 2017-08-12.
 90. Jarosław Krajewski (prowadzący), W Alfabecie Jerzego Zięby literka S jak szczepionki., Polskie Radio Katowice, 8 sierpnia 2017 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 91. a b c Leczy raka i powiększa piersi w hipnozie. Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego nie chcą spotkania ze „znachorem”, 23 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-27] (pol.).
 92. niezaleznatelewizja: Jerzy Zięba o wypowiedzi o T. Rydzyka nt. szczepionek – 21.02.2017 (pol.). YouTube, 2017-02-21. [dostęp 2017-04-22].
 93. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Roger Baxter i inni, Long-term Effectiveness of Varicella Vaccine: A 14-Year, Prospective Cohort Study, „Pediatrics”, 131 (5), 2013, e1389–e1396, DOI10.1542/peds.2012-3303, PMID23545380 (ang.).
 94. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Lisen Arnheim-Dahlström i inni, Autoimmune, neurological, and venous thromboembolic adverse events after immunisation of adolescent girls with quadrivalent human papillomavirus vaccine in Denmark and Sweden: cohort study, „British Medical Journal”, 347, 2013, f5906, DOI10.1136/bmj.f5906, PMID24108159 (ang.).
 95. David Gorski, Toxic myths about vaccines, „Science-Based Medicine”, 18 lutego 2008 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (ang.).
 96. David Gorski, Mercury in vaccines as a cause of autism and autism spectrum disorders (ASDs): A failed hypothesis, „Science-Based Medicine”, 7 stycznia 2008 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (ang.).
 97. David Gorski, Still more evidence that vaccines don’t cause autism – Respectful Insolence, ScienceBlogs [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (ang.).
 98. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Luke E. Taylor, Amy L. Swerdfeger, Guy D. Eslick, Vaccines are not associated with autism: An evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies, „Vaccine”, 32 (29), 2014, s. 3623–3629, DOI10.1016/j.vaccine.2014.04.085 (ang.).
 99. Jerzy Zięba, Wakefield, Jerzy Zięba – strona domowa [dostęp 2017-09-29] (pol.).
 100. Jerzy Zięba – prawda w sprawie doktora Wakefielda. Jerzy Zięba 2017-06-20.
 101. Zięba 2014 ↓, s. 32.
 102. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Nasser H. Hanna, Lawrence H. Einhorn, Testicular Cancer – Discoveries and Updates, „The New England Journal of Medicine”, 371 (21), s. 2005–2016, DOI10.1056/nejmra1407550 (ang.).
 103. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Survival – Non-Hodgkin lymphoma – Cancer Research UK, Cancer Research UK, 17 czerwca 2015 [dostęp 2017-09-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (ang.).
 104. ytCropper – Zdrowie Polaków a ukryte terapie, cz. 2 – Jerzy Zięba – 4.07.2016, ytCropper [dostęp 2017-09-27] (pol.).
 105. Zdrowie Polaków a ukryte terapie, cz. 2 – Jerzy Zięba – 4.07.2016. niezaleznatelewizja 2016-07-05.
 106. a b c Ilona Burkowska, Dla jednych guru, dla innych szatan. Wykłady naturoterapeuty Jerzego Zięby w Zielonej Górze, „Gazeta Lubuska”, 18 czerwca 2016 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).
 107. Jarosław Krajewski (prowadzący), M jak Miażdżyca, cz. 1. Zajmiemy się miażdżycą, spróbujemy się dowiedzieć, co ją wywołuje i czy jest jakaś metoda odwrócenia (cofnięcia) tej choroby., Polskie Radio Katowice, 10 grudnia 2016 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 108. Jarosław Krajewski (prowadzący), M jak Miażdżyca, cz. 2., Polskie Radio Katowice, 17 grudnia 2016 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 109. Jak pozbyć się miażdżycy. Jerzy Zięba. Roman Rybacki 2014-04-01.
 110. Alfabet Jerzego Zięby. SM jak Stwardnienie rozsiane.. Polskie Radio Katowice 2017-05-30.
 111. Jarosław Krajewski (prowadzący), Alfabet Jerzego Zięby. SM jak Stwardnienie rozsiane., Polskie Radio Katowice, 30 maja 2017 [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 112. Jerzy Zięba o łuszczycy i wspomaganiu jej leczenia. Jerzy Zięba 2017-06-28.
 113. Jerzy Zięba o łuszczycy. Jerzy Zięba 2016-12-14.
 114. a b c d Anna Kaczmarek, Jerzy Zięba działa jak antyszczepionkowcy. Tyle że jest bardziej szkodliwy i wykłada na uczelniach, „naTemat.pl”, 19 kwietnia 2016 [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-27] (pol.).
 115. Jerzy Zięba o wprowadzaniu GMO do Polski. Jerzy Zięba 2017-09-15.
 116. Jon Entine, AAAS Scientists: Consensus on GMO Safety Firmer Than For Human-Induced Climate Change, Huffington Post, 29 stycznia 2015 [dostęp 2017-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-02] (ang.).
 117. Lee Rainie, Cary Funk: An Elaboration of AAAS Scientists’ Views (ang.). Pew Research Center, 2015-07-23. [dostęp 2017-12-17].
