Jesse James (przestępca)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy przestępcy, jednego z rewolwerowców dzikiego zachodu. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Jesse James
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 września 1847
Clay County, Missouri, USA
Data i miejsce śmierci 3 kwietnia 1882
St. Joseph, Missouri, USA

Jesse James (ur. 5 września 1847 w hrabstwie Clay w stanie Missouri, zm. 3 kwietnia 1882 w St. Joseph w stanie Missouri) – amerykański bandyta, rewolwerowiec.

Urodził się w rodzinie pastora Kościoła baptystów. W czasie wojny secesyjnej (1861-1865) dołączył (wraz ze starszym bratem Frankiem) do grupy bojowników sympatyzujących z konfederatami.

Po wojnie obaj bracia James oraz ich kuzyni nazwiskiem Younger sformowali nową bandę rabującą pociągi, dyliżanse i małe banki. Jesse James przewodził co najmniej 25 napadom w Missouri i kilku innych stanach. Zabito przy tej okazji pewną liczbę ludzi. Niektórzy piewcy legendy Dzikiego Zachodu pisali, że Jesse był bohaterem, który odbierał bogatym. W rzeczywistości był zwykłym przestępcą.

W roku 1871 bankierzy wynajęli agencję detektywistyczną Pinkertona, ale ta przez dziesięć lat nie zdołała niczego osiągnąć. W 1875 r. bomba, wrzucona przez okno do domu Jamesów, ciężko raniła matkę bandyty i zabiła jego przyrodniego brata. Pogłoski mówiły, że była to sprawka Pinkertona i że Jesse James jest niewinnie prześladowany.

W roku 1881 gubernator stanu Missouri Thomas Crittenden wyznaczył nagrodę w wysokości 5000 dolarów za zatrzymanie Jessego lub Franka[potrzebny przypis].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Gang Jamesa prawie całkowicie przestał istnieć z powodu aresztowań, śmierci bądź zdrady członków. Według Jessego jedynymi osobami godnymi jego zaufania byli bracia Ford – Robert i Charley. James postanowił, aby ci przenieśli się do jego rezydencji. Nie wiedział jednak, że Robert Ford wcześniej został zwerbowany przez ówczesnego gubernatora stanu Missouri celem wydania Jamesa władzom.

3 kwietnia 1882, tuż po śniadaniu, James i bracia Ford zaczęli przygotowywać się do kolejnego napadu. W trakcie przygotowywań James ściągnął płaszcz oraz pas z bronią. W domu zauważył zakurzony obraz i podszedł by go oczyścić z kurzu. Sytuację tę wykorzystał Robert Ford, który strzelił Jamesowi w tył głowy[potrzebny przypis].

Ford szczycił się zabójstwem Jamesa, odtwarzając zdarzenia z tamtego dnia. Za nagrodę za zabicie Jessego kupił bar, w którym został zamordowany 8 czerwca 1892 roku przez Edwarda Capeharta O’Kelleya[potrzebny przypis].

Jednakże śmierć Jamesa nie przedstawia się tak jasno. W dzienniku prowadzonym przez Calamity Jane czytamy, że ta spotkała Jamesa w roku 1889 – czyli siedem lat po jego pogrzebie. Jane twierdziła, że w trumnie pochowano człowieka nazwiskiem Tracy lub Lynch – kuzyna Dzikiego Billa Hickoka. Napisała również, że Jesse żyje i ukrywa się pod nazwiskiem Dalton. Podczas spotkania miał jej powiedzieć, że ujawni swoją tożsamość jeśli dożyje setki. W połowie lat czterdziestych XX wieku niejaki J. Frank Dalton oświadczył, że to on jest Jesse Jamesem[1].

Film[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Calamity Jane, [w:] J. Racięski, E. Kabiesz, Encyklopedia Dzikiego Zachodu, Katowice 1996.
  2. Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda. filmweb.pl. [dostęp 2014-07-07].
  3. Bandyci. filmweb.pl. [dostęp 2018-01-10].