Jess Wade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jess Wade (2017)

Jessica „Jess“ Alice Feinmann Wade (ur. 1988[potrzebny przypis]) – brytyjska fizyczka zajmująca się polimerami w Imperial College London, aktywnie angażuje się w kampanie na rzecz równości płci w nauce, redaktorka wielu haseł Wikipedii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jessica Wade ukończyła studia w South Hampstead High SchoolInformacje powiązane z artykułem „South Hampstead High School” w Wikidanych w 2007 roku. Następnie ukończyła kurs w zakresie sztuki i projektowania w Chelsea College of Art and DesignInformacje powiązane z artykułem „Chelsea College of Art and Design” w Wikidanych. W 2012 zdobyła tytuł Master of Science w dziedzinie fizyki na londyńskim uniwersytecie Imperial College London. Tam kontynuowała karierę, uzyskując w 2016 roku stopień doktora fizyki. Pracę doktorską na temat nanometrologiipółprzewodnikach organicznych napisała pod kierunkiem profesor Ji-Seon KimInformacje powiązane z artykułem „Ji-Seon Kim” w Wikidanych. Jess Wade zajmuje się badaniami diod ledowych zbudowanych na bazie polimerów.

Jess Wade angażuje się w kampanie na rzecz równouprawnienia kobiet w nauce.

Po lekturze książki Angeli SainiInformacje powiązane z artykułem „Angela Saini” w Wikidanych Inferior. How Science Got Women Wrong opublikowała w 2018 roku ponad 400 biografii ważnych kobiet w nauce w anglojęzycznej Wikipedii[1][2] (m.in. Laury WallerInformacje powiązane z artykułem „Laura Waller” w WikidanychElizabeth HillmannInformacje powiązane z artykułem „Elizabeth Hillmann” w WikidanychTayyaba HasanInformacje powiązane z artykułem „Tayyaba Hasan” w Wikidanych, czy Amy ParishInformacje powiązane z artykułem „Amy Parish” w Wikidanych). Dzięki zaangażowaniu na rzecz przezwyciężenia rozbieżności w liczbie biografii mężczyzn i kobiet w Wikipedii zyskała rozgłos w mediach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nisha Gaind, Nature’s 10, Nature (ang.).
  2. Jess Wade, Maryam Zaringhalam, Why we’re editing women scientists onto Wikipedia, Nature, 14 sierpnia 2018 (ang.).