 118. a b Anna Kaczmarek, Jerzy Zięba grubo przesadził. Nawet jego fani nie chcą uwierzyć, że Wi-Fi powoduje bezpłodność, „naTemat.pl”, 20 lipca 2016 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-18] (pol.).
 119. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Mustafa Nazıroğlu i inni, Recent Reports of Wi-Fi and Mobile Phone-Induced Radiation on Oxidative Stress and Reproductive Signaling Pathways in Females and Males, „The Journal of Membrane Biology”, 246 (12), 2013, s. 869–875, DOI10.1007/s00232-013-9597-9, PMID24105626, Cytat: However, there is no evidence to this date to support an increased risk of female and male infertility related to EMR exposure. (ang.).
 120. Ian Douglas, Wi-Fi is not harming our chidren – here’s the evidence, 13 maja 2015, ISSN 0307-1235 [dostęp 2017-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-02] (ang.).
 121. Damian Parol, Jerzy Zięba, kosmici i cenzorzy PubMedu – Damian Parol, 13 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03], Cytat: nie ma czegoś takiego jak cenzorzy PubMed (pol.).
 122. O hipnozie i powiększaniu biustów. Jerzy Zięba 2015-12-10.
 123. a b Piotr Celej, Na uniwersytecie spotkanie ze znachorem: powiększa piersi hipnozą i leczy raka. Naukowcy oburzeni, „naTemat.pl”, 24 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-27] (pol.).
 124. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Richard D. Willard, Breast Enlargement through Visual Imagery and Hypnosis, „American Journal of Clinical Hypnosis”, 19 (4), 1977, s. 195–200, DOI10.1080/00029157.1977.10403875, PMID879054 (ang.).
 125. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji James E. Williams, Stimulation of breast growth by hypnosis, „The Journal of Sex Research”, 10 (4), 1974, s. 316–326, DOI10.1080/00224497409550865 (ang.).
 126. Hypnotic breast enlargement – RationalWiki, RationalWiki [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (ang.).
 127. a b Polskie Radio Katowice: Recepty na zdrowie! Lekarze i Jerzy Zięba. Debata Radio Katowice 21.03.17 (pol.). YouTube, 2017-03-21. [dostęp 2017-04-22].
 128. Na mnie działa. O dowodzie anegdotycznym, „Blog de Bart”, 17 kwietnia 2009 [dostęp 2017-09-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).
 129. Mateusz Kijowski, Pajace byli zawsze, ale dlaczego wchodzą na uniwersytety?, „naTemat.pl”, 9 listopada 2015 [dostęp 2017-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-28] (pol.).
 130. Maciej Pietrzak, Spotkanie z Jerzym Ziębą na Uniwersytecie Gdańskim wywołało burzę w internecie, „Dziennik Bałtycki”, 16 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-27] (pol.).
 131. a b Tomasz Gdaniec, Szarlatan czy znawca medycyny alternatywnej – jaka jest prawda o Jerzym Ziębie?, „wiadomosci.wp.pl”, 24 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).
 132. Publikacja w płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Ilona Godlewska, Znachor wygłosi wykład na Uniwersytecie Gdańskim. Znany onkolog: „Pseudonaukowe brednie”, Wyborcza.pl Trójmiasto, 22 listopada 2015 [dostęp 2017-09-29] (pol.).
 133. Maciej Bąk, Naturoterapeuta, który „leczy umysłem” na UG. Pracownicy protestują: „To nie nauka”, 18 listopada 2015 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).
 134. Jerzy Zięba, Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie. Część 1, wyd. IV, Rzeszów, ISBN 978-83-945130-0-9, OCLC 965548235 (pol.).
 135. Jerzy Zięba, Verborgene Therapien, Egida Halina Kostka, 18 maja 2017, ISBN 978-8394078324 (niem.).
 136. Jerzy Zięba, Hidden therapies. What your doctor won’t tell you. Part 1, wyd. I, Rzeszów: Egida Halina Kostka, 2015, ISBN 978-83-940783-5-5, OCLC 971397850 (ang.).
 137. Jerzy Zięba, Utajené terapie. Co vám váš lékař neřekne, ISBN 978-8394513023 (cz.).
 138. Jerzy Zięba, Terapie Occultate – Quel che non ti dirà un medico, ISBN 978-8394513016 (wł.).
 139. Jarosław Krajewski (prowadzący), Alfabet Jerzego Zięby, Polskie Radio Katowice [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-27] (pol.).
 140. Nikola Bochyńska, Radio Katowice zdjęło z anteny audycję „Alfabet Jerzego Zięby” o niekonwencjonalnych metodach leczenia, Wirtualne Media [dostęp 2018-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-09] (pol.).
 141. Skandaliści – Jerzy Zięba, Polsat News, 2 maja 2017 [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (pol.).
 142. Naturoterapia. Znachorstwo czy alternatywna metoda leczenia?, Dzień dobry TVN, 26 maja 2016 [dostęp 2017-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-02] (pol.).
 143. Jerzy Zięba ekspertem w nowym programie Zoom TV. Prowadzi Piotr Barełkowski, 7 marca 2017 [dostęp 2017-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).
 144. Program TV – Czego Ci lekarz nie powie odc. 01, Zoom TV [dostęp 2017-09-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-29] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]