Jesse Leach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jesse Leach
Ilustracja
Jesse Leach podczas koncertu Times Of Grace (2011)
Imię i nazwisko Jesse David Leach
Data i miejsce urodzenia 3 lipca 1978
Providence, Rhode Island
Gatunki metalcore
Zawód wokalista
Aktywność od 1992
Zespoły
Corrin
Nothing Stays Gold
Killswitch Engage
Seemless
One Of You
Times Of Grace
The Empire Shall Fall
AliKeN

Jesse David Leach (ur. 3 lipca 1978) – amerykański muzyk i wokalista pochodzący z Providence w stanie Rhode Island. Występuje obecnie w hardcore-metalcore'owym zespole The Empire Shall Fall oraz współtworzy projekt Times Of Grace. Od 2012 jest ponownie wokalistą Killswitch Engage, której był założycielem. W przeszłości był członkiem stoner metalowej formacji Seemless.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka artysty[edytuj | edytuj kod]

Jak przyznawał sam Jesse Leach, jego życie i twórczość pozostaje zawsze pod wpływem Boga. Swoją postawę zawdzięczał wychowaniu w wierzącej rodzinie (ojciec jest protestanckim pastorem[1]). Jak sam podkreśla, cechuje go "pasja życia i chęć wywołania swym głosem pozytywnej zmiany"[2]. Muzyk podkreślił, że inspiruje go wiele gatunków muzycznych i jest otwarty na różne stylistyki (rap, rhythm and blues, folk, rock klasyczny, hardcore punk, grindcore, trip hop, drum and bass, death metal. Do pierwszego zespołu trafił w wieku 14 lat i jak sam twierdzi, w swojej karierze muzycznej przewinął się w sumie przez około 20-30 grup muzycznych, lecz w żadnej z nich nie pozostał na stałe. Oprócz zdolności wokalnych, gra na gitarze, basie, pianinie oraz programuje muzykę elektroniczną.

Corrin (1994-1996)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym zespołem Leacha był Corrin założony w 1994 roku. Zespół nagrał w 1996 roku cztery niewydane utwory, które zostały opublikowane ostatecznie, już po rozpadzie grupy, pod koniec 1998 roku jako płyta przez "Propaganda Machine". Płyta została udostępniona do pobrania przez byłego perkusistę Corrin – Briana Hulla[3]. Jak przyznaje sam Hull, to jego osoba była przyczyną zakończenia działalności zespołu, jako że zdecydował się przenieść do Connecticut, aby być ze swoją dziewczyną.

Nothing Stays Gold (1998-1999)[edytuj | edytuj kod]

Drugim zespołem Leacha był Nothing Stays Gold, sformowany w 1998 roku. Leach był w nim wokalistą, zaś gitarzystą był Joe Cantrell, podobnie jak w Corrin. Grupa wydała wydawnictwo EP, następnie zaprzestała działalności po tym, jak Leach stał się członkiem Killswitch Engage.

Killswitch Engage (1999-2002)[edytuj | edytuj kod]

Tymczasem nowy zespół tworzyli w Massachusetts członkowie zespołów Overcast oraz Aftrershock, będących pod koniec lat 90. jednymi z prekursorów nowego gatunku muzycznego – metalcore. Muzycy poszukiwali wokalisty. W 1999 roku Jesse Leach dołączył do basisty Mike'a D'Antonio, gitarzystów Adama Dutkiewicza oraz Joela Stroetzela. Razem powołali oni do życia formację Killswitch Engage. Ich debiutancki album, nazwany tak jak sama grupa Killswitch Engage, wydano 11 lipca 2000 roku.

Po dwóch latach, 21 maja 2002 roku, miało premierę następne wydawnictwo zespołu, zatytułowane Alive or Just Breathing. Płyta osiągnęła duży sukces. Wśród narastającej fali popularności nurtu metalcore, była wymieniana przez wielu krytyków oraz słuchaczy w czołówce najlepszych albumów. Istotną rolę odgrywały kompozycje, przede wszystkim autorstwa Adama Dutkiewicza. Jednakże duża zasługa tkwiła również w osobie samego Leacha, wyrażającego się na płycie głosem przechodzącym od growlu, przez krzyk, wołanie aż do czystego śpiewu w refrenach. Spójnym aspektem były teksty do utworów jego autorstwa, z których każdy osobno stanowił swoisty manifest. Szczególnie ze względu na osobę Leacha oraz jego liryki płyta uważana jest za uduchowioną.

Seemless (2003-2009)[edytuj | edytuj kod]

Po opuszczeniu Killswitch Engage, Leach stworzył w 2003 roku nową formację. Wraz z byłym perkusistą Shadows Fall, Derekiem Kerswillem (występującym w Unearth) oraz byłym gitarzystą Overcast i Killswitch Engage, Pete'em Cortese utworzył Seemless. Swoista supergrupa muzyczna wykonywała szeroko rozumiany stoner rock z wpływami metalu. Zespół wydał dwa albumy studyjne: Seemless (2005) oraz What Have We Become (2006), po czym zakończył działalność w 2009 roku.

One Of You (od 2004)[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Jesse Leach wydał demo projektu muzycznego pod nazwą One Of You, tworzonego od 2004 roku wraz z Nickiem Sollecito. Charakter tego materiału znacząco odbiegał od dotychczasowej twórczości Leacha. Muzyka na trzech opublikowanych utworach była spokojna, stonowana dotykająca gatunków trip hopu, muzyki eksperymentalnej oraz ambientu. Nagrania udostępnione na stronie projektu w serwisie Myspace[4].

The Empire Shall Fall (od 2008)[edytuj | edytuj kod]

Od 2008 Jesse Leach oraz Nick Sollecito skupili się wspólnie na nowo tworzonej grupie The Empire Shall Fall wykonującej metalcore. Premiera debiutanckiej płyty pt. Awaken miała miejsce 17 listopada 2009 roku.

Times Of Grace (od 2008)[edytuj | edytuj kod]

Osobnym projektem muzycznym Jesse'go Leacha jest Times Of Grace, który stworzył wraz z Adamem Dutkiewiczem. Premiera debiutanckiej płyty The Hymn of a Broken Man została wyznaczona na 18 stycznia 2011[5].

AliKeN 2010-[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2010 roku Jesse Leach zaprezentował oficjalnie swój autorski i solowy projekt pod nazwą AliKeN. Na stronie w serwisie MySpace opublikował on dziewięć utworów demo stworzonych w nurcie ambient, downtempo i trip hop. Poinformował przy tym, iż planuje wydanie solowego albumu studyjnego, przewidywalnie w latach 2010-2011[6].

Killswitch Engage (od 2012)[edytuj | edytuj kod]

4 stycznia 2012 grupa Killswitch Engage poinformowała o odejściu Howarda Jonesa, który w 2002 zastąpił Leacha[7]. 6 lutego 2012 do grupy oficjalnie powrócił Jesse Leach, ponownie obejmując miejsce wokalisty[8]. Premiera nowego albumu grupy pt. Disarm the Descent została wyznaczona na 2 kwietnia 2013[9]. Był to trzeci w historii grupy album nagrany z Jesse'm Leach[10]. W 2016 został wydany pt. Incarnate.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Corrin[edytuj | edytuj kod]

Nothing Stays Gold[edytuj | edytuj kod]

Killswitch Engage[edytuj | edytuj kod]

Seemless[edytuj | edytuj kod]

One Of You[edytuj | edytuj kod]

  • Demo (2007)

The Empire Shall Fall[edytuj | edytuj kod]

AliKeN[edytuj | edytuj kod]

  • Demo (2010)

Times Of Grace[edytuj | edytuj kod]

Gościnne występy[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Jesse Leach zagrał niewielką rolę w amerykańskim filmie "Prawa młodości" (tytuł oryg. "Outside Providence")[12] w reżyserii Michaela Corrente. Wokalista wcielił się w rolę postaci o przydomku "Decenz".

Informowano również, jakoby pracował nad filmem niezależnym, którego produkcja miałaby się rozpocząć w październiku 2008. Jak sam powiadomił na swoim blogu: "W najbliższy piątek spotkam się pierwszy raz z producentem/reżyserem by omówić moją główną rolę w filmie niezależnym, którego produkcja rozpocznie się w październiku. Gram nowojorskiego artystę ze szczyptą psychodelii; jest to rodzaj mrocznej odjazdowej historii miłosnej. Będę Was o tym informował we wpisach."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]